A Travellerspoint blog

San Francisco

overcast 14 °C

Los Angeles’da yaşadığımız dönemde iki ve New Jersey’de yaşadığımız yıllarda bir kez olmak üzere 3 kez San Francisco’ya gittik. İlk gidişimiz 2004 yılı Kasım ayındaydı ve 4 gün kaldik. İkinci gidişimiz Türkiye’den gelen kardeşimiz ile 2006 yılı Mayıs ayındaydı ve 3 gün kaldık. En son 2008’de iş nedeniyle bir haftalığına gittik. ABD’de en çok sevdiğimiz şehirlerden bir tanesi olan San Francisco, limanı, plajları, Golden Gate Köprüsü, tramwayı, ufak tefek kafeleri,restoranları ve sürekli canlı olması ile bize hep çekici geldi. İlk iki gidişimizde kendi arabamız ile Los Angeles’dan ve son gidişimizde New Jersey’den, San Francisco uluslararası havaalanına Amerikan Havayolları ile geldik ve havaalanından araba kiraladık. Bize göre eğer bir ABD gezisi yapıyorsanız mutlaka San Francisco’yu planınızın içine dahil etmelisiniz.

Turistik amaç ile gelindiğinde kalınacak en güzel yer Fisherman’s Wharf bölgesi olacaktır. Eğer burada otel ayarlayamazsanız Union Square/Downtown bölgesi ikinci tercihiniz olabilir. Biz ilk iki gidişimizde Union Meydanına yakın otellerde kaldık. Union Meydanından sürekli geçen tramway (cable car) Fisherman’s Wharf’a rahatça ulaşmanızı sağlayacaktır.

1906 yılında yaşanan deprem sonrası oluşan gaz kaçakları neticesinde çıkan yangında maalesef şehrin büyük bir bölümü yanmış. Kısa zamanda toparlanıp şehri tekrar kurmuşlar.

Ulaşım: Şehirde ” BART “isimli raylı sistem mevcut ancak hatları, istasyonları ve bu sistem ile nereden nereye gidileceğini hiç kullanmadığımız için bilmiyoruz. Detaylı bilgiyi http://www.bart.gov/ web sayfasından edinebilirsiniz. Web sayfalarından bakınca şehrin her iki havaalanın birbirine bu sistem ile bağlandığını ve Downtown’dan da geçtiğini görebilirsiniz. Bu durumda eğer sadece San Francisco içinde gezi planı yapmışsanız arabaya ihtiyaç duymazsınız. Ancak şehrin dışındaki yerleri görmek için ihtiyacınız olduğu gün sayısı kadar araba kiralayabilirsiniz.

Şehrin içinde ulaşım için tramway (cable car), trolleybus ve otobüs kullanabilirsiniz. Kalacağınız süre ve kullanım sıklığınıza göre günlük veya haftalık paso almak daha avantajlı olabilir.

Ayrıca San Franciso’yu hakkıyla dolaşayım derseniz günlük bisiklet kiralamak da güzel bir seçenek olur. Özellikle Fisherman’s Wharf bölgesinde günlük bisiklet kiralayan bir çok yer görebilirsiniz. Şehrin bol inişli çıkışlı olduğunu da hatırlatalım.

Gezilecek, Görülecek yerler:

Şehir turları: Biz ilk gittiğimizde yarım günlük şehir turu ile Alcatraz turunu birlikte aldık.Kişi başı fiyatı 58 dolardı. Şehir turu Golden Gate köprüsü, parkı ve genel bir tanıtım içeriyordu.Şehir turunu eğer arabanız var ise bizce almaya gerek yok çünkü bütün dolaştırdıkları yerleri siz arabayla gezebilir ve gittiğiniz yerde istediğiniz kadar kalabilirsiniz. Alcatraz için ise bileti ayrı alabilirsiniz veya San Francisco’daki gezilmesi gereken bir çok yerin dahil olduğu ve çok daha ekonomik olan San Francisco City Pass biletini alabilirsiniz. www.citypass.com/san-francisco web sayfalarından fiyat ve detaylarını öğrenebilirsiniz.

