A Travellerspoint blog

Iguazu Falls

sunny 30 °C

Brezilya-Arjantin-Paraguay sınırlarının arasında kalan şelalenin Brezilya tarafını gördükten sonra otobüs ile Arjantin tarafına geçtik. Otobüs ile geçiş detaylarını Foz de Iguacu (Brezilya Tarafı) yazımızdan okuyabilirsiniz. Şelalelerin olduğu National parkın içinde kalınabilecek sadece Sheraton Otel var. Genelde Puerto Iguazu bölgesinde kalınıyor. Otel yerine hostel tercih edilebilir. Gitmeden önce hostel seçeneklerini incelememiştik ama gezerken dışarıdan hoş duran hosteller gözümüze çarptı.

Ulaşım :
Otobüs 5 pezo.
Şelalere giderken otobüsü kullandık. Terminal Gate-11’den kalkıyor.
Park-Puerto Iguazu arasında "El Practico" isimli otobüsler servis veriyor ve 7:15-19:15 saatleri arasında 30 dakikada bir var.

DSC07992.jpg

Parkın giriş ücreti : 60 pezo (İkinci gün de gitmeyi düşünüyorsanız ikinci günün biletini yarı fiyata alıyorsunuz.) Park ücretine dahil olan servisler; parkın içindeki tren, San Martin adasına giden bot seferleri ve ihtiyaç halinde ilk yardım merkezlerinden yararlanmak. Park girişinde isterseniz tur rehberi kiralayabiliyorsunuz, ücreti hakkında bilgimiz yok.

DSC07980.jpg
DSC07957.jpg
DSC07953.jpg

Sürat botu ile gezi : 100 pezo (kesinlikle denenmeli) 10 dakika kadar sürüyor. Gezi boyunca DVD’ye çekim yapıyorlar, 30 dolar veya 100 pezo karşılığında satın alabilirsiniz. Sürat botunun en son kaçta olduğunu baştan sormayı unutmayın biz sonuncusuna yetişebilmiştik ... Botların kalktığı bölgeyi son bottan sonra kapatıyorlar.

Parkın saatleri :Nisan-Eylül arası 8:00-18:00, Ekim-Mart arası 7:30-18:30.

San Martin Adasına bot saatleri; Botlar Paseo Inferior'den kalkıyor. Adayı ziyaret yaklaşık 2 saat sürüyor. Uzun basamaklarından dolayı çok küçük çocuklara tavsiye edilmiyor. Nisan-Eylül arası 9:30-15:45 arası, adadan en son dönüş 17:15. Ekim-Mart arası 9:00-16:15, adadan en son dönüş 17:15.
Tren saatleri; park açıldıktan yarım saat sonra servise başlıyor ve her 30 dakikada bir var. Garganta durağına en son servisleri; Nisan-Eylül arası16:00, Ekim-Mart arası 16:30.

Şelaleri görmek için üç ayrı yolu izleyebilirsiniz ve zamanınızı iyi ayarlayabilirseniz her birinden de görme şansını yakalabilirsiniz. Paseo Superior 650 metre ve yürüyüş yaklaşık 1 saat sürüyor. Paseo Inferior 1400 metre ve yürüyüş yaklaşık 2 saat sürüyor. Sürat botları ve San Martin Adası'na botlar buradan kalkıyor. Panaromik manzara fotoğrafları çekebilirsiniz, yol boyunca basamaklara hazırlıklı olun. Bu parkurların başlangıcına gelebilmek için de ayrıca girişten itibaren 15 dakikalık ekstra bir yürüyüşünüz daha olacak. Paseo Garganta del Diablo ise 1100 metre uzunluğunda ve Garganta tren istasyonundan başlıyor. Central veya Cataratas istasyonlarından trene binerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca orman içinde yürüyüş yapmak, doğanın tadını çıkarmak isterseniz; 3600 metre uzunluğundaki Sendero Macuco parkurundan yürüyüş yapabilirsiniz. Dönüş içinde aynı yolu izlemeniz gerektiği aklınızda bulunsun.

