A Travellerspoint blog

Xi'an

overcast 30 °C

Eski başkent Xi’an, İpek Yolu’nun Çin tarafındaki başlangıç noktası. Kalabalık bir şehir, nüfusu yaklaşık 3 milyon civarıymış.

Pekin’den 19:30’da kalkan trenimiz sabah saat 8:00 civarında Xi’an şehrine geldi. Yolculuğumuz ile ilgili detayları ayrı bir başlıkta yazdık. Tren yolculuğunda edindiğimiz tecrübeleri “Çin’de Tren Yolculuğu” adlı yazımızda okuyabilirsiniz. Geldiğimiz günün akşamı yine tren ile Şangay’a geçeceğiz. Xi’an şehrinde sadece günü birlik bulunuyoruz ve hedefimiz “Terracotta Askerleri’ni” ziyaret etmek. Tren istasyonundan çıkınca bavulumuzu ve sırt çantamızı tren istasyonunun emanetine bıraktık. Tek parça bavul günü birlik 5 Yuan. Tren istasyonunu arkanıza aldığınız zaman sola doğru ilerlerseniz Terracotta Askerleri’nin olduğu bölgeye giden minibüs ve otobüsleri (306 numaralı otobüs) bulabilirsiniz. Otobüsün ve minibüslerin üzerinde “Terracotta” tabelasını göreceksiniz. Minibüs, otobüs fiyatı da tek yön bir kişi 7 Yuan. Yol yaklaşık 1 saat kadar sürüyor.
IMG_4750.jpg

Giderken otobandan gidiyoruz. Otobüs, dönüş yolunda otobandan çıkıp daha erken şehir içine giriyor; böylece biraz da olsa şehri görme imkanımız oluyor. Sokaklar Pekin ile karşılaştırdığımızda bize çok daha pis, bakımsız geldi. Alış-veriş merkezleri Pekin kadar olmasa da iyi. Batıdan aklınıza gelebilecek her mağaza var. Mağazalar dolu, alış-veriş yapan yerli halk çok fazla. Neredeyse bütün restoran ve kafeler hep dolu. Biz nedense buralara gelmeden önce daha fakirler diye düşünüyorduk ancak gözlemlediğimiz kadarıyla bazı iş dallarındaki insanlar iyi kazanıyorlar ki rahatça da harcayabiliyorlar. Komünizm var ama kapitalizm kanatlarının altına almış Çin’i. Bu arada karşılaştırırken tabi ki yaklaşık 1,5 milyarlık bir nüfusun ne kadarı belli bir ortalamanın üzerinde yaşıyor diye düşünmek gerekiyor. Polisler ve devlet memurlarında komünizmden kaynaklanan despot duruşları hissedebiliyorsunuz. Çin’e geldiğimizden bu yana, bizi şaşırtan düzensiz trafikte, ilk kez kaza yapmış iki araba gördük. Onlar bir şekilde böyle kurallara uymadan yaşamaya alışmışlar galiba. İstanbul’daki trafik bile buranın yanında düzenli kalır diye düşünmeden edemedik.

Tren istasyonunu arkanıza alıp önünüzdeki büyük caddede 10 dakika kadar yürürseniz sağda ve solda iki büyük alış-veriş merkezi göreceksiniz. Pekin veya Şangay’daki gibi ultra olmadıklarını belirtelim. Ayrıca sol tarafta bir tane Starbucks var. İstasyon civarında ve bu cadde üzerinde Mc Donalds, KFC ve lokal restoranlar bulabilirsiniz. Starbucks’da kahve 20 Yuan, tunalı börek 16 Yuan, karidesli sandöviç 24 Yuan. İçecek harici yiyecek yönünden de çeşitleri fena değildi.
IMG_4765.jpg


Terracotta Askerleri:

IMG_4643.jpg

Giriş 110 Yuan, eğer elektronik rehberlik hizmeti alırsanız bedeli 40 Yuan ve 200 Yuan depozit alıyorlar. 3 saatlik bir zaman gezmek icin yeterli olacaktır. Yaklaşık 2200 yıl önce yapılmış olan mezar (Terracotta Askerleri) inanılmaz etkileyici. Yapımı 38 yıl sürmüş, 3 tane galeri açılmış ve turistler bu galerileri dolaşabiliyor. En etkileyici galeri ise yaklaşık 6000 askeri barındaran bir numaralı en büyük galeri. Bu galeride yaklaşık 6000 kilden yapılmış (pişmiş toprak) savaşcı var. Hafızalarımızdaki meşhur fotoğrafların olduğu galeri bu büyük galeri. Buradaki askerlerin her birinin yüzü birbirinden farklı. Bütün galerilerde halen çalışmalar devam ediyor. Bu arada mezarları yaptıran kralın “Qin Shihuang” kendi mezarı da çok yakında ve henüz açılmamış. İnternetten daha detaylı bilgilere rahatça ulaşabilirsiniz. Bize göre kesinlikle seyahat planınızı buraya gelmek üzere yapın. Müzenin alış-veriş bölümünde 1974 yılında burayı bulan çiftçiyi de gördük. Kendisi para karşılığı fotoğraf çektiriyor ve imzaladığı bir de kitabı var. Ana kapıdan çıktıktan sonra alış-veriş mağazaları, hediyelik eşya satanlar, kafe ve restoranlar var.
IMG_4645.jpgIMG_4723.jpg
IMG_4619.jpg
IMG_4583.jpg

Terarcotta Askerleri ve Kral Qin Shihuang’ın mezarı 1987 yılında UNESCO Dünya Kültür Miras listesine alınmış.

Xi’an’da kalmadığımız için maalesef şehrin diğer turistik bölgelerini görme imkanımız olmadı. En azından bir gece kalınıp etrafta başka turistik aktivitelere de katılanabilir. Şehir surları, Shanxi Tarih müzesi ve ilgisini çekenler için Büyük Cami ziyaret edilecek yerler arasında. Terracotta Askerleri’ne yakın bir bölgede ayrıca kaplıcalar var.

Fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Xi’an Fotoğraflarımız

www.facebook.com/pages/AyferOnur-Seyahatnamesi

Tavsiyeler :

  • Tren ile ayrılacaksanız, mutlaka treninizin kalkış saatinden 1-1,5 saat önce tren istasyonuna gelip güvenlik geçişini kontrol edin. Bizim olduğumuz dönemde tren istasyonu ve civarı tam bir kargaşa içindeydi.
  • Umumi tuvaletler çok pis, kesinlikle yanınızda tuvalet kağıdı ve ıslak mendil bulundurun.
  • Gençlerinden İngilizce bilenler var ama utangaç oldukları için konuşmak istemiyorlar.

www.facebook.com/pages/AyferOnur-Seyahatnamesi/

Posted by ayferonur 17:32 Archived in China

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login