Golden Gate Köprüsü: 1937 yılında açılan köprü uzun süre dünyanın en uzun asma köprüsü ünvanını korumuş. San Francisco körfezinin girişinde tüm heybeti ile yükseliyor ve yılın her zamanı çok güzel fotoğraflık pozlar sunuyor. Açık havada, gece, sisli her şartta birbirinden güzel fotoğraflarını çekmek mümkün. Biz de önce tur otobüsü ile köprüyü geçtik daha sonra köprünün San Francisco ayağına geri dönüp alış-veriş ve gözlem bölümünde durduk. Ancak geçirdiğimiz süre yeterli gelmediğinden ertesi günü kendi arabamız ile tekrar köprüye gittik. Köprüyü geçtikten sonra sağ tarafta yine gözlem yerleri yapmışlar. Daha sonra köprünün altından geçen ve sol tarafta tepeye doğru çıkan yolu fark edince hemen o yöne doğru gittik. Yükseldikçe köprü altımızda kalıyordu. İyice yukarı çıkınca durduk, bizler gibi buraya gelen onlarca araba vardı. Muhteşem bir köprü ve arkada San Francisco şehrinin manzarası ile karşılaştık. Bizde olsa buralar parsellenir lüks restoran ve kafeler yapılır. Kesinlikle dediğimiz yere çıkmanızı tavsiye ederiz.

2004_Golde..idge-18.jpg

Golden Gate Parkı: Tur ile dolaştığımız ilk günde Golden Gate parka da uğradık. Park epey büyük ve kalabalık idi. ”Japanese Tea Garden’ı” ziyaret ettik ancak üzerinden uzun zaman geçtiği için detayları hatırlamıyoruz. Web sayfası http://www.golden-gate-park.com/. Keyifle bir kaç saat geçireceğinizden eminiz.

Fisherman’s Wharf ve Pier 39: Şehrin en turistik bölgesi diyebiliriz. Oteller, restoranlar, kafeler, dondurmacısı, hediyelik eşya satan dükkanlar , alış-veriş mağazaları ile gece gündüz çok canlı bir mekan. Meşhur ”Ghirardelli” çikolata markasının merkezi ve Pier 39’da bu bölgede yer alıyor. Pier 39’da ayrıca restoranlar, kafeler, hediyelik eşya satan dükkanlar, çocuklar için atlı karınca ve aktiviteler bulabilirsiniz. Rıhtımın yanında güneşlenen deniz aslanlarını da izleyip fotoğraflıyabilirsiniz. Pier 39’daki “Pier Market Seafood “ restoranına hem 2006 hem 2008’de gittik. Karışık deniz ürünü tabağı yemiştik ve hoşumuza gitmişti. Unutmayın porsiyonlar kocaman geliyor. Ayrıca yine Pier 39’da pizza yediğimiz “Luigi Pizza’yı” beğenmemiştik.

2008_Fishe..harf-14.jpg

Alcatraz Adası: Alcatraz adası uzun yıllar ABD’nin en çok bilinen hapishanesine sahipmiş. Biz 2004 yılındaki gidişimizde Alcatraz’a gittik. Hapishaneyi gezmek ünlü bazı mahkumların kaldığı hücreleri görmek ilginç bir tecrübeydi .1859 ile 1963 yılların arasında hapishane olarak hizmet vermiş. Özellikle yaz aylarında önceden bileti almak gerekebilir. Kardeşimiz ile ikinci gidişimizde istediğimiz zamana bilet bulamamıştık. Gitmeden önce ekteki web sayfasına bakmanızı tavsiye ederiz. www.alcatraztickets.com/

2004_Alcatraz-7.jpg

Lombard Sokağı: Dünyanın en kıvrımlı olan bu sokağından mutlaka araba ileinmelisiniz. Sokak yukarından aşağıya doğru tek yön . Yolun etrafı çicekler ile süslenmiş. Zaten günün her saati bir çok turisti bu sokağın fotoğrafını çekip etrafında dolaşırken görebiliyorsunuz.

2006_San_Francisco-46.jpg

Coit Kulesi: Coit kulesi,” Golden Gate” ve ”Bay” köprülerine, şehir merkezine ve körfeze 360 derecelik bir görüntü sunuyor. Biz ilk gittiğimizde yukarı çıktık ancak fotoğrafları cam arkasından çekebildiğimiz için manzara o kadar etkileyici değildi. Eğer vaktiniz var ise bizce gidilebilir.

