A Travellerspoint blog

October 2009

Ocho Rios

sunny 25 °C

Jamaica'nın kuzeyinde yer alan Ocho Rios bölgesine, Royal Caribbean International’in “Freedom of the Seas” adlı gemisi ile yaptığımız gezi sırasında uğradık ve bir günümüzü geçirdik. Dolayısıyla Jamaica hakkında aktarabileceğimiz çok fazla bilgi yok. Gemi turu ile gidiyorsanız vize istenmiyor, normalde de Jamaica Türk pasaportu ile gidenlerden vize istemiyor diye biliyoruz. Gemi direkt limana yanaşıyor ve gemide verilmis olan kartla gemiden çıkış ve giriş yapıyorsunuz. İster gemiden satın aldığınız turlara katılabilirsiniz isterseniz kendi isteğinize göre dolaşabilir veya limanda turlar ayarlayabilirsiniz. Biz biraz şehir merkezini gezmeyi ve Dunn’s River Falls’u görmek istediğimiz için gemide tur almadık. Limanda zaten turcular ve taksi şöförleri etrafınızı sarıyor. Bir bayan şöförü gözümüze kestiriyoruz, resmi taksi şöförlerinin boyunlarında kartları asılı oluyor, ve onunla anlaşıp minibüs taksi ile Dunn’s River Falls’a gidiyoruz. Taksiciler sizi şelalelere götürüyor ve yaklaşık söylediğiniz saatte de gelip alıyorlar. Genelde şöförler parkın girişinde bekliyor ve kendi aralarında sohbet ediyorlar. Maalesef taksicilerin gelen gemi müşterileri haricinde pek işleri olmuyor. O hafta gemi yanaşmışsa ve müşteri alabilmişlerse kendilerini şanslı buluyorlar, tek bir seferle belki bir hafta geçinecekler. Yol boyunca şöförümüzle sohbet ediyoruz. Taksiye gidiş dönüş 20 dolar ödedik ve parkta iki saat kaldık.

Dunn’s River Falls Park’ın giriş ücreti büyükler için 15 dolar, 2-11 yaş arası 12 dolar. Parkın hemen yanında diğer aktivitilerden olan Dolphin Cove var. İster sadece parkın içinde dolaşabilirsiniz, isterseniz rehber eşliğinde nehirden asağıya doğru inebilir veya çıkabilirsiniz. Şelale basamaklardan oluşuyor ve çok kaygan o yüzden tek başınıza denemenizi tavsiye etmeyiz. Açıkcası gideceğimiz diğer limanları düşünerek kendimizi riske atmak istemedik ve denemedik. Şelalenin yanından merdivenlerden aşağıya inip okyanusun eşsiz tonları ile buluştuk. Küçük bir plajı var ve suya girme arzusu ile gitmiştik ama hemen yanındaki tuvaletlerden lağım sularının karıştığını görünce hevesimiz kursağımızda kaldı. Geri dönüş saatimiz de yaklaştığı için geri dönüşe geçtik, şehir merkezinde gezip biraz alış veriş yapmayı tercik ettik. Parkın içinde kafe, restoran var ama yiyebileceğimiz bir şey bulamadık.

Şehir merkezinde el yapımı ürünlerin satıldığı The Crafts Market, mücevher çeşitlerinin ağırlıklı olduğu Taj Mahal, Island Village ve duty free ürünlerin satıldığı Sonı’s Plaza alış veriş yapılacak yerler arasında. Crafts markette satıcılar o kadar çok ısrarcı ki bir şeyler bakmaya, sormaya çekiniyorsunuz. Island Village’in içinde ayrıca barlar ve restoranlar da var, her yerden ayrı bir müzik sesi geliyor. Bankta oturmuş gitarı ile Bob Marley parçaları çalıp söyleyen yaşlıca bir amcanın etrafında toplanmış kalabalığa biz de katılıyoruz. Taj Mahal’ın hemen yanında Harley Davidson’ın mağazası ve Hard Rock Cafe bulunmakta. Dinlenmek ve bir şeyler içmek için Hard Rock Cafe bize ilaç gibi geldi. Jamaica’nın yerel bira markası olan Red Stripe’i burada denedik ve çok hoşumuza gitti.

