A Travellerspoint blog

Thailand

Ayutthaya

sunny 30 °C

1350 yıllarında kurulan ve 18. yüzyılda Burmalılar tarafından yıkılan Ayutthaya şehri, UNESCO’nun Dünya Miras listesindedir. Prang (kutsal emanet kuleleri) ve devasa manastırların öne çıktığı kalıntılar ihtişamlı geçmişi hakkında fikir vermektedir.
IMG_6165.jpg

Tayland’a gidipte eski başkenti görmeden olmaz diyerek bir günümüzü Ayutthaya’ya ayırmaya karar verdik. Bangkok’tan tren ve minibüsler ile ulaşım var. İsterseniz günü birlik turlara da katılabilirsiniz. Bize minibüs tavsiye edildiği için gidişte minibüsü seçtik. Minibüslerin Ayutthaya’daki son durağı otobüs terminalinin yan tarafı. Minibüsten indiğimiz anda etrafımızı tuk-tuk mafyası sardı. 4 saatlik şehir turunun saatine ilk başta 400 Baht istediler. Biraz pazarlık yapınca indiler ancak biz tuk-tuk yerine şehir içine doğru yürümeyi tercih ettik. Yaklaşık 15 dakika sonra Wat Mahathat’ın olduğu yere geldik. Bu esnada yol üzerinde sürekli tuk-tukcular yanaşıp, gezdirecekleri yerlerin fotoğraflarını göstererek şehir turu teklifleri yaptılar. Wat Mahathat’dan çıktığımızda şehir turu için tuk-tukçular saatini 100 Bahta kadar düştüler.
IMG_6112.jpg

Genelde bir çok tapınak birbirine yakın ancak şehrin etrafına doğru da görülecek tapınaklar var. Maalesef bütün saray ve tapınaklar 1767 yılında Ayutthaya’nın savaşı kaybetmesinden sonra yakılıp yıkılmış. Bu haliyle bile gayet etkileyici denilebilir.

IMG_6103.jpg

IMG_6147.jpg

Kraliyet sarayının güneyine doğru gittiğinizde çok güzel bir parkın içinden geçip file binilen alana geliyorsunuz. Kişi başı file binmek 40 Baht. Filleri 20 Bahta yiyecek alıp besleyebilirsiniz.

Bangkok’un kalabalığından sonra burada geçirdiğimiz bir gün bize çok rahatlatıcı geldi ve Bangkok’a gelen herkese Ayutthaya’yı görmelerini tavsiye ederiz.
IMG_6124.jpg

Giriş Ücretleri :

Wat Mahathat 50 Baht. Eğer diğer gezilecek yerler için de toplu bilet alırsanız 220 Baht.

Ulaşım :

Minibüs ile tek yön 30 Baht.
Minibüsler için, hava treni (Sukhumvit hattı) ile Victory Monument durağında indikten sonra anıta doğru yüremeniz gerekiyor. Anıta doğru zaten sağ tarafta farklı yerlere giden bir çok minibüs göreceksiniz. Ayutthaya minibüsleri ana caddeden kalkmıyor. Eğer minibus duraklarındaki şöförlere Ayutthaya minibüslerini sorarsanız size doğru durağı göstereceklerdir. Minibüsler gayet konforlu ve klimalı. Yol yaklaşık 1-1.5 saat kadar sürüyor.

Tren ile tek yön 20 Baht.
Treni hem temizlik hem rahatlık açısından kesinlikle tavsiye etmeyiz. Bangkok’a dönüşte trafik yoğun olur diye düşünerek tren ile dönmeye karar verdik ancak yolda tren arıza yapınca dönüş yolumuz biraz çileli oldu. Arıza yaptığımız tren istasyonu Bag Sue istasyonuymuş. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra yolculardan bir bey gideceğimiz yeri sordu ve tren istasyonunun Bang Sue MRT (metro) istasyonuna çok yakın olduğunu anlatmaya çalıştı. 5 dakikalık yürüyüş ile metro istasyonu girişine geldik. Buradan Sukhumvit istasyonu için 37 Baht ödedik ve 10 dakika sonra otelimize varmıştık.

