A Travellerspoint blog

Hawaii

Maui

sunny 25 °C

Maui adasına 2005 yılının Mayıs ayında bir haftalığına gittik ve Ka’anapali plajında Hyatt Regancy otelinde kaldık. Ka’anapali plajının uzun ve güzel bir sahili var. Deniz açısından adadaki en iyi plajlardan birisi sayılabilir ve Maui adasının en az yağmur alan bölgelerinden biri. Otellerin kendilerine özel plajları yok, herkes istediği bölgeden denize girebiliyor. Oteller ve kumsal arasında kalan ve yaklaşık yarım saat süren bir yürüyüş yolu var. Bu yol kullanılarak alışveriş ve restoranların olduğu bölgeye rahatlıkla gidiliyor. Yolun tam ortasında mağazaların ve ağırlıkla fast-food tarzı yiyeceklerin olduğu bölge var, ayrıca yol boyunca daha şık restoranlar ve barlar var. Yolun bir başında Hyatt Regancy otel diğer başında ise Sheraton Otel var. Eğer deniz adamıyım diyorsanız kesinlikle Sheraton’da kalın deriz ama havuz tercihim deniz ile işim olmaz derseniz Hyatt Regancy’de kalmanızı tavsiye ederiz. Plajdaki bütün otellerin kalitesi yaklaşık aynı, o yüzden daha ekonomik bir otelde kalıp Sheraton otelin olduğu bölgeden denize girebilir ve snorkel yapabilirsiniz. Otellerin sadece havuzları yabancılara kapalı. Yol boyunca snorkel takımı kiralayan yerler var. Eğer kaldığım sürece snorkel yaparım derseniz snorkel takımları ucuz kiralamak yerine satın almanızı tavsiye ederiz.

Güneş, mayıs ayında olmamıza rağmen çok yakıcıydı, kesinlikle yüksek dereceli güneş koruyucuya gerek var.

Ulaşımımızı bir hafta araba kiralayarak çözümlediğimiz için bu konuda farklı bir öneride bulunamıyoruz. İster havalanından isterseniz kaldığınız otelden araba kiralayabilirsiniz. Otellerin çoğunun havalaanından veya havaalanına ücretli servisleri var.

Ka’anapali plajı, Lahaina şehrine yakın, alış veriş, hediyelik eşya ve yemek konusunda tercih edilebilir. Hediyelik eşya için en iyi mağaza ABC store.

Yemek yediğimiz restaronlar ile ilgili aklımızda kalanları sizlerle paylaşalım. Sıcakta biraz serinlemek isterseniz buzlu kokteylerden denemenizi tavsiye ederiz.

Hard Rock Cafe (Lahaina): Yemekler iyi değildi, kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Serinleyip bira veya alkollü içecek için uğranabilinir. Ayrıca 2005’de aldığımız Hard Rock Cafe tişörtlerini hala giyiyoruz.

Bubba Gump Shrimp (Lahaina): Deniz kenarında, yemekleri gayet güzel, porsiyonlar doyurucu ve fiyatlar makul. Tavsiye ederiz.

Diğer yemek yediğimiz mekanları, üstünden 5 yıl geçip yazmaya çalışınca hatırlayamadık. Ama Lahaina‘daki deniz kenarındaki restoranlar genelde iyiydi, özellikle deniz ürünlerini tavsiye ederiz. Hyatt Regancy otelin restorantının yemekleri lezzetli ve fiyatlatı makuldu.

Maui’de yapılacak aktiviteleri de kendi yaptığımız ve bildiğimiz kadar anlatmaya çalışalım. Malum ada zaten yaşayan bir volkan dolayısı ile eğer ilginizi çekerse volkanik aktiviteler ile ilgili bir çok tur var. Deniz ile ilgili aktivitelerin ise hepsi mevcut. Sörf yapabileceğiz bir çok plaj var.

Haleakala : Haleakala en son 1790 yılında patlamış bir yanardağ. Yüksekliği yaklaşık 2969 metre ve bu yüksekliğe araba ile çıkabiliyorsunuz. Yanardağ kraterine yürüyüş yapılabiliyor. Güneş doğuşunun çok güzel olduğu söylendiği için biz de bir sabah erkenden kalkıp güneş doğmadan yukarı çıktık ancak şansımıza yağmurlu ve kapalı bir havada güneş doğduğu için çok etkileyici olmadı. Deniz seviyesinde hava sıcak olsa bile yaklaşık 3000 metrede sabah soğuk oluyor dolayısı ile sabah güneş doğuşu için gidiyorsanız üzerinize kalın giysiler almayı unutmayın. Bir çok kişide otellerinden getirdikleri battaniyeler vardı. Gündüzleri de normalden serin oluyor. Haleakala’da yapılacak en güzel aktivitelerden birisi de bisiklet ile dağ yolundan aşağıya inmek, araba ile gidiyorsanız dağın eteklerinde minibüs ve bisikletleri göreceksiniz. Sizi minibüslerle yukarı çıkartıyorlar ve grup halinde bisiklet ile iniş yapıyorsunuz.

Helikopter turu: Biz Maui ve Molokai turunu aldık. Yaklaşık bir saatlik bir turdu. Hayatımızda ilk kez helikoptere binmenin heyecanı ile beraber muhteşem bir geziydi. Özellikle Molokai adasında yaya olarak gidilmeye imkanı olmayan şelaler ve Molokai adasının yaklaşık 1000 metrelik denize sarp inen uçurumları nefes kesiciydi. Web sayfaları http://www.bluehawaiian.com/ güncel fiyatını buradan öğrenebilirsiniz. Turu videoya çekiyorlar ve isterseniz satın alabilirsiniz. Tur sonunda hediyelik eşya mağazalarından alış veriş yapabilirsiniz.

Hana Parkway: Hana yolu tüm adayı sahilden dolaşan bir yol. Bu yol sayesinde tüm adayı günü birlik dolaşabilirsiniz. Yol boyunca bir çok şelale, plaj ve gölet için durabiliyorsunuz. Bazı filmlerin çekildiği şelale ve plajları görebiliyorsunuz. Bu yolda nereleri gezebileceğinizi eminim ki Maui ile ilgili tatil kitaplarında bulabilirsiniz. Bir çok yere ulaşmak için yürümek gerekiyor. Şelale veya şelalelerin altında yüzeceğinizi düşünerek yedek mayo, yedek kıyafet almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca ayağınızda kaymayan ve tabanı keskin taşlara dayanabilecek bir ayakkabı ile gitmenizi tavsiye ederiz. Yanlış hatırlamıyorsak benzin ile ilgili uyarılmıştık. Geziye çıkış yaptığınız yerden deponuzu doldurmayı unutmayın ve yolda benzinci görürseniz mutlaka deponuzu doldurarak yolunuza devam edin. Snorkel takımınızı mutlaka yanınızda götürmeyi unutmayın.

Biz ‘Maui Revealed’ adlı kitaptan faydalandık. Web sayfası: http://www.wizardpub.com/maui/maucontents.html

Fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Maui Fotoğraflarımız

Yazılarımızı yeni web sitemizden takip edebilirsiniz. Linki: ayferonurseyahatnamesi.com

Posted by ayferonur 14:26 Archived in USA

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Enter your Travellerspoint login details below

( What's this? )

If you aren't a member of Travellerspoint yet, you can join for free.

Join Travellerspoint