A Travellerspoint blog

Lima

overcast 16 °C

Başkent Lima’nın nüfusu yaklaşık 9 milyon olup, özellikle 1980’den sonra göç almaya başlamış. Peru maalesef Türk pasaportuna vize istiyor ve vize işlemleri İtalya’da yapılıyormuş. Biz Amerika’da yaşadığımız için buradaki Peru konsolosluğundan vizemizi aldık. Evraklarınız tam ve 30 dolar vize harcını ödedikten sonra iki saat içinde vizeyi alıp çıkıyorsunuz.

Düzeltme: Peru Büyükelçiliği Ankara da açılmış. Vizeler Ankara'dan alınabiliyormuş.

Eylül 2010 Döviz Kuru : $1=2.77 Soles (Havaalaninda biraz daha düşük ama çok fark yok.)

DSC07575.jpg

Miami’den Amerikan Havayolları ile Lima’ya gittik ve sabah gün ağırmadan Lima’ya varmıştık. Uçakta iki form veriyorlar, biri aile başına gümrük formu (her aile için bir tane) diğeri ise bilgi formu. Bilgi formunun bir parçasını ülkeye girerken alıyorlar diğer parçasını pasaportunuzun arasına koyup geri veriyorlar, aman dikkatli olun seyahatiniz boyunca kaybetmeyin. Ülkeden ayrılırken geri alınıyor. Giriş işlemleri gayet kolay, kaç gün kalacağınızı soruyorlar ve ona göre kalış süresini yazıyorlar. Gümrük formları ise bavulları aldıktan sonra çıkarken görevli tarafından toplanıyor. Bavulunuzu alırken eğer bavulların geldiği bantta göremezseniz telaşlanmayın, bavullar çoğaldıkça görevliler bazılarını alıp yan tarafta yere koyuyorlar, onları da kontrol etmeyi unutmayın, bir önceki uçaktan diye düşünmeyin.

Havaalanı umduğumuzdan çok daha büyük, temiz ve güzel geldi gözümüze. Bizim gibi sabahın erken saatlerinde geldiyseniz ve bavullarla hemen şehre gitmenin anlamı yok diyorsanız, kahvaltı edebileceğiniz ve birşeyler içip oturabileceğiniz yer alternatifi fazla, kafelerde ücretsiz Wi-Fi var. Tek yapmanız, bavullarınızı aldıktan sonra üst kata çıkmak. Havaalanının içinde turizm ofisi var, isterseniz bilgi ve harita alabilirsiniz. Biz Starbucks’ta oturduk ve bir küçük boy kahve 6,50 soles... Havaalanı- şehir merkezi arasında yeşil taksiler resmi olarak hizmet veriyor. Havaalanından çıkarken zaten taksiciler hemen etrafınızı çeviriyor, taksi şöferlerinin boyunlarında asılı yeşil kartları var, havaalanının içine bir tek onların girmesine izin veriliyor. Dışarıda ayrıca daha ucuz olan özel arabaları ile kaçak çalışan ve diğer resmi olmayan turistler için daha az güvenli olduğu söylenen taksiciler bekliyor.

İlk dikkatimizi çekenler : İnsanları güler yüzlü ve sıcak kanlı. Turizm açısından çok daha gelişmiş olan Güney Amerika ülkerine göre İngilizce veya ikinci bir dil bileni daha fazla . Ama rehberlerin bile İngilizcesini anlamak kolay olmuyor. Gelir dağılımı maalesef inanılmaz bozuk. Müstakil evler, bahçe duvarlarının üzerinde ayrıca elektrik verilmiş teller ile örülerek koruma altına alınmış. Maalesef Lima’nin bir çok bölgesi için güvenli olmadığı söylendi. Turistik bölgelerde güvenlik daha iyi sağlanmış. Özellikle Miraflores kalmak için en ideal bölge. Trafik özellikle mesai saatlerinde İstanbul trafiğini aratmıyor. Bizdeki gibi korno ile sorun çözülmeye çalışılıyor. Yeni yapılanma başlamış bölgeler dışında fazla yüksek bina yok. Elit tabakanın oturduğu bölgelerin dışında, genelde evler derme çatma, burada oturan var mı diye düşüneceğiniz tarzda. Döviz büroları ve bankalar dışında sokaklarda üstlerindeki yazılı yelekleri ve boyunlarındaki kartlardan resmi görevli olduklarını anladığınız seyyar döviz işlemcileri bize oldukça ilginç geldi. Akşam döviz büroları kapandıktan sonra da bu görevliler çalışmaya devam ediyor. Arabaları ile önlerinde durup ve arabadan inmeden para bozduran veya alanlar daha da ilginçti. Beyaz taksi diye adlandırılan taksilerin genellikle şöför bölgesinin demir parmaklıklı bir kafesle yolcu bölümünden ayrılmasının mantığını pek anlayamadık.