Viktorya Evleri: San Fransisco’nun en ilgi çekici yanlarından bir tanesi de ünlü Viktorya tipi evler. Evler gerçekten çok estetik ve güzeller. Mutlaka görmek lazım.

Twin Peaks: Eğer hava güzel ise; tüm şehrin ayaklarınızın altında kaldığı bu tepeye kesinlikle çıkmalısınız.. Özellikle akşam üzeri gitmenizi tavsiye ederiz böylece hem gündüz hem de gecesini görebilirsiniz. Arabanızın GPS’ine aşağıdaki adresi girerseniz rahatça bulursunuz. 501 Twin Peaks Blvd.,San Francisco, CA 94114 (between Burnett Ave & Christmas Tree Point Rd)

Castro: 1960’lı yıllarda örgütlenerek ayaklanan eşcinsellerin bir çok çatışmaya da girerek toplum içindeki haklarını kazandıkları ve ABD’nin en çok eşcinselinin yaşadığı bir bölgedir. Sean Penn’in başrolünü oynadığı “Milk” filmi bu bölge ve yaşananlar hakkında çok fazla bilgi verecektir.

Çin Mahallesi: ABD’deki büyük şehirlerin neredeyse hepsinde Çin mahallesi var. Çin mahallesine girmenizle beraber bir çok restoran, hediyelik eşya ve Çin malı her şeyin satıldığı dükkanlar arasına dalıyorsunuz. Farklılığı görmek için kesinlikle bu sokaklarda dolaşma fırsatını kaçırmayın.

2004_San_Fransisco-40.jpg

Union Meydanı: Şehrin günün her saatinde en hareketli bölgelerinden bir tanesi .Oteller, restoranlar, kafeler ve alış-veriş merkezeri ile her zaman canlı ve kalabalık. Kalacak yer olarak da bu bölge düşünülebilir.
Muir Woods Park: Golden Gate Köprüsü’nün 11 mil kuzeyindedir. Bu parktaki ”Redwoods” isimli ağaçların boyları yaklaşık 80 metre hatta parkın Kuzey bölgelerinde 100 metrenin üzerine çıkıyormuş. Bizim gördüğümüz ağaçların yaklaşık 600 ile 800 yaşları arasında olduğunu öğrendik ve parkın 1200 yaşındaki en yaşlı ağacını da görme fırsatını yakaladık. Bu ağaçlar 2200 yıl yaşayabiliyormuş.

Şehir dışı gidilebilecek yerler:

Napa ve Sonoma Şarap Vadisi: Napa ve Sonoma vadileri Kaliforniya’nın en çok bilinen şarap vadileridir. Biz de son gidişimizde fırsat bulup bir gün Napa Vadisine çevirdik yönümüzü ve çok güzel bir gün geçirdik. Raflarda gördüğümüz bazı markaların üretim tesislerini, bağlarını gezip farklı şaraplar yudumladık. Kesinlikle pişmanlık duymayacağınız bir gezi olacaktır. Napa şehri ise; restoranları, otelleri, kafeleri, mağazaları ile ayrıca görülmeye değer bir yerdir.

Monterey: Okyanus kenarında çok hoş bir bölge. Buradaki ‘17 mile drive’ isimli yola ise mutlaka gitmelisiniz. İnanılmaz güzel manzaralar eşliğinde bu yolu dolaşıyorsunuz. Carmel plajı, en ünlü ve güzel plajlardan bir tanesidir.

Silikon Vadisi: Meraklısı için Santa Clara vadisinin ismi 1971 yılında Silikon Vadisi olarak anılmaya başlıyor. Bir çok bilişim firmasnın merkezi bu vadide yer alıyor. Bir kaç örnek verirsek; Apple, HP, İntel, Microsoft,Facebook vs…

Yosemite Ulusal Parkı: Arabayla San Francisco'dan yaklaşık 3.5 saat, Los Angeles'tan 6 saat sürüyor. 1984'ten beri UNESCO Dünya Mirasları'na dahil olan park, granit kayalıklar, şelaleler, akarsular ve dev Sekoya ağaçlarına sahiptir. Parkın yaklaşık %95'inde vahşi yaşam vardır. Kamp alanları ve park ile ilgili detaylı bilgileri web sayfalarından inceleyebilirsiniz www.nps.gov/yose/index.htm. Şelalerin ihtişamını görmek için özellikle ilkbahar başlangıcında parkı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Tahoe Gölü: Kaliforniya ve Nevada eyaletlerinin paylaştığı hem kışın hem de yaz dönemi farklı aktiviteler sunan oldukça popüler bir bölgedir. Maalesef bizim gitmeye fırsatımız olmadı ama San Francisco’da yaşayan Türklerin her yıl organize ettiği kış gezilerinden birine katılarak görmeyi planlıyoruz.