Aktiviteler arasında Dunn’s River Falls Park, Dolphin Cove, ATV safari turu, Chukka Canopy Zip Line, Chukka Cove sayılabilir.

Tavsiye: Çok güvenli değil, özellikle ara sokaklara girmemenizi öneririz. Yapacağınız aktiviteye göre yanınızda yedek kıyafet, mayo, güneş koruyucunuzu bulundurmayı unutmayın.

Posted by ayferonur 21:11 Archived in Jamaica Tagged cruises Comments (0)

Grand Cayman

sunny 25 °C

İngiltere Krallığı’na bağlı olan Cayman Adalarının en büyük adası Grand Cayman’a, Royal Caribbean International’in “Freedom of the Seas” adlı gemisi ile yaptığımız gezi sırasında uğradık ve bir günümüzü geçirdik. Gemi turu ile gidiyorsanız vize istenmiyor, normalde maalesef Türk pasaportu ile gidenlerden vize isteniyor. Gemi koyun açıklarında demir atıyor ve tekneler ile limana ulaşılıyor. İster gemide satın aldığınız turlara katılabilirsiniz isterseniz kendi isteğinize göre dolaşabilir veya limanda turlar ayarlayabilirsiniz. Biz turumuzu gemide ayarladık ve Stingray City Sandbar’da stingraylerle yüzme ve Seven Mile Beach turuna katıldık. Limandan minibüslerle Stingray City’e gitmek üzere yolculuk başlıyor North Sound’a kadar minibüs ile gittikten sonra Stingray City Sandbar’a tekne ile ulaşıyoruz. İnanılmaz bir mavilik, yolculuk hiç bitmesin istiyoruz. İlk şok suya girdiğimiz zaman suyun seviyesi karşısında oluyor. Açıkcası okyanusun ortasında 1 metrelik bir bölge beklemiyorduk. İkinci şok ise rehberimizin stingraylerin doğal ortamlarında olduğumuzu ve turistlerin sürekli gelmesinden insanlara alışkın olduklarını söylemesi oluyor. Özellikle kuyruklarına dikkat etmemiz ve üstlerine basmamamız için bizi uyarıyor. İlk başta özellikle bayanlarda bir çekingenlik oldu ama zamanla alışılıyor. Onların yumuşacık bedenlerinden bir zarar gelebileciğini düşünmüyorsunuz. Elinizden yemeklerini yedirmek, onlara sarılıp öpmek inanılmaz keyifli. Hele rehber masaj yaptırabileceğimizi söylediğinde daha da şaşırıyoruz. Omuzlarınızda gezinmeleri ve gerçekten masaj etkisini hissetmeniz ise ayrı keyifliydi. Dönüş vaktimizin geldiğini söylediklerinde hiç birimizin dönmek içinden gelmedi. Seven Mile Beach’e geldiğimizde ise inanılmaz muhteşem deniz karşısında kendimizi suda bulduk. Yağmur ise günün eğlencesi oldu.

Dönüşte adanın başkenti olan George Town’ı gezmek için biraz daha vaktimiz kaldı. Yağmurda elverdiği kadar şehirde biraz yürüyüş yapıp hediyelik eşya alma fırsatımız oldu. Finans ve turizm cenneti olan Grand Cayman’da hayat standartı oldukça yüksek. 2004 yılında adayı vuran Ivan kasırgası neredeyse binaların %70’ine hasar vermiş ama toparlanma süreci kısa sürmüş ve iki yıl içinde her şey eskisi gibi olmuş.

Cayman Adalarının para birimi Cayman Islands dollar (KYD). Bir çok yerde Amerikan doları, kredi kartı ve seyahat çekleri geçiyor.

Posted by ayferonur 21:08 Archived in Cayman Islands Tagged cruises Comments (0)

Haiti

Cruise

sunny 25 °C

Karayip Denizi'ndeki ada ülkelerinden biri olan Haiti, Küba'nın doğusunda yer alan Hispaniola Adasındaki iki ülkeden batı kısmındaki ülke olup diğer ülke Dominik Cumhuriyeti'dir.