UYARI : Ayutthaya tren istasyonunda yaşadıklarımızı da uyarı niteliğinde yazmak istiyoruz. Böylece ilk defa gidenler de dikkatli olurlar. Tren istasyonuna geldiğimizde bilet gişesi kapalıydı. Hemen yanımızda bir tip bitiverdi ve Bangkok treninin 2 saat gecikmeli geldiğini bizi taksi ile Bangkok’a veya otobüs terminaline götürebileceğini söyledi. Bu arkadaş resmen sülük gibi yaklaşık bir 5 dakika kadar etrafımızdan ayrılmadı. Trenlerin geliş ve kalkış saatlerinin elle yazıldığı bir tablo var biz de gidip tabloya baktık ancak kendi dillerinde olunca bir şey anlamadık. Bu sırada baktık istasyonda bekleyen turistler de var. Bazıları ile konuştuğumuzda anladık ki bunlar istasyona giren her turiste bu şekilde yapışıyorlar. Biz de istasyonda beklemeye karar verdik ve tren normal saatinde geldi. Bilet gişesi de tren gelmeden 20 dakika önce açıldı. Bu şekilde size de yaklaşan olursa ne yapın edin görevliye ulaşmaya çalışın. Maalesef Tayland’da bu tarz olaylarla cok karşılaştık. Görevli gibi gözüküp ama olmayan yanlış bilgi veren, bir şekilde sizi kandırmaya çalışanlar çok olacak hazırlıklı olun.

Fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Ayutthaya Fotoğraflarımız

www.facebook.com/pages/AyferOnur-Seyahatnamesi

Tavsiyeler:

  • Şehirde günlük bisiklet veya motosiklet kiralayıp dolaşabilirsiniz.
  • Tuk-tuk ile dolaşmayı düşünürseniz mutlaka iyi pazarlık yapın ve saat fiyati yerine gezinin tamamı için fiyat alın. Alış-veriş yerlerine götürmeyeceklerine dair anlaşın. Sizi gezdirecekleri süreyi sorup mutabık kalın. Onların söyledikleri yerleri gezmeniz yaklaşık 3-4 saatinizi alır.
  • Her ne olursa olsun önemli konuları görevliye sorun. Eğer yukarıda okumadıysanız ulaşım bölümündeki Ayutthaya tren istasyonu uyarımızı okuyun.

Posted by ayferonur 16:37 Archived in Thailand Comments (0)

Bangkok

overcast 30 °C

Doğu’nun Venedik’i diye geçen Bangkok’a, Hong Kong’dan Air Asia havayolları ile rahat bir yolculuk sonrası geldik. Uçumuz yaklaşık 2 saat 45 dakika sürdü ve biletimizi Air Asia’nın web sayfasından www.airasia.com tek yön kişi başı 120 dolara aldık.

Ağustos 2011 Döviz Kuru : $1= 30 Baht

Bangkok Suvarnabhumi Havaalanı: Tayland, Türk pasaportlulardan vize istemediği için, gümrük geçişimiz kolay ve sorunsuz oldu. Uçakta birbirine bitişik hem giriş bilgilerinizi hem de çıkış bilgilerinizi içeren bir form veriyorlar, gümrükte bu formun giriş için olanını alıp çıkışta kullanılacak olan kısmı pasaportunuza zımbalıyorlar. Fazla beklemeden bavullarımızı alıp çıkışa yöneldik. Aynı şekilde Tayland’dan ayrılırken de işlemler hızlı ve gümrük geçişi sorunsuzdu. Yaklaşık tüm işlemler 20-25 dakika kadar sürdü. Gümrük geçişinden sonra kafeterya, restoran ve duty free mağazaları var. Havaalanında yemek seçenekleri çok fazla değil. Hem pasaport kontrolünden sonra hem de havaalanı içinde Starbucks var. Yazılarımızı okuyanlar Starbucks düşkünü olduğumuzu düşünebilir ama düşkünlükten çok, temiz olması ve her zaman atıştırmalık bir şeyler bulabildiğimizden gezimiz boyunca ilk tercihimiz oldu.