DSC07554.jpg

Ulaşım: Toplu taşımacılık sistemi oldukça yaygın ama kullanacak kadar uzun kalmadık. Havaalanı ile kaldığımız bölge Miraflores’e bildiğimiz kadarıyla tek vasıta ile gelinemiyor, o yüzden tek alternatif taksi. Miraflores’ten şehir merkezine kadar metroüs hattı var. Avenue Paseo de la Republica metrobüslerin çalıştığı anayolun adı. Taksilerde taksimetre yok, sabit ücret çalışıyorlar, pazarlık yapabilirsiniz.

Metrobüs ücreti : 1,5 Soles
Havaalanı-Miraflores arası taksi ücreti : 55 Soles (Resmi taksilerle)
Miraflores(otelden)-Havaalanı taksi ücreti : 60 Soles (otelden ayarladılar)
Miraflores-Plaza de Armas taksi ücreti : 12 Soles
Museum of Art in Lima- Larcomar taksi ücreti : 10 Soles

Gittiğimiz restoran, kafe ve şovlar:

Genel olarak bahşiş %10, yerine göre bekliyorlar. Lima’da fiyatlara ekstra %19 vergi ve %10 servis bedeli ekliyorlar, çoğunlukla fiyatların içinde.
En yaygın içkileri Pisco Sour : Brandy tarzı bir kokteyl. Üstüne yumurta beyazı köpürtülüp konuluyor, açıkcası içkinin tadını bozuyor. Yumurtasız içilmesini tavsiye ederiz.
Peru birası olarak Cusquena’yı denedik, içimi hafif.
Museum of Art in Lima’nın kafesi : (03/Eylül/2010)
Müzeyi gezerken öğle yemeği veya öğleden sonra birşeyler atıştırıp, içilebilir.
Tost 12 soles, çay 3,5 soles
Mango Rest&Café : (03/Eyül/2010)
Larcomar’ın içinde hem içeride hem de dışarıda servisleri olan Pasifik Okyanusuna nazır yemeğinizi yiyebileceğiniz hoş bir mekan duruyor. Özellikle balık ürünleri lezzetli, fiyatlar makul. Balık, et, tavuk, sandöviç, tatlı çeşitleri vs. ile oldukça geniş bir menüye sahip. Garsonlar ilgili, güler yüzlü. Temizlik konusunda pek emin olamadık, ortam temiz ama geri plan pek öyle durmuyordu.
Burada akşam yemeğimizi yedik. Balık tabağı, acılı tavuklu sandöviç, bir kadeh pisco sour (ikinci kadeh ücretsizdi), bir bira ve iki sütlü kahveye bahşiş hariç, 95 soles ödedik.
Pisco Sour 14 soles, bira 8,5 soles, sütlü kahve 5,5 soles, balık tabağı 48 soles.
Burger King : (11/Eylül/2010)
Burger King, Mc Donald’s tarzı yerler yaygın. Etleri lezzetli, mekan temizdi.
Whoper menu 13.90 soles.
Özellikle turistlerden para istemek için dilenciler içeriye girebiliyor ama görevliler sizin rahatsız olmanız halinde müdahale ediyor.
La Dama Juana : (11/Eylül/2010)
Larcomar’ın içinde, hem geleneksel danslarının sergilendiği hem de Peru mutfağının tanıtıldığı Pasifik Okyanus manzaralı turistik bir restoran. Hem öğlen hem de akşam açık büfeleri mevcut, istenirse akşam sadece şov izlenebiliyor, açık büfe yerine menüden istediğinizi seçebilirsiniz. Peru mutfağının bizim damak tadımıza pek uyduğunu söyleyemeyeceğiz. Ama şov ilginç gelebilir, fazla turistik dursa da oralara kadar gitmişken izlenmeye değer diye düşünüyoruz. Açık büfe yerine ya menüden seçebilirsiniz ya da Larcomar’ın içinde alternatif fazla, yemeğinizi yedikten sonra sadece şovu izlemeye gidebilirsiniz.
Öğle yemeği saati : 12:30 p.m. (Pazartesi-Pazar)
Akşam yemeği saati : 7:30 p.m. (Pazartesi-Cumartesi)
Şov saati : 8:30 p.m. (Pazartesi-Cumartesi)
Pazar günü şov : 2:30 p.m.
Web sayfaları : www.ladamajuana.com
Yemekli şov fiyatı kişi başı 100 soles. (1 kadeh pisco sour dahil, diğer içecekler ekstra)
Sırf şov fiyatı kişi başi 50 soles.
Rezervasyon sırasında veya masaya oturmadan önce hangi ülkeden olduğunuzu soruyorlar ve ona göre masalara ülke bayrakları konuluyor. Hoş bir süpriz…
Havanna Café : Larcomar’ın içinde, Pasifik Okyanus manzaralı hem dışarıda hem de içeride oturma şansınızın olabileceği, aslında Arjantin’in kafe zincirlerinden olan hoş bir kafe.
Kahveyi çikolata veya çikolata kaplı gofletleriyle servis etmeleri ise daha Avrupayi duruyor.
Starbucks : Larcomar’ın içinde ve Miraflores’te yerleri var. Küçük kahve 6,5 soles.

