A Travellerspoint blog

Mexico

Cozumel

Cruise

sunny 25 °C

Karayip Denizi’ndeki adalardan olan Cozumel’e, Royal Caribbean International’in “Freedom of the Seas” adlı gemisi ile yaptığımız gezi sırasında uğradık ve bir günümüzü geçirdik. Gemi turu ile gidiyorsanız vize istenmiyor. Gemi direkt limana yanaşıyor ve gemide verilmis olan kartla gemiden çıkış ve giriş yapıyorsunuz. İster gemide satın aldığınız turlara katılabilirsiniz isterseniz kendi isteğinize göre dolaşabilir veya limanda turlar ayarlayabilirsiniz. Biz turumuzu gemide ayarladık ve 2 ayrı yerde snorkel yapıp, Playa Mia plajında bulunan beş yıldızlı bir tatil köyünde açık büfe öğle yemeği ve plaj turu şeklinde olan paketi seçtik. Snorkel takımını teknede veriyorlar, ama kendi takımınız varsa yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Teknede alkollü alkolsüz içecek servisleri var. İlk snorkel bölgesi sahilden 200 metre kadar açıkta 10-15 metre derinlikteki reeflerdi ve Cozumel merkezden yaklaşık 10 dakika güneye doğru bir bölgedeydi. Havanın biraz kapalı olması ve sahile yakınlıktan dolayı su altında görüş seviyesindeki netlik düşüktü. Bu bölgede çok fazla zevk alamadık. Deniz altı o kadar zengin değildi, beklentimizin altındaydı. Kıyıya yakın olması, denizde kirlilik ile beraber buradaki deniz altı yaşamı etkilemiş olabilir...
İkinci snorkel bölgesi adanın daha güneyindeydi. Derinlik yaklaşık 20-30 metre civarındaydı. Deniz bu bölgede hem temiz hem de durgundu. Görüntü derinliğe rağmen çok güzeldi. Reeflerdeki yaşam hem çok renkli hem de zengindi. Özellikle burada su altı kamerası ile güzel fotoğraflar çektik.

Snorkel gezilerinden sonra öğle yemeği için tatil köyüne gittik ama yemekleri kesinlikle güzel değildi. Zamanımızı plajda ve denizde geçirdik, su inanılmaz güzeldi. Tur limana geri bırakıyor. Daha sonra şehir merkezini gezmek ve alış veriş yapmak için de ekstra zamanımız kaldı. Taksi oldukça ucuz bir ulaşım aracı ve şehir merkezine gitmek için taksiyi kullandık. Güvenlik sorunu ile karşılaşmadık, bir çok gemi turu aynı anda geldiği için oldukça hareketli ve canlıydı.

Bir gün kesinlikle Cozumel’e yetmez, ancak genel bir bilgi sahibi olduk. Tarih, plaj, güneş, eğlence ve alış veriş her şeyin bir arada olduğu bir yer.

Meksika para birimi peso da $ işareti ile gösterilmekte, o yüzden kafanız karışmasın Amerikan dolarını US$ veya USD şeklinde belirtiyorlar. Genelde her yerde kredi kartı ve Amerikan doları kabul ediliyor.
Tabi ki Meksika deyince ilk akla gelen şeylerden biri “tekila” ve tadına bakmak olmazsa olmazlardan. Gemiye hemen binmeden önce limanda içtiğimiz son tekila şatlarımızın tadı hala damağımızdadır

Posted by ayferonur 21:02 Archived in Mexico Tagged cruises Comments (0)

Cancun

sunny 25 °C

Masmavi denizi, beyaz kumlu plajları, güneşi, eğlencesi, alış-veriş mağazaları ve özellikle herşey dahil tesisleri ile yılda 4 milyon turisti çeken Cancun gerçekten bu ilgiyi hakediyor. Kasım 2002 yılında “Liberty Tur” aracılığıyla gittiğimiz Cancun’da 4 gece 5 gün kaldık. Meksika vizemizi ABD’de New York’daki Meksika Konsolosluğu’ndan aldık ve işlemler iki saat bile sürmedi. Meksika, bizim gittiğimiz dönemde geçerli ABD vizeniz olsa bile Türk pasaportlulardan vize istiyordu; şimdi bu uygulama kalkmış ve geçerli ABD vizesi olanlardan artık 30 güne kadar kalışlarda vize istemiyor. Vize sırasında otel ve uçak rezervasyon bilgileri istendiği için mecburen bir turizm acentası ile yerimizi ayarlamak zorunda kalmıştık. Pakette; herşey dahil otel, uçak ve Cancun havaalanı-otel-havaalanı arası transfer dahildi. Ayrıca otelin düzenlediğii istediğimiz iki turu da seçebilecektik. İki kişi için 2200 dolar civarı ödemiştik diye hatırlıyoruz. Özellikle tatil dönemlerinde ABD’den Cancun’a uçak biletleri genelde yüksek oluyor seçtiğimiz acenta charter uçak ayarladığı için daha uyguna geldi.

