A Travellerspoint blog

Panama City Beach

sunny 28 °C

Florida’nın kuzeybatısında Meksika körfezinde bulunan Panama City Beach uzun beyaz kumsalı ve masmavi denizi ile özellikle Amerika’nın güneyinde yaşayanlar için vazgeçilmez tatil beldelerinden birisidir. Ayrica okulların bahar tatilinde “Spring Break” lise ve üniversite ögrencilerinin tercih ettiği popüler bölgelerden biri olan Panama City Beach’in bu dönemde herhalde nüfüsu en üst noktaya çıkıyordur. Yılın rahatlıkla 6-7 ayı denize girilebilecek bu bölgede çok fazla yazlık evler, oteller, apartman tarzı siteler olmasına rağmen resmi tatil dönemlerinde kalacak yer bulmakta sıkıntı yaşanabiliyor. O yüzden önceden plan yapmakta ve rezervasyon yaptırmakta fayda var. Aileler için ideal tatil bölgelerinden biri; ister deniz, plaj, su sporları, eğlence, isterseniz alış-veriş her sey var.

Atlanta’dan araba ile Panama City Beach yaklaşık 5 saat sürmektedir. Biz 2009 yılında bir kez, 2011 yılında iki kez deniz tatili için gittik. Her üç gidişimizde de iki gece kaldık.

DSC00230.jpg

Sahiller halka açık ve otellerin aralarında şehrin belediyesine ait otoparklar var. 2 dolar gibi bir rakama 24 saatlik otopark pası alabiliyorsunuz. Eğer biraz yürürüm diyorsanız büyük alış-veriş merkezlerinin otoparklarına arabanızı bırakabilirsiniz. Bir cadde geçip sahile ulaşırsınız. 2011 yılında ikinci gittğimizde otoparkın otomatik bilet sistemi çalışmıyordu. Paramızı atıp bulduğumuz bir kağıda saati yazdık ve arabanın içine bıraktık. Ne kadar para attığınız ya da kağıda hangi saatleri yazdığınızı kontrol eden bir mekanizma yok. Ancak insanlar gerektiği kadar ücreti makinaya atıyor ve saatlerini yazıp arabalarına bırakıyor. Kendi ülkemiz ile karşılaştırınca bize komik geliyor tabiyki. Anlayış farkı diyelim. Onların içinde de bizdeki gibi cinlikleri düşünenler de mutlaka vardır.

DSC00261.jpg

Şehrin sahili epey uzun ve sahil boyunca bir çok otel var. Bazıları çok yıldızlı bazıları yıldızsız. Sahilde olan otellerin avantajları plaja kolayca ulaşmak, arabaya park yeri sorunu olmaması, duş ihtiyacını gidermek olarak sıralanabilir. Dezavantaj ise eli yüzü iyi olan otellerin fiyatları da tatil dönemlerinde yüksek oluyor. Biz ilk gittiğimizde sahilde bir otelde kaldık. Son iki gidişimizde ise sahilden içeride rakamsal olarak uygun konfor olarak daha iyi otel ayarladık. Eğer arabadan sahile yürümekten ve yanınızdakileri taşımaktan üşenmezseniz sahilde ortalama bir otele yüksek rakam vermek yerine sahile yakın daha iyi bir otelde kalmanızı tavsiye ederiz. Kaldığımız oteller ile ilgili detayları aşağıda bulabilirsiniz.

İnce bir kumla kaplı sahil ve denk gelirse masmavi deniz ilk görüşte inanılmaz bir güzellik sunuyor. Eğer dalgasız sakin bir döneme denk geldiyseniz kaldığınız dönemde denize ve sahile bayılacağınızı garanti ediyoruz. Akşam gün batımınıda sahilde geçirmenizi mutlaka öneririz. Meksika körfezi üzerinde batan güneş inanılmaz güzel bir manzara sunuyor.
Akşamlarımızı ve öğlen aralarını City Pier Park’da değerlendirdik. City Pier Park’da bir çok restoran, kafe, çeşitli alış-veriş mağazaları var. Akşamları çok kalabalık oluyor. Ayrıca çocuklar için de eğlence parkı yapmışlar. Akşam ve öğle yemeği için çok fazla seçenek var. Kilwin’den dondurma yemenizi tavsiye ederiz. Kilwin’s ana cadde üzerinde denize doğru sol tarafta kalıyor.

Gittiğimiz restoran ve kafeler:

Hofbrau Beer Garden: Alman restoranı. Biraları gayet güzel. Bir kez öğlen yemeği yedik, bir kez de akşam yemeği yedik. Akşamları canlı müzik oluyor.

Back Porch Seafood House: Akşam yemeğimizi yedik. Mekan güzel ve yemekler de iyiydi. İki ana yemek ve iki alkollü içeceğe 50 dolar ödedik.

Kaldığımız Oteller hakkında düşüncelerimiz:

Country Inn & Suites: 4 Temmuz tatiline gelen hafta sonunda 2 gecesi oda ve kahvaltı 297 dolara kaldık. Bu dönemde maalesef uygun otel bulmak her zaman zor oluyor. Otel temiz ve rahattı. Ücretsiz otopark ve kablosuz internet servisleri var. (Temmuz 2011)

Comfort Suites: Mayıs ayında “Memorial day” tatilinde 2 gecesi oda ve kahvaltı 335 dolara kaldık. Ücertsiz otoparkı ve kablosuz internet var. Oda geniş, temiz ve rahattı. Lokasyon olarak denize ulaşımı araba ile yaklaşık 4-5 dakika kadar sürüyor. Akşamları bu bölgeden Pier park’a gidecekseniz sahil tarafından giden yolu kullanmayın çünkü trafik çok yoğun oluyor. Arka yol her zaman çok daha rahat. (Mayıs 2011)

Palmetto Inn: Ağustos 2009 yılında 2 gece kaldık. Gecesi oda fiyatı 135 dolara kaldık. Otelin en büyük artısı sahilde olmasıydı. Ücretsiz otopark ve kablosuz internet servisleri var. Odalar fena değil ancak çok temiz olduğunu söyleyemeyiz.

www.facebook.com/pages/AyferOnur-Seyahatnamesi/

Posted by ayferonur 15:38 Archived in USA Tagged living_abroad

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login