Bavul emanet servisleri var. Gidiş bölümünde 4. Katta P veya Q bölümlerinin arka tarafında bavul emanet ofisini bulabilirsiniz. 24 saati 100 Baht ve ödemeyi bavullarınızı alırken yapıyorsunuz. Görevli pasaportunuza bakıp, bir form dolduruyor ve kopyasını size veriyor. Biz Kamboçya’ya geçerken sırt çantamızı 2 günlüğüne bıraktık ve sorunsuz bir şekilde aldık. Eğer Tayland’da kalmadan tekrar uçacaksanız ve gümrükten geçmeniz gerekiyorsa girişte verilen formdaki kalınacak yer bölümüne ‘transit’ yazmanızı istiyorlar.

Havaalanından, şehir içine hızlı tren var. Bir kişi tek yön fiyatı 90 Baht, gidiş-dönüş bilet alırsanız 160 Baht. Normalde tek yön 150 Baht’mış ancak bizim olduğumuz dönemde indirim yapmışlardı. Tren çok rahat ve kullanışlı. Havalanından ayrıca şehir içine Airport Express Otobüslerde varmış ve 150 baht. Bu konuda detaylı bilgimiz yok.

Sukhumvit’de kaldığımız otelden havaalanına metresiz 400 Bahta pazarlık yaptık. Maalesef otel bu konuda yardımcı olmadığı için sabahın köründe taksici ile biraz tartışarak da olsa ancak 400 Bahta anlaştık. Pazar sabahı saat 5:45’de otelden ayrıldık ve 20 dakikada havaalanına geldik. Yol boştu ancak sokaklar hareketliydi.

Khao San bölgesinden havaalanına bir çok turizm firması minibüs servisi yapıyor ve üctreti 120 Baht. Bizim otel Sukhumvit bölgesinde olduğu için bu servisi kullanamadık.
IMG_6046.jpg

İlk dikkatimizi çekenler : Size nereli olduğunuzun sorulması ile başlayan muhabbetler sonunda genellikle şu tur var bu tur var şeklinde devam ediyor. Sokakta özellikle takılan olur ve konuşmak istemiyorsanız cevap verip vakit kaybetmeyin. Tuk-tukçularla mutlaka pazarlık yapın. İlk söyledikleri rakamın yarısına mutlaka düşüyorlar. Ayrıca, eğer alış-veriş yapmak istemiyorsanız sizi alış-veriş yerlerine götürmemeleri konusunda mutlaka konuşun ve baştan anlaşın. Taksiciler ve tuk-tukçular kene gibi yapışıyorlar, kolay kolay vazgeçmiyorlar. Bazen görevli gibi gözüken kişiler aslında değiller. Bilgi almak isterseniz sizi yanıltabilirler. Bizim başımıza Grand Palace’ı ziyaretimiz sırasında geldi. Grand Palace’ın etrafındayken bir görevli (kıyafetinden öyle olduğunu sandık) yanımıza geldi ve saat 2’ye kadar sarayın turistlere açık olmadığını içeride tören yapıldığını ve o saate kadar tuk-tuk ile diğer görülecek yerlere gitmemizi, ayrıca bir mağazada yılın en büyük indirimin olduğunu tuk-tukçunun bizi oraya da götürebileceğini anlatıp hemen tuk-tuk bile çağırdı. Bu tür durumlarda gideceğiniz yerin girişine gidip gişedeki görevlilere sorun. Bunları bize söyleyen kişi bir kaç saat sonra ortalıktan yok olmuştu. Buna benzer olayı Ayahutthaya gezimiz sırasında tren istasyonunda yaşadık. Normal halkı çok fazla konuşmasa da bir şeyler sorduğunuzda yardımcı olmaya çalışıyorlar. Çin ile karşılaştırdığımız zaman çok daha saygılılar, yolda ve metroda kesinlikle daha çok özen gösteriyorlar.