Biz Royal Caribbean International’in “Freedom of the Seas” adlı gemisi ile yaptığımız gezi sırasında uğranılan limanlar arasında olan Haiti'nin kuzeyinde kalan Labadee bölgesinde bir günümüzü geçirdik. Dolayısıyla Haiti hakkında aktarabileceğimiz çok fazla bilgi yok. Labedee koyu Royal Caribbean International tarafından kiralanmış olup kendisine özel bir koy. O yüzden gemi geldiği dönemlerde çok hareketli. Gemi gezisi ile gidiyorsanız vize istenmiyor. Gemide verilmis olan kartla gemiden çıkış ve giriş yapıyorsunuz.

Gemi koyun açıklarında demir atıyor ve tekneler ile limana ulaşılıyor. Limanda bir anda etrafımızı şezlongcular sarıyor, birinden şezlong kiralayıp kumsalda yerimizi alıyoruz. 1-2 dolara şezlong kiralıyorsunuz. Yapılabilecek aktiviteler hakkında gemide bilgi aldık ama açıkcası deniz, kumsal ve güneş üçlüsü karşısında ekstra bir sey yapmak içimizden gelmedi. Yanınızda snorkel takımınız varsa denizden hiç çıkmak istemeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Olmasa da bütün gününüzü suda ve sahilde güneşin keyfini çıkararak geçirebilirsiniz. Geminin yanaştığı bölgede deniz cok güzel, etraf kayalıklar ile çevrili. Geziye dahil olan öğle yemeği sahilde hazırlanan piknik alanında servis ediliyor ama ortam bize çok hijenik gelmediği için yiyemiyoruz ve açlığımızı yanımızdakilerle yatıştırıyoruz. Etrafta yerel halk tarafından kurulmuş pazarlar var, yemek yerine buralarda gezmeyi tercih ediyoruz. Hediyelik eşya çeşitleri oldukça fazla, halkın fakirliği karşısında zaten bir şey almadan olmuyor. Deniz ve güneşin tadını doyasıya çıkarıyoruz ama yine de gemiye dönüş vakti geldiğinde isteksizce dönüş teknesine biniyoruz. İnanılmaz keyifli bir gündü….

Posted by ayferonur 21:06 Archived in Haiti Tagged cruises Comments (0)

Cozumel

Cruise

sunny 25 °C

Karayip Denizi’ndeki adalardan olan Cozumel’e, Royal Caribbean International’in “Freedom of the Seas” adlı gemisi ile yaptığımız gezi sırasında uğradık ve bir günümüzü geçirdik. Gemi turu ile gidiyorsanız vize istenmiyor. Gemi direkt limana yanaşıyor ve gemide verilmis olan kartla gemiden çıkış ve giriş yapıyorsunuz. İster gemide satın aldığınız turlara katılabilirsiniz isterseniz kendi isteğinize göre dolaşabilir veya limanda turlar ayarlayabilirsiniz. Biz turumuzu gemide ayarladık ve 2 ayrı yerde snorkel yapıp, Playa Mia plajında bulunan beş yıldızlı bir tatil köyünde açık büfe öğle yemeği ve plaj turu şeklinde olan paketi seçtik. Snorkel takımını teknede veriyorlar, ama kendi takımınız varsa yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Teknede alkollü alkolsüz içecek servisleri var. İlk snorkel bölgesi sahilden 200 metre kadar açıkta 10-15 metre derinlikteki reeflerdi ve Cozumel merkezden yaklaşık 10 dakika güneye doğru bir bölgedeydi. Havanın biraz kapalı olması ve sahile yakınlıktan dolayı su altında görüş seviyesindeki netlik düşüktü. Bu bölgede çok fazla zevk alamadık. Deniz altı o kadar zengin değildi, beklentimizin altındaydı. Kıyıya yakın olması, denizde kirlilik ile beraber buradaki deniz altı yaşamı etkilemiş olabilir...
İkinci snorkel bölgesi adanın daha güneyindeydi. Derinlik yaklaşık 20-30 metre civarındaydı. Deniz bu bölgede hem temiz hem de durgundu. Görüntü derinliğe rağmen çok güzeldi. Reeflerdeki yaşam hem çok renkli hem de zengindi. Özellikle burada su altı kamerası ile güzel fotoğraflar çektik.