1 Numaralı Yol: San Francisco ile Los Angeles arasındaki bu sahil yolu inanılmaz manzaraları ve virajları ile araba ve motor severlere müthiş zevk verecektir. Eğer iki şehri de görmeyi planlıyorsanız ve zaman sorununuz yoksa bu yolu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kaldığımız oteller hakkındaki düşüncelerimiz

Hilton San Francisco Union Square: 2004 yılında Thanksgiving-Şükran Günü’nde gittiğimizde bu otelde 3 gece kaldık. Üç gece ve iki kişi için oda ve vergiler dahil toplamda 453 dolar ödemiştik. Oteli www.expedia.com’dan ayarlamıştık. Odaları temiz ve konforluydu. Konum olarak her yere yakın, sorunsuz kalabileceğiniz bir otel. Otelin en üst katındaki bar ve restoranından manzara çok güzel. Sadece otelin otopark ücreti biraz pahalıydı ve biz arabamızı karşısındaki bir otoparka daha uygun fiyata bırakmıştık diye hatırlıyoruz.

Hotel Carlton: 2006 yılında kardeşimiz ve ailesi ile gittiğimizden bu otelde iki oda ayarlamıştık. Maalesef iki odanın da kalitesi ayrı çıktı. Bizim kaldığımız oda gayet iyiydi ama diğer odanın kliması çalışmıyordu ve geceleri ısı birden düştüğü için odaya ısıtıcı getirdiler ve o da çok sesli çalışıyordu. Konum olarak fena değil, Union Square’e 6 blok uzaklıkta. Arabamızı otelin karşısındaki otoparka bırakmıştık. İki gece oda ve vergiler dahil toplamda 305 dolar ödemiştik. Oteli www.expedia.com’dan ayarlamıştık.

San Ramon Marriott: 2008 yılında iş için gittiğimizde bu otelde bir hafta kaldık. San Ramon bölgesinde olan bu otel turistik aktivite bölgesinden uzakta kalıyor. Otel temiz ve konforluydu. www.priceline.com web sayfasından ayarladık. 7 gece iki kişi vergiler dahil sadece odaya toplamda 560 dolar ödedik. Ayrıca havaalanında araba kiraladık onu da yine www.priceline.com web sayfasından 8 gün için vergiler dahil 160 dolar ödeyerek ayarladık.

Shilo İnn Suites Hotels: 2005 yılında Yosemite Ulusal Park’ a gittğimizde bu otelde iki gece kaldık. İki gece ve iki kişi için oda ve kahvaltı vergiler dahil toplamda 281 dolar ödemiştik. Otel umduğumuzdan çok daha iyi çıkmıştı. Ama maalesef etrafında doğru düzgün restoran yoktu, yakınında bir restoranda akşam yemeğimizi yemiştik ve hiç memnun kalmamıştık.

Fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. San Francisco Fotoğraflarımız

www.facebook.com/pages/AyferOnur-Seyahatnamesi

Tavsiyeler:

  • Evsiz yaşayan çok fazla ve hemen hemen her yerdeler. Para isteyebilirler, genelde zararsızlardır korkmayın ancak yine de tetikte olun.
  • ABD ile ilgili tüm yazılara eklemek istediğimiz bir konu da burada voltajın 110 Volt ve fiş uçlarının farklı olduğudur. Fiş ucu için aparat ister Türkiye’de veya burada bir çok eletronik mağazasından temin edebilirsiniz.
  • Hava yazın dahi serin olabilir. Özellikle geceleri hissedilir derecede ısı düşebiliyor. Dolayısı ile gelmeden önce hava durmunu kontol ediniz ve yanınıza ona göre giysi almayı ihmal etmeyiniz.

Posted by ayferonur 19:28 Archived in USA Tagged living_abroad

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login