IMG_6039.jpg

Ulaşım : Taksiler 35 Bahta açılıyor, bekleme süresinde 2 Baht ve her 200 metrede 2 Baht artıyor. Bu arada taksiciler aldatmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bilmediğiniz zaman kesinlikle kazıklanabilirsiniz. Gündüz trafik yüzünden taksiyi kullanmak çok akıllıca değil. Havalanından kaldığımız otele gelmek için hızlı tren ile “Phaya Thai” istasyonuna geldik. Oradan otele metro ile ulaşım yerine bavullarımızdan ve eşimin boyun ağrılarından dolayı taksiyi kullandık. Mesafe çok kısa olduğu halde taksici trafik var diyerek paralı yoldan gitti ve yolu uzatarak özellikle trafiğin yoğun olduğu yerleri seçerek, bekleyerek 175 Baht’a otelimize getirdi. Normalde 50-60 Baht’lik yola 175 Baht ödeyerek ilk kazığımızı taksici arkadaştan yemiş olduk.

Hava treni (BTS Sky Train) çok kullanışlı ve kolay. 4-5 duraklık mesafeler yaklaşık 25-30 Baht kadar. Günlük sınırsız kart alırsanız 120 Baht. Durak araları çok uzun değil. Metro hatları da (MRT) çok fazla bölgeyi kapsamıyor ancak çok kolay ve kullanışlı. Görevliler ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorlar.
IMG_6402.jpg

Tuk-tukçular ile pazarlık yaparsanız taksiden daha avantajlı olabilir. Ancak istemiyorsanız alış-veriş yerlerine götürmeyecekleri konusunda baştan anlaşın.

Nehir üzerinde botlar çalışıyor ve gittiği bölgeye göre fiyatı değişiyor. Central Pier’den Grand Palace arası lokal botlar 15 Baht. Birde özel bir firmanın çalıştırdığı botlar var. Onlar bu mesafeyi 30 Bahta gidiyor ama daha konforlu. Günlük sınırsız seyhati de 150 Bahta alabiliyorsunuz. Bu özel botlar saat 10:00 ile 16:00 arası çalışıyorlar. Biz günlük almadık çünkü vaktimizin çoğunu Grand Palace ve civardaki tapınakları gezerek geçirdik. Limanda soru sorduğunuz zaman size hemen bir şeyler satmak istiyorlar. Tavsiyemiz botların yanaştığı yere kadar gitmeniz. Orada size nereye gitmek istediğinizi sorup ona göre yönlendiriyorlar. Central Pier’e, hava treninin Silom hattını kullanarak “Saphan Taksin” istasyonunda inip ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler:

Siam Square: Alış-veriş, restoran ve kafeteryalar var. Siam Center alış-veriş merkezinin en üst katında çok güzel restoranlar var. Fiyatları genelde fiks menü ve uygun.

Khao San Caddesi: Biz Altın Buda’dan Khao San caddesine 80 Baht’a tuk-tuk ile gittik. 150 Bahttan açtı ve 80’e anlaştık. Khao San caddesi turizm merkezi gibi olmuş. Cadde sağlı sollu otel, guest house, hostal, restoranlar, kafeler, hediyelik eşya satan dükkanlar, masaj salonları ve turizm acentaları ile dolu. Yapmak istediğiniz turları kesinlikle kolayca burada ayarlayabilirsiniz. Tam backpacker cenneti diyebiliriz. Sokakta olan yemeklerden, fast food zincirlerine kadar her şey var. Burger King’de tavuk menu 185 Baht. Hediyelik eşya fiyatları da mağazadan mağazaya değişiyor, mutlaka pazarlık edin. Almadığınız zaman genelde arkanızdan siz ne kadar verirsiniz diye soruyorlar. Cadde, Grand Palace’dan yaklaşık 10-15 dakika yürüme mesafesinde aynı şekilde Pirra Arthtit iskelesine 10-15 dakikada yürüyebilirsiniz. Gecesi çok hareketli oluyormuş. Bir daha Bangkok’a gelirsek bu civarda kalmayı planlıyoruz.
IMG_6286.jpg