Bütün yıl boyunca havası sıcaktır, özellikle Şubat-Mayıs ayı başları en kuru dönemidir. Mayıs-Aralık aylarında ise tropikal yağmurları ile her an karşılabilirsiniz. Ayrıca Ağustos-Kasım aylarının kasırga dönemi olduğunu ve Cancun’un da Karayiplerde kasırga bölgesinde kaldığını da unutmamak lazım. 1988 yılında en etkili kasırga “Gilbert” olmuş ve oteller yeniden inşa edilmek zorunda kalmış. Daha sonra da 2005 ve 2007 yılındaki kasırgalar etkili olmuş ama otel bölgesi 1988 yılındaki gibi etkilenmemiş. Şansımıza bir iki saatlik hafif yağmurlar harici sağanak yağmur ile karşılaşmadık.

Kaldığımız süre kısıtlı da olsa hem şehir merkezini gezmeye hem de Chichen Itza Antik Kenti görmeye fırsatımız oldu. Bir gece de kaldığımız otelin organize ettiği şehir merkezindeki eğlence yerlerinden birine gittik. İçtiğimiz tekilaların sayısını hatırlamıyoruz ama ertesi sabah katılacağımız tura maalesef geç kaldık. Böylece iki yerine tek tura katılabildik.

Kalınacak en ideal yer “Hotel Zone Cancun” diye geçen her kesime uyacak otel veya herşey dahil tesislerin olduğu otel bölgesidir. Oteller ile şehir merkezi arasında en ucuz ve kolay ulaşım aracı otobüslerdir. Taksi de bizim gittiğimiz zaman pahalı değildi. Genel olarak tehlikeli bir durum ile karşılaşmadık. Şehir merkezi ve otel bölgesi güvenli.

Gezilecek, görülecek yerler:

- Chichen Itza Antik Kenti:Chichen Itza (ya da okunuşuyla Çiçen İtza), Meksika'nın Yucatan Yarımadası'nda, Valladolid ve Mérida arasında yer alan, Kristof Kolomb öncesi dönemde kurulmuş bir Maya kentidir. Günümüzde Meksika’nın en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik sit alanıdır. 7 Temmuz 2007'de seçilen dünyanın yeni yedi harikasından biridir. Chichen-Itza’daki El Castillo (kale) adıyla tanınan Kukulkan (Kukuul Kaan) piramidinin yüksekliği 30 m'dir.
Biz otelin organize ettiği tura katıldık ve otobüs ile yaklaşık 2,5 saatlik yolculuktan sonra varmıştık. El Castillo piramidine çıkılabiliyordu ama yeni giden arkadaşlarımızdan artık çıkılmadığını öğrendik. 2006 yılında bir kişinin düşüp ölmesi sonucunda kapatılmış. Yolculuğumuz sırasında geçtiğimiz kasabalar gözümüze çok da tekin gelmedi. Giderken öğle yemeği için uğradımız otelin açık büfe menüsünden ise sinekler yüzünden bir şey yiyememiştik. Bira ve çikolata ikilisi kurtarıcımız olmuştu.

- Tulum Antik Kenti: Cancun’un 128 km güneyinde kalan Tulum, aynı anda hem Maya kalıntılarını göreceğiniz hem de dalış yapabileceğiniz tarihi bir yerdir. Maalesef biz bu turu kaçırdık.

- Xcaret Eğlence Parkı: Detaylı bilgi için web sayfası http://www.xcaret.com/ . Günübirlik turla gidilebilir.

- Cozumel Adası: Cancun’un 71 km güneyinde kalan Cozumel Meksika’daki en büyük adadır. Bu gezimizde gitmeye zamanımız olmadı ama daha sonra yaptığımız gemi gezisinde uğranılan limanlardandı ve çok güzel bir gün geçirdik. Detaylar Cozumel yazımızda….

Cancun’da alış-veriş için ideal yerler “La Isla Shopping Village” ve “Kukulcan Plaza” alış-veriş merkezleridir. Hediyelik eşya için ayrıca şehir merkezindeki dükkanlara bakılabilir.

Herşey dahil otelde kaldığımız için herhangi bir restoranı denemedik. Ama alternatif çok fazla.
Dady Rock Bar ve Club: Kaldığımız otelin düzenlediği organizasyon ile gitmiştik. Mekan güzel ve süper eğlenmiştik. Bizden sonra giden arkadaşlarımızdan şehir merkezindeki eğlence yerlerinin pahalanmış olduğunu duyduk.

Kaldığımız otel hakkındaki düşüncelerimiz:

Cancun Palace: Liberty turdaki personel evlilik yıldönümümüzün yakın bir tarihte olduğunu öğrenince bize özel deniz manzaralı bir oda ayarlamıştı. Odamıza girdiğimiz de ise meyve sepeti, şampanya ve harika bir Karayip deniz manzarası ile karşılaşmıştık. Otel ve personelinden genel olarak mennun kaldık. Yemeklerde özellikle deniz ürünleri güzeldi. Bir akşam yerel halk dansları gecesi düzenlediler ve çok zevkli geçti. Tekilanın her çeşidini ve tekila ile yapılan bütün kokteyleri deneme şansımız oldu.

Posted by ayferonur 20:53 Archived in Mexico Comments (0)

(Entries 1 - 2 of 2) Page [1]