A Travellerspoint blog

Niagara Falls

overcast 24 °C

Dünyada görülmesi gereken şelalelerden biri olan Niagara Şelaleleri; Kuzey Amerika kıtasının doğusunda ABD ile Kanada sınırı arasında Niagara Nehri üzerinde yer almaktadır. Gerek ABD tarafından gerekse Kanada tarafından muhteşem manzarayı izlemek için her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist akın ekmektedir. Özellikle Mayıs-Haziran ve Eylül ayları en yoğun olduğu dönem olup aktivitelerde uzun kuyruklarda beklemeye hazırlıklı olun. Nisan ve Ekim ayları biraz serin olsa da Nisan-Ekim arası şelaleleri görmek için en ideal dönemlerdir. Birden fazla gittiğimiz şelaleleri sadece ABD tarafından görme fırsatımız oldu.
DSC05035.jpg
DSC05071.jpg

Horseshoe, American Falls ve Bridal Veils Fall olmak üzere üç şelaleden oluşuyor. Kanada tarafında yer alan Horseshoe şelalelerin en büyük olanı ve 675 metre genişliği ile Dünya’nın tek parça halindeki en geniş şelalesi olma özelliğine sahip. Bot turları ile şelalerin sularını hissedecek kadar selalelere yaklaşıyorsunuz. Yapılması gereken en zevkli aktivite, suların serinliğini hissetmek isteyen kesinlikle bu turu kaçırmasın. Yağmurluklar verilse de ıslanma olasılığının yüksek olduğunu unutmayın.
DSC05139.jpg
DSC05068.jpg

ABD’nin en eski eyalet parkı olan Niagara Falls State Park‘da yürüyüş yapıp şelalelerin sesini dinleyip havaya uçuşan suların eşliğinde gökkuşağını veya gökkuşaklarını izleyebilirsiniz. Akşamları ise hem ışıklandırılıp hem de havai fişek gösterisi oluyor. Rainbow köprüsü ise iki ülkeyi birbirinden ayırıyor, yarısı ABD tarafına diğer yarısı ise Kanada’ya bağlı ve vize sorununuz yoksa iki ülke arasında gidip gelme şansınız var. Tabii ki gümrüksüz mağazalardan alışveriş de yapabilirsiniz. Eğer vizeye ihtiyacınız varsa ABD tarafında Buffalo şehrindeki Kanada Konsolosluğu’ndan Kanada vizesinizi alabilirsiniz. Türkiye’den ziyaret edeceklere zaman kaybetmemeleri için gelmeden önce vizelerini almalarını tavsiye ederiz.

DSC05119.jpg
DSC05193.jpg

Çocuklu aileler için Akvaryum alternatif olabilir. Giriş ücreti; yetişkinler için 10 dolar, 60 yaş üstü 9 dolar, 3-12 yaş arası 6.5 dolar, 2 yaş ve altı ücretsiz. Güncel bilgiler için web sitesi; http://www.aquariumofniagara.org/

Alışveriş yapmayı düşünenler için en ideal yer; her markanın uygun fiyatlı ürünlerini bulabileceğiniz “Fashion Outlets” olacaktır. Ulaşım ve mağaza bilgilerine web sitesinden ulaşabilirsiniz. http://fashionoutletsniagara.com/

DSC05116.jpg
DSC05101.jpg

Özellikle resmi tatil günlerinde kalacak yer konusunda sorun yaşayabilirsiniz, önceden rezervasyonunuzu yaptırmanızı tavsiye ederiz. Kanada tarafında otel seçeneği daha fazla.

ABD tarafında şelalelere en yakın şehir Buffalo olup şelalalerin 40km güneyinde kalmakta ve kalacak yer sorun olması halinde bu bölge tercih edilebilir. Araba ile yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Buffalo Niagara İnternational Havaalanı‘da bu bölgede bulunmaktadır. Ayrıca hayvanat bahçesi de gezilecek yerler arasındadır.

Maid of the Mist bot turu kişi başı 13.50 dolardı.

Kaldığımız otel hakkındaki düşüncelerimiz;

Sheraton at the Falls Hotel Otelimizi priceline.com dan kendi fiyatımızı vererek, pazarlak yoluyla aldık. Sadece oda vergi dahil iki işi gecesi 93 dolara kaldık. Otel oldukça büyük, konumu iyi ve temizdi. Herhangi bir sorun yaşamadık. Otelin içinde Starbucks’ın olması sabah kahvaltısı için iyi bir seçenek oldu.

Akşam yemeğimizi ise Hard Rock Cafe‘de yedik. Hemen hemen ABD’nin her yerinde kalitesi aynı olsa da sanki buradaki yemekler biraz kötüydü ya da yoğunluktan olabilir.

Fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Niagara Fotoğraflarımız

www.ayferonurseyahatnamesi.com

Posted by ayferonur 14:38 Archived in USA

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login