Snorkel gezilerinden sonra öğle yemeği için tatil köyüne gittik ama yemekleri kesinlikle güzel değildi. Zamanımızı plajda ve denizde geçirdik, su inanılmaz güzeldi. Tur limana geri bırakıyor. Daha sonra şehir merkezini gezmek ve alış veriş yapmak için de ekstra zamanımız kaldı. Taksi oldukça ucuz bir ulaşım aracı ve şehir merkezine gitmek için taksiyi kullandık. Güvenlik sorunu ile karşılaşmadık, bir çok gemi turu aynı anda geldiği için oldukça hareketli ve canlıydı.

Bir gün kesinlikle Cozumel’e yetmez, ancak genel bir bilgi sahibi olduk. Tarih, plaj, güneş, eğlence ve alış veriş her şeyin bir arada olduğu bir yer.

Meksika para birimi peso da $ işareti ile gösterilmekte, o yüzden kafanız karışmasın Amerikan dolarını US$ veya USD şeklinde belirtiyorlar. Genelde her yerde kredi kartı ve Amerikan doları kabul ediliyor.
Tabi ki Meksika deyince ilk akla gelen şeylerden biri “tekila” ve tadına bakmak olmazsa olmazlardan. Gemiye hemen binmeden önce limanda içtiğimiz son tekila şatlarımızın tadı hala damağımızdadır

Posted by ayferonur 21:02 Archived in Mexico Tagged cruises Comments (0)

Cancun

sunny 25 °C

Masmavi denizi, beyaz kumlu plajları, güneşi, eğlencesi, alış-veriş mağazaları ve özellikle herşey dahil tesisleri ile yılda 4 milyon turisti çeken Cancun gerçekten bu ilgiyi hakediyor. Kasım 2002 yılında “Liberty Tur” aracılığıyla gittiğimiz Cancun’da 4 gece 5 gün kaldık. Meksika vizemizi ABD’de New York’daki Meksika Konsolosluğu’ndan aldık ve işlemler iki saat bile sürmedi. Meksika, bizim gittiğimiz dönemde geçerli ABD vizeniz olsa bile Türk pasaportlulardan vize istiyordu; şimdi bu uygulama kalkmış ve geçerli ABD vizesi olanlardan artık 30 güne kadar kalışlarda vize istemiyor. Vize sırasında otel ve uçak rezervasyon bilgileri istendiği için mecburen bir turizm acentası ile yerimizi ayarlamak zorunda kalmıştık. Pakette; herşey dahil otel, uçak ve Cancun havaalanı-otel-havaalanı arası transfer dahildi. Ayrıca otelin düzenlediğii istediğimiz iki turu da seçebilecektik. İki kişi için 2200 dolar civarı ödemiştik diye hatırlıyoruz. Özellikle tatil dönemlerinde ABD’den Cancun’a uçak biletleri genelde yüksek oluyor seçtiğimiz acenta charter uçak ayarladığı için daha uyguna geldi.

Bütün yıl boyunca havası sıcaktır, özellikle Şubat-Mayıs ayı başları en kuru dönemidir. Mayıs-Aralık aylarında ise tropikal yağmurları ile her an karşılabilirsiniz. Ayrıca Ağustos-Kasım aylarının kasırga dönemi olduğunu ve Cancun’un da Karayiplerde kasırga bölgesinde kaldığını da unutmamak lazım. 1988 yılında en etkili kasırga “Gilbert” olmuş ve oteller yeniden inşa edilmek zorunda kalmış. Daha sonra da 2005 ve 2007 yılındaki kasırgalar etkili olmuş ama otel bölgesi 1988 yılındaki gibi etkilenmemiş. Şansımıza bir iki saatlik hafif yağmurlar harici sağanak yağmur ile karşılaşmadık.

Kaldığımız süre kısıtlı da olsa hem şehir merkezini gezmeye hem de Chichen Itza Antik Kenti görmeye fırsatımız oldu. Bir gece de kaldığımız otelin organize ettiği şehir merkezindeki eğlence yerlerinden birine gittik. İçtiğimiz tekilaların sayısını hatırlamıyoruz ama ertesi sabah katılacağımız tura maalesef geç kaldık. Böylece iki yerine tek tura katılabildik.

