A Travellerspoint blog

Dallas

sunny 20 °C

Dallas’a 2010 yılının Kasım ayında 2 günlüğüne arkadaşlarımızı ziyaret etmek amacıyla gittik. Dallas, Fort-Worth havaalanı oldukça büyük, yolcu trafiğinin en yoğun olduğu havaalanlarından biri ve Amerikan havayollarının merkezi. Amerikan Havayolları, Fort Worth'dan hem ABD içinde hem de uluslararası birçok uçuş imkanı sunuyor.

Genel olarak ilk dikkatimizi çeken; düz bir alana yayılmış şehirde, ABD’de yaşadığımız ve gezdiğimiz birçok bölgede mevcut olan yoğun yeşil doğanın eksikliğiydi. Gözlerimiz bir anda çıplaklığa alışmakta zorlandı.

İki gün boyunca hem arkadaşlarımızla hasret giderdik hem de biraz şehri tanıma fırsatı bulduk. Özellikle telekom sektörü ile ilgili birçok teknoloji firmasının Dallas’ın Plano bölgesinde ofislerinin olması ve arkadaşlarımızın da bu bölgede yaşıyor olmalarından dolayı daha çok Plano civarını görme fırsatımız oldu. Şehrin bu bölgesi hızla yapılaşmaya devam ediyordu. Legacy town hoşumuza gitti; eğlence, alışveriş, restoran, kafeler ve oteller bakımından temiz bir bölge.

DSC00145.jpg

Kalış süremiz iki gün ile sınırlı olunca; Plano civarı dışında downtown bölgesi ve Forth-Worth yakınlarındaki Stockyard kasabasına gitme fırsatını yakalayabildik.

Gezilecek yerler:

John F. Kennedy Anıtı ve Müzesi: Eğer Kennedy’nin vurulduğu yeri ve müzesini merak ediyorsanız, mutlaka görülecekler listesinde olmalı. Amerikan başkanının silahsızlanma ile ilgili attığı adımların bedelini hayatı ile ödemesi gerçekten çok acı. Gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakabilmek için mücadele eden ve Amerikan halkı tarafından çok sevilen bir başkanın vurulması ise çok üzücü.
Downtown-21.jpg

Pioneer Park: Yarım saatliğine bile olsa downtown’da görülecekler listesine Pioneer Park'ı ekleyebilirsiniz. Parkta bir sığır sürüsü ve onları önüne katmış kovboyları figür eden bronz heykeller var.
Downtown-40.jpg

Şehrin bu bölümünde ziyaret edilebilecek birçok müze var. Hatta bazıları ücrestsiz. ABD'de neredeyse her eyalette olduğu gibi akvaryum ve botanik bahçesi var. Restoran, kafeler bakımından da alternatif bol. Downtown 15 bölgeden oluşup en çok ilgi çeken bölgeleri West End Historic District, Main Street District, Design District (özellikle ev dekorasyonu, sanat galerileri yaygın) Uptown, Dallas Arts District ve Victory Park'dır.
Downtown-6.jpg

Downtown'ın 3 mil kadar güney batısında kalan Oak Cliff bölgesinde yer alan Bishop Arts District'de; butikleri, restoran, barları, kafeleri ve art gallerileri ile gezmek için cazip gelebilir. Web sitesi; http://bishopartsdistrict.weebly.com/

Fort-Worth Stockyard: Arkadaşlarımız bizi kovboylar ve hayatları ile hayvan ticaretinin merkezi olan Stockyard tarihi bölgesine götürdüler. Eğer ilginizi çekerse yapılacaklar listesine ekleyebilirsiniz. Restoranları, kafeleri, hediyelik eşya mağazaları, art galerileri ve çeşitli eğlence mekanları ile hafta sonu çok kalabalık bir bölgeydi.
Fort_Worth-28.jpg

Rodeo şovu izlemek isterseniz maalesef biletleri çabuk tükeniyor, biletinizi önceden almanızı tavsiye ederiz. Atları ile gelip yol kenarlarındaki barlardan bira alan kovboylar günün en ilginç olayı oldu.
Fort_Worth-16.jpg

Çeşitli gösteriler ve geçit töreni yapıldı, tamamen turistik amaçlı olsa da keyifliydi. Etkinlikler, nerede yenilir, konaklama vs. bütün detayları ekteki web sitesinden inceleyebilirsiniz.
http://www.stockyardsstation.com/
http://www.fortworthstockyards.org/

Fort_Worth-13.jpg

Biz gitmedik ama merak edenler için bir zamanların meşhur "Dallas" dizisinin çekimlerinin yapıldığı Southfork çiftliği ziyaret edilebilir. Dallas'ın 40 km kuzeyinde kalan çiftlikte günlük turlar alabileceğiniz gibi otelli paketlerini de seçebilirsiniz. Detayları [http://www.southforkranch.com] web sitesinde bulabilirsiniz.

Fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Dallas Fotoğraflarımız

Yazılarımızı yeni web sitemizden takip edebilirsiniz. Linki: http://ayferonurseyahatnamesi.com

Posted by ayferonur 07:08 Archived in USA

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login