A Travellerspoint blog

September 2010

Machu Picchu

overcast 16 °C

Senelerdir hayalini kurduğumuz MachuPicchu ziyareti için Cuzco’ya 4 Eylül günü Lima’dan LAN Peru ile geldik. Poroy - Aguas Calientes arası gidiş-dönüş için Vistadome trenini seçtik ve biletlerimizi Peru Rail’in internet sayfasından aldık. 5 Eylül sabahı 06:53’de Poroy’dan hareket edecek trenimiz için erkenden tren istasyonuna taksi ile geliyoruz. Trende ücretsiz sabah kahvaltı ve içecek servisi yapılıyor, fena değildi. Başka ikramları olmadığı için yanınızda su bulundurusanız iyi olur. Kahvaltıdan sonra yüzünde maske ve yerel kıyafetler içinde olan bir kişinin otantik dans gösterisi oluyor, açıkcası çok ilgi çekici değildi. Daha sonra Alpaca yününden yapılmış bay bayan giysi ürünlerinin çalışan personel tarafından sunulduğu defile yapılıyor ve elbette akabinde satış yapıldı. Bu tarz kazakları Peru’nun bir çok yerinde çok daha uygun fiyata alabilirsiniz, hemen almamanızı tavsiye ederiz. Biz trende satılan bir tane kazak fiyatına Cuzco’dan Puno’ya giderken 3 adet aldık. Urubamba Vadisinin ve nehrinin eşsiz manzaraları eşliğinde yaklaşık 3,5 saat süren bir yolculuktan sonra Aguas Calientes kasabasına geldik. Bu kasaba MachuPicchu için son durak. Trende ABD’li bir çift ile karşılıklı seyahat ettik ve güzel bir sohbet ayrıca müthiş manzaralar eşliğinde yolculuğun nasıl geçtiğini anlamadık. Trende MachuPicchu’ya doğru giderken sol tarafta oturursanız manzaraları çok daha güzel izleyebilirsiniz.
DSC09258.jpg

Hostalimize gidip çantalarımızı bırakıp, yanımızdaki sandöviçleri öğlen yemeği olarak yedikten sonra hedefe ulaşmak için kendimizi hostalden dışarı attık. Kasaba zaten çok küçük, merkezindeki turizm ofisinden MachuPicchu biletlerimizi alıp hemen otobüs durağına gittik. Otobüs biletlerini hemen durağın yanındaki gişeden temin edebilirsiniz. Aguas Calientes kasabasından MachuPicchu girişine yaklaşık 30 kişilik mini otobüsler ile çıkılıyor. Otobüsler yaklaşık dolunca kalkıyor ve yolculuk 25 dakika kadar sürüyor. Otobüs ile MachuPicchu girişine doğru çıkarken MachuPicchu’nun bulunmasının neden bu kadar zor olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.

DSC07948.jpg

DSC08039.jpg

Giriş kapısına yaklaştığınızda etrafınızı yerel rehberler sarıyor. Biz rehber almadık çünkü içeride bir çok grubun rehberine denk gelinebiliyor ve anlattıklarını dinleyebiliyorsunuz. Ayrıca MachuPicchu ile ilgili araştırma yapar, yazılanların bir kopyasını yanınıza alırsanız rehberlerin de çok farklı anlatmadıklarını görüyorsunuz. Bu arada genelde rehberlerin İngilizceleri çok iyi değil, İspanyolca rehber eşliğinde gezecekseniz ayrı. Biz şehrin girişinde hemen sol taraftan yukarıya doğru yürüdük, 5-10 dakikalık bir tırmanıştan sonra gözlerimiz yukarıda ilk MachuPicchu ziyafetini yaşıyor. Hava güneşli ve açık, karşımızdaki manzara inanılmaz etkileyici. Sanki zaman duruyor o anda ve kendinizle başbaşa kalıyorsunuz, gözünüz manzara harici hiç bir şeyi görmez oluyor ve sizi yaşamadığınız o yıllara götürüyor. Hemen bir kaç fotoğraf çekiyoruz ve biraz daha yukarıda gördüğümüz Guardian House denilen bölüme çıkıyoruz. Hemen bu bölgenin sol tarafında herkesin hoplayıp zıplayıp fotoğraflar çektiğini görüyoruz. Burası herkesin aşina olduğu MachuPicchu fotoğraflarının çekildiği yer anladığımız kadarıyla… Biz de onlarca kez deklanşörümüze basıyor ve anın tadını çıkarıyoruz… Daha sonra hemen aşağıdaki teraslarda çimlerin üzerine yayılıp müthiş manzarayı izliyoruz. Günün devamında tapınakları, terasları, şehrin her yerini arşınlıyor, bol bol fotoğraf cekiyor ve ara sıra rehberlere kulak uzatıyoruz. Akşama doğru ayrılıyoruz ve bir hayalimiz daha gerçekleştirmenin verdiği keyif ile girişteki kafede biramızı yudumluyoruz. Daha sonra otobüs ile şehre inip ertesi günün biletlerini aldık. Maalesef biletler günlük ama bir gün önceden alabiliyorsunuz. MachuPicchu ile ilgili tüm detaylar Vikipedia’da olduğundan şehir ile ilgili ne zaman kurulmuş, neden kurulmuş, kim bulmuş gibi detayları yazmaya gerek durmuyoruz. Şehirde inanılmaz mistik bir güç var ve şehre bakarken, dolaşırken bunu hissedebiliyorsunuz. Belki de çok uzun bir yol gelmenin, bir dünya harikasını görmenin vermiş olduğu heyecan da diyebilirsiniz ancak kesinlikle görülmesi gereken bir yer olduğunu bir kez daha vurgulamak isteriz.