Gezilecek Yerler:

Mirabus’ın organize ettiği turlara katılınabilir. Miraflores’teki Kennedy Park’ın yanında yerleri var ve sabah 9’da açılıyor. Web sayfalari www.mirabusperu.com

Plaza de Armas or Main Square: Genel olarak bütün şehirlerde aynı isim verilmiş olan Ana Meydan’da önemli dini, askeri ve yönetimsel binalar yer alıyor. Lima Katedrali, Lima Başpiskoposu Katedrali, Lima Belediye Sarayı, Lima Başkanlık Sarayı ve San Francisco Manastırı ve Müzesi burada.

Baskanlik_Sarayi-5.jpg

Başkanlık Sarayının bahçesinde öğlen saat 12:00’de sarayı koruyan askerlerin nöbet değişim törenini izliyebilirsiniz. Lima Katedrali önemli yapılar arasında ve Francisco Pizarro’nun kabrini görebilirsiniz. Giriş ücreti 10 soles. Hemen yanında bulunan Palacio Arzobizpal de Lima (Lima Başpiskoposu Katedrali) rehber eşliğinde gezilen bir müze ve açıkcası çok ilgi çekici değil. Hele Hırıstiyan dini ile hiç yakınlığınız yoksa sadece zaman kaybı. Giriş ücreti 30 soles. Museo San Francisco (San Francisco Manastırı ve Müzesi) giriş ücreti 7 soles ve çok daha ilgi çekici. Lima’daki ilk genel mezarlık ve 25.000 kadar müridin mezarları burada ve bir kısmının kemiklerini görmek mümkün. İlk İspanyolca sözlüğün de yer aldığı kütüphane bölümü 25.000 üzeri farklı dillerde kitaba sahip. En eski kitap 1480 yılından kalma.
Lima_San_F..uzesi-1.jpg

DSC07449.jpg

Museo de Arte de Lima : Özellikle öğrencilerin takıldığı bir parkın içinde yer alan bir sanat müzesi. Okuduğumuz seyahat yazılarının birinde müzede Nasca çizgilerinin, bölgenin dev bir maketi üzerinde sergilendiği yazıyordu ve onun için özellikle bu müzeyi ziyaret etmek istemiştik. Ama maalesef artık sergilenmiyor. Müzenin hoş bir kafesi var, ayrıca konser veya sergilerden birine denk gelebilirsiniz.

Santuario de Pachacamac : Şehrin hemen dışında İnka öncesi inanç merkezi. Şehir kurulduğu dönemde İnkaların en önemli sahil şehriymiş. Oldukça büyük bir alana yayılmış olan arkeolojik bölgeyi görmek için tur almanızı tavsiye ederiz. Yürümek için biraz büyük ve dolaşılan bölge tozlu, topraklı. Biz Mirabus’un turunu aldık. Hem ufak bir şehir turu yapıyorsunuz hem de buraya gelmeden önce Lima nın tek ekolojik yeri olan Pantanos de Villa Reserved Zone bölgesine uğruyor. Tur yaklaşık 3,5 saat ve 55 soles, Miraflores’ten bileti aldık. Pachacamac’a giriş ücreti 20 soles ve tura dahil. Pachacamac müzesi küçük ve İngilizce bilgiler yetersiz. Arkeolojik alanda 16 adet piramit bulunmakta. Temple of Pachacamac, Pizarro tarafından şehirde altın ve gümüş bulamadıkları için yakılmış. Pachacamac tanrısı üç bölümden oluşmakta; en üst bölümünde iki yüz bulunmakta yüzlerden biri geçmişi diğeri geleceği, orta bölümü mistik gücü olan din adamları ve alt bölümü de halkı temsil etmektedir.

