A Travellerspoint blog

May 2014

Niagara Falls

overcast 24 °C

Dünyada görülmesi gereken şelalelerden biri olan Niagara Şelaleleri; Kuzey Amerika kıtasının doğusunda ABD ile Kanada sınırı arasında Niagara Nehri üzerinde yer almaktadır. Gerek ABD tarafından gerekse Kanada tarafından muhteşem manzarayı izlemek için her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist akın ekmektedir. Özellikle Mayıs-Haziran ve Eylül ayları en yoğun olduğu dönem olup aktivitelerde uzun kuyruklarda beklemeye hazırlıklı olun. Nisan ve Ekim ayları biraz serin olsa da Nisan-Ekim arası şelaleleri görmek için en ideal dönemlerdir. Birden fazla gittiğimiz şelaleleri sadece ABD tarafından görme fırsatımız oldu.
DSC05035.jpg
DSC05071.jpg

Horseshoe, American Falls ve Bridal Veils Fall olmak üzere üç şelaleden oluşuyor. Kanada tarafında yer alan Horseshoe şelalelerin en büyük olanı ve 675 metre genişliği ile Dünya’nın tek parça halindeki en geniş şelalesi olma özelliğine sahip. Bot turları ile şelalerin sularını hissedecek kadar selalelere yaklaşıyorsunuz. Yapılması gereken en zevkli aktivite, suların serinliğini hissetmek isteyen kesinlikle bu turu kaçırmasın. Yağmurluklar verilse de ıslanma olasılığının yüksek olduğunu unutmayın.
DSC05139.jpg
DSC05068.jpg

ABD’nin en eski eyalet parkı olan Niagara Falls State Park‘da yürüyüş yapıp şelalelerin sesini dinleyip havaya uçuşan suların eşliğinde gökkuşağını veya gökkuşaklarını izleyebilirsiniz. Akşamları ise hem ışıklandırılıp hem de havai fişek gösterisi oluyor. Rainbow köprüsü ise iki ülkeyi birbirinden ayırıyor, yarısı ABD tarafına diğer yarısı ise Kanada’ya bağlı ve vize sorununuz yoksa iki ülke arasında gidip gelme şansınız var. Tabii ki gümrüksüz mağazalardan alışveriş de yapabilirsiniz. Eğer vizeye ihtiyacınız varsa ABD tarafında Buffalo şehrindeki Kanada Konsolosluğu’ndan Kanada vizesinizi alabilirsiniz. Türkiye’den ziyaret edeceklere zaman kaybetmemeleri için gelmeden önce vizelerini almalarını tavsiye ederiz.

DSC05119.jpg
DSC05193.jpg

Çocuklu aileler için Akvaryum alternatif olabilir. Giriş ücreti; yetişkinler için 10 dolar, 60 yaş üstü 9 dolar, 3-12 yaş arası 6.5 dolar, 2 yaş ve altı ücretsiz. Güncel bilgiler için web sitesi; http://www.aquariumofniagara.org/

Alışveriş yapmayı düşünenler için en ideal yer; her markanın uygun fiyatlı ürünlerini bulabileceğiniz “Fashion Outlets” olacaktır. Ulaşım ve mağaza bilgilerine web sitesinden ulaşabilirsiniz. http://fashionoutletsniagara.com/

DSC05116.jpg
DSC05101.jpg

Özellikle resmi tatil günlerinde kalacak yer konusunda sorun yaşayabilirsiniz, önceden rezervasyonunuzu yaptırmanızı tavsiye ederiz. Kanada tarafında otel seçeneği daha fazla.

ABD tarafında şelalelere en yakın şehir Buffalo olup şelalalerin 40km güneyinde kalmakta ve kalacak yer sorun olması halinde bu bölge tercih edilebilir. Araba ile yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Buffalo Niagara İnternational Havaalanı‘da bu bölgede bulunmaktadır. Ayrıca hayvanat bahçesi de gezilecek yerler arasındadır.

Maid of the Mist bot turu kişi başı 13.50 dolardı.

Kaldığımız otel hakkındaki düşüncelerimiz;

Sheraton at the Falls Hotel Otelimizi priceline.com dan kendi fiyatımızı vererek, pazarlak yoluyla aldık. Sadece oda vergi dahil iki işi gecesi 93 dolara kaldık. Otel oldukça büyük, konumu iyi ve temizdi. Herhangi bir sorun yaşamadık. Otelin içinde Starbucks’ın olması sabah kahvaltısı için iyi bir seçenek oldu.

Akşam yemeğimizi ise Hard Rock Cafe‘de yedik. Hemen hemen ABD’nin her yerinde kalitesi aynı olsa da sanki buradaki yemekler biraz kötüydü ya da yoğunluktan olabilir.

Fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Niagara Fotoğraflarımız

www.ayferonurseyahatnamesi.com

Posted by ayferonur 14:38 Archived in USA Comments (0)

Dallas

sunny 20 °C

Dallas’a 2010 yılının Kasım ayında 2 günlüğüne arkadaşlarımızı ziyaret etmek amacıyla gittik. Dallas, Fort-Worth havaalanı oldukça büyük, yolcu trafiğinin en yoğun olduğu havaalanlarından biri ve Amerikan havayollarının merkezi. Amerikan Havayolları, Fort Worth'dan hem ABD içinde hem de uluslararası birçok uçuş imkanı sunuyor.

Genel olarak ilk dikkatimizi çeken; düz bir alana yayılmış şehirde, ABD’de yaşadığımız ve gezdiğimiz birçok bölgede mevcut olan yoğun yeşil doğanın eksikliğiydi. Gözlerimiz bir anda çıplaklığa alışmakta zorlandı.

İki gün boyunca hem arkadaşlarımızla hasret giderdik hem de biraz şehri tanıma fırsatı bulduk. Özellikle telekom sektörü ile ilgili birçok teknoloji firmasının Dallas’ın Plano bölgesinde ofislerinin olması ve arkadaşlarımızın da bu bölgede yaşıyor olmalarından dolayı daha çok Plano civarını görme fırsatımız oldu. Şehrin bu bölgesi hızla yapılaşmaya devam ediyordu. Legacy town hoşumuza gitti; eğlence, alışveriş, restoran, kafeler ve oteller bakımından temiz bir bölge.

DSC00145.jpg

Kalış süremiz iki gün ile sınırlı olunca; Plano civarı dışında downtown bölgesi ve Forth-Worth yakınlarındaki Stockyard kasabasına gitme fırsatını yakalayabildik.

Gezilecek yerler:

John F. Kennedy Anıtı ve Müzesi: Eğer Kennedy’nin vurulduğu yeri ve müzesini merak ediyorsanız, mutlaka görülecekler listesinde olmalı. Amerikan başkanının silahsızlanma ile ilgili attığı adımların bedelini hayatı ile ödemesi gerçekten çok acı. Gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakabilmek için mücadele eden ve Amerikan halkı tarafından çok sevilen bir başkanın vurulması ise çok üzücü.
Downtown-21.jpg

Pioneer Park: Yarım saatliğine bile olsa downtown’da görülecekler listesine Pioneer Park'ı ekleyebilirsiniz. Parkta bir sığır sürüsü ve onları önüne katmış kovboyları figür eden bronz heykeller var.
Downtown-40.jpg

Şehrin bu bölümünde ziyaret edilebilecek birçok müze var. Hatta bazıları ücrestsiz. ABD'de neredeyse her eyalette olduğu gibi akvaryum ve botanik bahçesi var. Restoran, kafeler bakımından da alternatif bol. Downtown 15 bölgeden oluşup en çok ilgi çeken bölgeleri West End Historic District, Main Street District, Design District (özellikle ev dekorasyonu, sanat galerileri yaygın) Uptown, Dallas Arts District ve Victory Park'dır.
Downtown-6.jpg

Downtown'ın 3 mil kadar güney batısında kalan Oak Cliff bölgesinde yer alan Bishop Arts District'de; butikleri, restoran, barları, kafeleri ve art gallerileri ile gezmek için cazip gelebilir. Web sitesi; http://bishopartsdistrict.weebly.com/

Fort-Worth Stockyard: Arkadaşlarımız bizi kovboylar ve hayatları ile hayvan ticaretinin merkezi olan Stockyard tarihi bölgesine götürdüler. Eğer ilginizi çekerse yapılacaklar listesine ekleyebilirsiniz. Restoranları, kafeleri, hediyelik eşya mağazaları, art galerileri ve çeşitli eğlence mekanları ile hafta sonu çok kalabalık bir bölgeydi.
Fort_Worth-28.jpg

Rodeo şovu izlemek isterseniz maalesef biletleri çabuk tükeniyor, biletinizi önceden almanızı tavsiye ederiz. Atları ile gelip yol kenarlarındaki barlardan bira alan kovboylar günün en ilginç olayı oldu.
Fort_Worth-16.jpg

Çeşitli gösteriler ve geçit töreni yapıldı, tamamen turistik amaçlı olsa da keyifliydi. Etkinlikler, nerede yenilir, konaklama vs. bütün detayları ekteki web sitesinden inceleyebilirsiniz.
http://www.stockyardsstation.com/
http://www.fortworthstockyards.org/

Fort_Worth-13.jpg

Biz gitmedik ama merak edenler için bir zamanların meşhur "Dallas" dizisinin çekimlerinin yapıldığı Southfork çiftliği ziyaret edilebilir. Dallas'ın 40 km kuzeyinde kalan çiftlikte günlük turlar alabileceğiniz gibi otelli paketlerini de seçebilirsiniz. Detayları [http://www.southforkranch.com] web sitesinde bulabilirsiniz.

Fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Dallas Fotoğraflarımız

Yazılarımızı yeni web sitemizden takip edebilirsiniz. Linki: http://ayferonurseyahatnamesi.com

Posted by ayferonur 07:08 Archived in USA Comments (0)

(Entries 1 - 2 of 2) Page [1]