Kalınacak en ideal yer “Hotel Zone Cancun” diye geçen her kesime uyacak otel veya herşey dahil tesislerin olduğu otel bölgesidir. Oteller ile şehir merkezi arasında en ucuz ve kolay ulaşım aracı otobüslerdir. Taksi de bizim gittiğimiz zaman pahalı değildi. Genel olarak tehlikeli bir durum ile karşılaşmadık. Şehir merkezi ve otel bölgesi güvenli.

Gezilecek, görülecek yerler:

- Chichen Itza Antik Kenti:Chichen Itza (ya da okunuşuyla Çiçen İtza), Meksika'nın Yucatan Yarımadası'nda, Valladolid ve Mérida arasında yer alan, Kristof Kolomb öncesi dönemde kurulmuş bir Maya kentidir. Günümüzde Meksika’nın en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik sit alanıdır. 7 Temmuz 2007'de seçilen dünyanın yeni yedi harikasından biridir. Chichen-Itza’daki El Castillo (kale) adıyla tanınan Kukulkan (Kukuul Kaan) piramidinin yüksekliği 30 m'dir.
Biz otelin organize ettiği tura katıldık ve otobüs ile yaklaşık 2,5 saatlik yolculuktan sonra varmıştık. El Castillo piramidine çıkılabiliyordu ama yeni giden arkadaşlarımızdan artık çıkılmadığını öğrendik. 2006 yılında bir kişinin düşüp ölmesi sonucunda kapatılmış. Yolculuğumuz sırasında geçtiğimiz kasabalar gözümüze çok da tekin gelmedi. Giderken öğle yemeği için uğradımız otelin açık büfe menüsünden ise sinekler yüzünden bir şey yiyememiştik. Bira ve çikolata ikilisi kurtarıcımız olmuştu.

- Tulum Antik Kenti: Cancun’un 128 km güneyinde kalan Tulum, aynı anda hem Maya kalıntılarını göreceğiniz hem de dalış yapabileceğiniz tarihi bir yerdir. Maalesef biz bu turu kaçırdık.

- Xcaret Eğlence Parkı: Detaylı bilgi için web sayfası http://www.xcaret.com/ . Günübirlik turla gidilebilir.

- Cozumel Adası: Cancun’un 71 km güneyinde kalan Cozumel Meksika’daki en büyük adadır. Bu gezimizde gitmeye zamanımız olmadı ama daha sonra yaptığımız gemi gezisinde uğranılan limanlardandı ve çok güzel bir gün geçirdik. Detaylar Cozumel yazımızda….

Cancun’da alış-veriş için ideal yerler “La Isla Shopping Village” ve “Kukulcan Plaza” alış-veriş merkezleridir. Hediyelik eşya için ayrıca şehir merkezindeki dükkanlara bakılabilir.

Herşey dahil otelde kaldığımız için herhangi bir restoranı denemedik. Ama alternatif çok fazla.
Dady Rock Bar ve Club: Kaldığımız otelin düzenlediği organizasyon ile gitmiştik. Mekan güzel ve süper eğlenmiştik. Bizden sonra giden arkadaşlarımızdan şehir merkezindeki eğlence yerlerinin pahalanmış olduğunu duyduk.

Kaldığımız otel hakkındaki düşüncelerimiz:

Cancun Palace: Liberty turdaki personel evlilik yıldönümümüzün yakın bir tarihte olduğunu öğrenince bize özel deniz manzaralı bir oda ayarlamıştı. Odamıza girdiğimiz de ise meyve sepeti, şampanya ve harika bir Karayip deniz manzarası ile karşılaşmıştık. Otel ve personelinden genel olarak mennun kaldık. Yemeklerde özellikle deniz ürünleri güzeldi. Bir akşam yerel halk dansları gecesi düzenlediler ve çok zevkli geçti. Tekilanın her çeşidini ve tekila ile yapılan bütün kokteyleri deneme şansımız oldu.

Posted by ayferonur 20:53 Archived in Mexico Comments (0)

(Entries 1 - 5 of 7) Page [1] 2 » Next