DSC09527.jpg

DSC09550.jpg

Miraflores : Gelir düzeyi yüksek kesimin yaşadığı ve Lima’nın kalmak için en güvenli bölgesi. Haftasonlarında özellikle Lima gençlerinin takıldığı parkları, sinema, tiyatro, sanat galerisi, restoran, kafe, bar ve mağazaları ile en hareketli merkezi. Larcomar, Chorrillos uçurumlarının üzerinde kurulmuş, içerisinde mağazalar kadar Pasifik manzaralı kafe, restoran ve barları ile gidilecek en güzel yer. Buradan gün batımını izlemek ayrı keyifliydi.

Parque del Amor (Aşk Parkı) ise 1993 yılında sevgililer gününde açılmış küçük bir park. Özelliği parkın ortasında büyükçe öpüşen bir çift heykeli ve parkı çevreleyen duvarlarda mozaik resimler ve aşk sözcüklerinin bulunması. Her 14 Şubatta parkta öpüşme yarışması yapılıyormuş.
Paragliding en popular aktivitelerden biri. Hava şartlarına göre denenebilir. Miraflores sörfcüler için ise ideal yerlerden biri.

Parque de la Reserva : Hava karardıktan sonra başlayan ışıklı su şovlarını ve suların altında kendini kaybetmiş çocukları izlemek isterseniz bu parka gidebilirsiniz. Bizim izleme şansımız olmadı.

Maalesef kaldığımız süre kısıtlı olduğu için bazı tavsiye edilen müzeleri gezemedik. Bunların arasında Museo Larco ve Antropoloji müzeleri vardı. Ayrıca Huaca Pucllane, Miraflores’e yakın her şeyin kerpiçten olduğu arkeolojik bölge.

Kaldığımız Casa Andina Classic - Miraflores Centro hotel hakkındaki düşüncelerimiz :
Gecesi iki kişi %10 servis dahil 88 dolar (oda fiyatı) ödedik.

Kötü tarafları : Odalarının kalitesinin farklı olması. Peru gezimize başladığımız ilk gece ve ülkeden ayrılmadan önce tekrar bu otelde kaldık ve maalesef ilk kaldığımız odamız kötüydü. Eğer o odalara denk gelirseniz tavsiye etmeyiz, otelin arka tarafında ama ön tarafındaki odalara denk gelirseniz daha iyiydi. Odalarda, geceleri sert geçmesine rağmen ısıtıcı yok, sadece yaz için klima düşünülmüş. İsterseniz ekstra battaniye veriyorlar.

İyi tarafları : Konumu iyi, güvenli, etrafında birçok hediyelik eşya mağazası var, sabah kahvaltısı dahil ve güzel. Otelden istediğiniz zaman taksi ayarlıyorlar, havaalanına ücretleri 60 soles biraz pahalı ama sabah çok erken saatlerde gidecekseniz güvenli. Diğer bölgelere giderken yoldan taksi çeviriyorlar ve İspanyolca bilmiyorsanız sizin adınıza taksi şöförü ile pazarlık yapıyorlar. Metrobüs yakın, otelden çıktığınızda sola dönüp Ricardo Palma caddesinden tekrar sola dönüp yaklaşık 5 dakika yürüdükten sonra Avenue Republica’ya geliyorsunuz ve metrobüs istasyonunu karşınızda göreceksiniz.

Alternatif otel web sayfası www.suites-eucaliptus.com Miraflores’te butik otel, gecesi iki kişilik oda 60 dolar. Miraflores’te hostal alternatifi fazla yer sorunu yaşamazsınız.

Lima hızla gelismekte olan bir şehir ve önümüzdeki yıllarda çok daha farklı yapılacak alternatifleri olacağından eminiz. Bütün sahil şeridini yapılanma içine almışlar ve yaz turizmin çok daha hareketli olacağını düşünüyoruz.

Fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Lima Fotoğraflarımız

https://www.facebook.com/pages/AyferOnur-Seyahatnamesi

Posted by ayferonur 15:38 Archived in Peru

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login