DSC08007.jpg

Ertesi günü amacımız Wayna Picchu’ya çıkmak, ilk 400 kişiye izin verildiği için Aguas Calientes’deki otobüs durağında sabah 4:30 civarı sıraya girmek gerektiği konusunda öneride bulunuyorlar. Bu arada MachuPicchu saat 06:00 da açılıyor ve ilk otobüs 05:30 gibi hareket ediyor. MachuPicchu’nun girişinde yeniden sıraya girilip ilk 400 kişiye numara veriliyor. Wayna Picchu’ya 200 kişilik iki grup halinde saat 07:00 ve 10:00 da çıkılıyor ve saat 13:00 de kapanıyor. Biz de sabah 3:45 de uyanıyoruz ancak bir süpriz ile karşılaşıyoruz. Dışarıda inanılmaz bir yağmur var, yedek giysi ve ayakkabımız olmadığı için isteksiz olarak tekrar yatıyoruz. Sabah kalktığımızda hala yağmur devam ediyor, kahvaltımızı ettikten sonra otobüs durağına gidiyoruz ve ikinci çıkışımızı gerçekleştiriyoruz. Şehirde biraz gezdikten ve dinlendikten sonra Intipunku’ya (sungate) yürüyoruz. Yürüyüş boyunca manzara inanılmaz güzel. Daha sonra İnka köprüsüne doğru devam ediyoruz ancak aklımıza ögleden sonra kalkacak trenimiz geliyor. Saati ögrendiğimizde ise yürüyüşümüze devam etmemizin riskli olacağına karar verip İnka köprüsünü göremeden geri dönüşe geçiyoruz.

DSC07908.jpg

DSC07875.jpg

DSC07877.jpg

Tren istasyonuna geldiğimizde ise trenin bizim biletimizdeki saatten bir saat sonra kalkacağını öğrenince başımıza kaynar sular dökülüyor. Acelecilik yapıp bileti iki ay önceden aldığımız için tren saatinin değişmiş olduğundan haberimiz yok. Bizim aklımıza tren saatini kontrol etmek gelmedi, Peru Rail’de herhangi bir bilgi göndermediği icin erkenden tren istasyonuna gelmiş olduk. Kahve içip, yanımızdaki krakerleri yiyoruz ve MachuPicchu hakkında sohbet ediyoruz. Etrafımızda ıslak, hapşıran, burnunu çeken insanları gördükçe sabah Wayna Picchu’ya çıkmama kararımızın ne kadar doğru bir karar olduğunu düşünüyoruz. Daha gezimiz bitmedi ve hastalıkla gezimizi berbat etmeye hiç niyetimiz yok, zaten sayılı günler… Trenle dönüş yolumuzda Brezilyalı bir çiftle karşılıklı oturuyoruz. Bilete dahil olan yemek servisi yapılıyor, basit ama lezzetli, isterseniz yanında ekstra ödeyerek alkollü veya gazlı içeceklerden alabiliyorsunuz. Küçük şişe şarap 30 soles. Brezilya çift ile futbol, ekonomi, MachuPicchu ve Peru üzerine sohbet ederken, trenimiz anlamsız bir şekilde duruyor. Yarım saat sonra toprak kayması olduğunu ögreniyoruz. Yaklaşık 2,5 saat kadar trende yolun açılmasını bekliyoruz, dışarısı zifiri karanlık, maalesef bu sürede ne içecek ne de yiyecek ikramı yapılıyor. Bir süre sonra trende para ile bile alacağımız içecek kalmadı, neyse ki yanımızda yeterli suyumuz var. Biraz uyuklama biraz sohbet şeklinde vaktimizi geçiriyoruz. Trenimiz çok yavaş bir şekilde hareket etmeye başlıyor, toprak kaymasının olduğu yerden geçerken trende hepimizin sol tarafa geçmesini istiyorlar. Çok ağır bir şekilde bu bölgeyi sorunsuz geçiyoruz. Bu sırada Peru Rail’in çalışanlarını görüyoruz. Trende herkes ekibi alkışlıyor, büyük bir özveri ile yolu açtıklarını etrafı görünce anlıyoruz. Geç de olsa Poroy istasyonuna geliyoruz ve aklımız MachuPicchu’da taksi ile Cuzco’daki otelimize gidiyoruz.

Fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Machu Picchu Fotoğraflarımız

www.facebook.com/pages/AyferOnur-Seyahatnamesi

Giriş bilgileri, ulaşım ve tavsiyeler :

- Poroy - Aguas Calientes arası Vistadome tren kişi başı gidiş–dönüş 142 dolar
- Cuzco otel – Poroy arası gidis-dönüş kişi başı 10 dolar (30 Soles)
- MachuPicchu giriş bileti 126 Soles (yaklaşık 40 dolar – bir günlük fiyat)
- Aguas Calientes ile MachuPicchu arası gidiş-dönüş otobüs ücreti 14 dolar (yaklasik 40 Soles)
- MachuPicchu Saatleri 06:00 – 18:00
- MachuPicchu girişinde bilet satılmıyor, bileti mutlaka Aguas Calientes kasabasının merkezindeki turizm bürosundan almak gerekiyor.
- MachuPicchu’da girişten önce ve sonra çantaları bırakabileceğiniz yerler var. Girişten öncekine bırakırsanız 5 Soles, girişten sonrakine bırakırsanız 3 Soles.
- MachuPicchu için en iyi dönemin Mayıs – Ağustos arası (yağmur dönemi değil) olduğunu öğrendik.
- Yağmur olasılığına karşın yağmurluk, yedek kıyafet ve ayakkabı götürmekte fayda var.
- Günes kremi ve sivrisinek kovucu yanınızda bulundurarsınız iyi olur. Kapalı havada bile nasıl yandığınızı farketmiyorsunuz.
- MachuPicchu’ya girişten önce tuvaletler var. Girişi 1 Soles. Tuvaletlerde, tuvalet kağıdı yok ama parayı ödediğiniz yerde var ve koparıp yanınıza alabiliyorsunuz.
- MachuPicchu’nun içinde su, yiyecek vs. hiç bir şey yok, aklınızda olsun girmeden önce bütün ihtiyaçlarınızı gideriniz. Yanınıza yiyecek ve içecek alabilirsiniz. MacchuPicchu’nun tek oteli olan MachuPicchu Sanctuary Lodge’de yemek yiyebilirsiniz.

Posted by ayferonur 11:56 Archived in Peru Comments (0)

Aguas Calientes

semi-overcast 15 °C

Küçük bir kasaba, backpacker kasabası diyebiliriz. MachuPicchu için geçiş noktası olması nedeni ile talep görüyor. Kasaba termal kaplıcalarıyla ünlü, kaplıcaların girişi uygun ancak biz denemedik. Kasaba neredeyse hostal, otel ve restoranlardan oluşmuş.

DSC07770.jpg

DSC07955.jpg

Hostallerin çok iyi oldukları söylenemez ve pahalı bulduk. Ancak kasabadaki otel fiyatlarını öğrenince neden hostal rakamlarının yüksek olduğunu anladık. Pirwa Hostal’de ayrı banyosu olan odada gecesi 37.5 dolara iki kişi kaldık. Odalarda ısıtıcı yok, gece özellikle soğuk oluyor. Kasabadaki biraz eli yüzü düzgün otellerin gecesi 250 dolardan 600 dolara kadar çıkıyor.

DSC07949.jpg

Yemek için alternatif çok fazla ancak pek temiz durmuyorlar. Bizim gözümüze güzel gelen Inka Wasa adlı restoran oldu ama denemedik. Cuzco’daki otel personeli buradaki restoranlar hakkında uyardığı için biraz ön yargılı davranmış olabiliriz. Bize Inkaterra Cafe’yi önermişlerdi ama kapalı olduğu için deneyemedik. El Mapı Hotel kasabanın içinde, restoran, bar ve bahçesi ile güzel bir yer. Otelde kalmasanız bile açık büfe kahvaltısına katılabilirsiniz, bahçesinde çay-kahve içip dinlenebileceğiniz bir mekan. Oda fiyatları 660 solesden başlıyor, kahvaltı 28 soles ve çay-kahve 6 soles.

DSC07966.jpg

ABD’li tanıştığımız bir çift, sahibi Amerikalı olan “Gringo Bill’s Hotel’de” kaldılar. Web sayfaları; www.gringobills.com. Otel fenaya benzemiyor. Hostalde kalmak istemeyen ancak otel rakamlarını çok yüksek bulanlar için iyi bir alternatif olabilir diye not aldık.

DSC07763.jpg

MachuPicchu giriş biletlerini kasabanın merkezindeki turizm bürosundan almak gerekiyor. Aguas Calientes ile MachuPicchu arasnda yaklaşık 25 dakika süren otobüs seferleri var. Fiyatı gidiş dönüş 14 dolar (yaklaşık 40 Soles) Daha detaylı bilgi için MachuPicchu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

DSC07948.jpg

Kamp kurmak isteyenler için kamp alanı var ama kalma şartları hakkında bilgimiz yok. Amaç MachuPicchu olunca her şartta Aguas Calientes’te bir gece kalmaya değer.

www.facebook.com/pages/AyferOnur-Seyahatnamesi

Posted by ayferonur 20:05 Archived in Peru Comments (0)

(Entries 1 - 2 of 2) Page [1]