A Travellerspoint blog

Ayutthaya

sunny 30 °C

1350 yıllarında kurulan ve 18. yüzyılda Burmalılar tarafından yıkılan Ayutthaya şehri, UNESCO’nun Dünya Miras listesindedir. Prang (kutsal emanet kuleleri) ve devasa manastırların öne çıktığı kalıntılar ihtişamlı geçmişi hakkında fikir vermektedir.
IMG_6165.jpg

Tayland’a gidipte eski başkenti görmeden olmaz diyerek bir günümüzü Ayutthaya’ya ayırmaya karar verdik. Bangkok’tan tren ve minibüsler ile ulaşım var. İsterseniz günü birlik turlara da katılabilirsiniz. Bize minibüs tavsiye edildiği için gidişte minibüsü seçtik. Minibüslerin Ayutthaya’daki son durağı otobüs terminalinin yan tarafı. Minibüsten indiğimiz anda etrafımızı tuk-tuk mafyası sardı. 4 saatlik şehir turunun saatine ilk başta 400 Baht istediler. Biraz pazarlık yapınca indiler ancak biz tuk-tuk yerine şehir içine doğru yürümeyi tercih ettik. Yaklaşık 15 dakika sonra Wat Mahathat’ın olduğu yere geldik. Bu esnada yol üzerinde sürekli tuk-tukcular yanaşıp, gezdirecekleri yerlerin fotoğraflarını göstererek şehir turu teklifleri yaptılar. Wat Mahathat’dan çıktığımızda şehir turu için tuk-tukçular saatini 100 Bahta kadar düştüler.
IMG_6112.jpg

Genelde bir çok tapınak birbirine yakın ancak şehrin etrafına doğru da görülecek tapınaklar var. Maalesef bütün saray ve tapınaklar 1767 yılında Ayutthaya’nın savaşı kaybetmesinden sonra yakılıp yıkılmış. Bu haliyle bile gayet etkileyici denilebilir.

IMG_6103.jpg

IMG_6147.jpg

Kraliyet sarayının güneyine doğru gittiğinizde çok güzel bir parkın içinden geçip file binilen alana geliyorsunuz. Kişi başı file binmek 40 Baht. Filleri 20 Bahta yiyecek alıp besleyebilirsiniz.

Bangkok’un kalabalığından sonra burada geçirdiğimiz bir gün bize çok rahatlatıcı geldi ve Bangkok’a gelen herkese Ayutthaya’yı görmelerini tavsiye ederiz.
IMG_6124.jpg

Giriş Ücretleri :

Wat Mahathat 50 Baht. Eğer diğer gezilecek yerler için de toplu bilet alırsanız 220 Baht.

Ulaşım :

Minibüs ile tek yön 30 Baht.
Minibüsler için, hava treni (Sukhumvit hattı) ile Victory Monument durağında indikten sonra anıta doğru yüremeniz gerekiyor. Anıta doğru zaten sağ tarafta farklı yerlere giden bir çok minibüs göreceksiniz. Ayutthaya minibüsleri ana caddeden kalkmıyor. Eğer minibus duraklarındaki şöförlere Ayutthaya minibüslerini sorarsanız size doğru durağı göstereceklerdir. Minibüsler gayet konforlu ve klimalı. Yol yaklaşık 1-1.5 saat kadar sürüyor.

Tren ile tek yön 20 Baht.
Treni hem temizlik hem rahatlık açısından kesinlikle tavsiye etmeyiz. Bangkok’a dönüşte trafik yoğun olur diye düşünerek tren ile dönmeye karar verdik ancak yolda tren arıza yapınca dönüş yolumuz biraz çileli oldu. Arıza yaptığımız tren istasyonu Bag Sue istasyonuymuş. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra yolculardan bir bey gideceğimiz yeri sordu ve tren istasyonunun Bang Sue MRT (metro) istasyonuna çok yakın olduğunu anlatmaya çalıştı. 5 dakikalık yürüyüş ile metro istasyonu girişine geldik. Buradan Sukhumvit istasyonu için 37 Baht ödedik ve 10 dakika sonra otelimize varmıştık.

UYARI : Ayutthaya tren istasyonunda yaşadıklarımızı da uyarı niteliğinde yazmak istiyoruz. Böylece ilk defa gidenler de dikkatli olurlar. Tren istasyonuna geldiğimizde bilet gişesi kapalıydı. Hemen yanımızda bir tip bitiverdi ve Bangkok treninin 2 saat gecikmeli geldiğini bizi taksi ile Bangkok’a veya otobüs terminaline götürebileceğini söyledi. Bu arkadaş resmen sülük gibi yaklaşık bir 5 dakika kadar etrafımızdan ayrılmadı. Trenlerin geliş ve kalkış saatlerinin elle yazıldığı bir tablo var biz de gidip tabloya baktık ancak kendi dillerinde olunca bir şey anlamadık. Bu sırada baktık istasyonda bekleyen turistler de var. Bazıları ile konuştuğumuzda anladık ki bunlar istasyona giren her turiste bu şekilde yapışıyorlar. Biz de istasyonda beklemeye karar verdik ve tren normal saatinde geldi. Bilet gişesi de tren gelmeden 20 dakika önce açıldı. Bu şekilde size de yaklaşan olursa ne yapın edin görevliye ulaşmaya çalışın. Maalesef Tayland’da bu tarz olaylarla cok karşılaştık. Görevli gibi gözüküp ama olmayan yanlış bilgi veren, bir şekilde sizi kandırmaya çalışanlar çok olacak hazırlıklı olun.

Fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Ayutthaya Fotoğraflarımız

www.facebook.com/pages/AyferOnur-Seyahatnamesi

Tavsiyeler:

  • Şehirde günlük bisiklet veya motosiklet kiralayıp dolaşabilirsiniz.
  • Tuk-tuk ile dolaşmayı düşünürseniz mutlaka iyi pazarlık yapın ve saat fiyati yerine gezinin tamamı için fiyat alın. Alış-veriş yerlerine götürmeyeceklerine dair anlaşın. Sizi gezdirecekleri süreyi sorup mutabık kalın. Onların söyledikleri yerleri gezmeniz yaklaşık 3-4 saatinizi alır.
  • Her ne olursa olsun önemli konuları görevliye sorun. Eğer yukarıda okumadıysanız ulaşım bölümündeki Ayutthaya tren istasyonu uyarımızı okuyun.

Posted by ayferonur 16:37 Archived in Thailand

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login