Kaldığımız Saint George Otel hakkındaki düşüncelerimiz :

Gecesi iki kişi oda-kahvaltı fiyatı 114 dolardı. (Vergi dahil)
Kötü tarafları : Odalar eski, yatak rahat değildi. Sokağa bakan odaları gürültülü, sivrisinek ve karınca var. Sabah kahvaltısında kekin tabağında karıncalar geziyordu. Her odada Wi-Fi çekmiyor, lobideki kafede iyi çekiyor.
4 yıldızlı otel gözüküyor, ama kesinlikle değil, ancak 2 yıldız eder. Otelin dıştan görüntüsü ve lobisi güzel duruyor. Restoranı güzel ama etleri kötü, Arjantin’de yediğimiz en kötü etti ki Arjantin ette iddialı…
İyi tarafları : Civardaki iyi otellerden biri, fazla alternatif yok. Otobüs terminali otelin karşısında. Lobide kambiyo işlemi yapıyorlar, eğer ellerinde para varsa. (Maalesef bu bölgede bozuk para sıkıntısı var.) Otel-havaalanı arası transferi ayarlıyorlar. Shuttle kişi başı 15 pezo, taksi ise 70 pezo.
Otel yakınında yemek yenilecek alternatif fazla değil. Otelin karşısındaki Color isimli restoran dışarıdan güzel ama yerlerde, masalarda hamam böcekleri geziyordu.
Kambiyo, otelin önündeki caddeden sola dönerek benzinliğin olduğu caddeye kadar yürünüyor (2 blok) ve sola dönüp 3 sokak sonra sağda kalıyor.

En ilginç olay, kambiyoya gittiğimizde duvarda asılı çerçeve içindeki yabancı paraların arasında eski bol sıfırlı Türk paralarından da olmasıydı.

Fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. İguazu Şelaleleri Fotoğraflarımız

www.facebook.com/pages/AyferOnur-Seyahatnamesi/

Tavsiyeler :

  • Park için tam bir gün dolu dolu yeterli, ama zamanım var derseniz iki günde aynı zevkle gezersiniz. Üç ayrı parkur var; 1400 m, 1100 m, 650 m. Parkurlar başta kısa gibi gözükse de her birinde ayrı ayrı oyalanacağınızı ve sürenin tahmininizden daha uzun süreceği aklınızda olsun.
  • Yürüyüş, ıslanmaya karşı uygun kıyafet ve ayakkabı giyinin.
  • Islanacağınızı düşünerek yedek kıyafet yanınızda bulundurunuz. Elektronik eşyalarınızı da korumaya almayı unutmayın. Sürat botuna binerken su geçirmez torbalar veriyorlar.

  • Sivrisinek çok fazla, sadece parkta değil, her yerde var. Kesinlikle sivsinek kovucusu yanınızda olsun. Eczanelerde, marketlerde de var.
  • Yanınızda havanın sıcaklığına göre yeterli miktarda suyunuz olsun.
  • Gördüğünüz hayvanlara kesinlikle yiyecek bir şey vermeyin. Bu konuda çok hassaslar ve hayvanların beslenmemesini özellikle rica ediyorlar.
  • Puerto Iguazu bölgesinde kalıyorsanız ve otobüsü kullanacaksanız parktan en son kalkan otobüsün saat 19:15'de olduğunu unutmayın.
  • Eğer Brezilya tarafını görmediyseniz otobüs ile geçebilirsiniz. Güzel fotoğraflar çekmek için kesinlikle geçmeye değer, her iki taraftan da ayrı güzel. Brezilya tarafından geldiğimiz için otobüs ile geçiş detaylarını bilmiyoruz ama sistemin farklı olacağını sanmıyoruz.
  • Pasaportunuz olmadan kambiyolarda para bozmuyorlar.

Posted by ayferonur 11:10 Archived in Argentina

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Enter your Travellerspoint login details below

( What's this? )

If you aren't a member of Travellerspoint yet, you can join for free.

Join Travellerspoint