Silom Bölgesi: Biz maalesef inanılmaz kötü bir yağmura yakalandık ve dolaşamadık. Zamanımızın çoğunu bir kafede çay kahve içip yağmurun azalmasını bekleyerek geçirdik. Biz ayrılırken gece pazarı kuruluyordu. Kapalı alış-veriş merkezi var. İçinde restoran ve kafeteryalar var. (BTS Silom hattı - Sala Daeng istasyonu)

Grand Palace: Sarayın giriş ücreti 400 Baht. Sarayı dolaşmak için yaklaşık 2 saat yeterli. Saraya girişte kıyafet kuralları katı. Girişte eğer kıyafetiniz uygun değilse gezmeye uygun kıyafetleri kiralayabiliyorsunuz. Biz uzun kollu tişört ve pantolon ile geldiğimiz için sorun yaşamadık. Saraydaki yapıların her biri çok etkileyici. İlk izlenimler bölümünde anlattığımız gibi eğer size Sarayın etrafında şu anda kapalı derlerse sakın inanmayın ve Sarayın gişesine ilerleyin. Sarayın girişinde isterseniz otomatik rehberlik hizmeti veren cihazlardan kiralayabilirsiniz. Saray sabah 08:30 ile 16:00 arası açık.
IMG_5743.jpg
IMG_5737.jpg

Wat Pho: (Yatan Buda) Giriş ücreti 50 Baht. Hem Buda’nın yattığı bina hem de diğer binalar gerçekten çok etkileyici ve güzeller. Saraydan yürüyerek en fazla 10 dakika sürüyor. Tha Tie iskelesinden yürüyerek de yaklaşık 5-10 dakika arası uzaklıkta.

Wat Arun: Giriş ücreti 50 Baht. Tapınağın kendisi, üzerindeki motifler gerçekten çok etkileyici. Üst katlara çıkabiliyorsunuz. Bizce görsel olarak en güzel Budist tapınaklardan bir tanesi. Tha Tie iskelesinden botlarla (3 Baht) Wat Arun’un olduğu iskeleye geçebilirsiniz.
IMG_5650.jpg

Wat Traimit: (Altın Buda) Buda’yı görmek isterseniz 40 Baht. Eğer sergiyi de ziyaret etmek isterseniz ekstra 100 Baht. Dünyadaki en büyük Altın Buda. Ağırlığı 5,5 tonmuş.

Wat İndharavihan: (Ayakta Buda) Giriş ücretsiz. Tapınakta epey turist vardı. Tapınaklar inanılmaz etkileyici değil ancak yine de güzel. Eğer vaktiniz varsa gidebilirsiniz.

Tavsiye: Saray ve üstteki 4 tapınağı gezmek için bizce en güzel plan şöyle olabilir. Sabahtan Saray gezilebilir, Saray çıkışında tuk-tuk ile anlaşıp Wat Arun hariç 3 tapınak dolaşılabilir. Tuk-tuk ile en on Wat Pho’ya gelebilir ve Wat Arun’a da buradaki Tha Tie iskelesinden bot ile ulaşabilirsiniz. Pazarlık ile tuk-tuk için 40-50 Baht civarına anlaşabileceğinizi tahmin ediyoruz.

Nehir turları: Chao Phraya River Express ile turlar yaklaşık 1,5 saat kadar sürüyormuş. Biz tümünü dolaşamadık.

Chinatown: Çin’den geldiğimiz için bizim çokta ilgimizi çekmedi.

Yüzen markete, Kwai köprüsüne gitmeye vaktimiz olmadığı için bir dahaki sefere bırakıyoruz. National Museum, Tayland’ın geleneksel sanat eserlerini barındıran Asya’nın büyük müzelerinden biri ve Pazartesi- Salı günleri kapalıymış.

Gittiğimiz restoran, kafe ve marketler :

Starbucks: Hemen hemen her yerde Starbucks var. Orta boy kahve 85 Baht, bagel sandöviç 75 Baht.

Hard Rock Café: Siam Square BTS istasyonuna çok yakın. Amerika ile fiyatları karşılaştırınca yaklaşık aynıydı. Saat akşam 7’ye kadar lokal biralarında %50 indirim vardı. İki ana yemek, 4 bira ve servis ücreti toplam 1160 Baht ödedik. Shinga birasının içimi gayet rahat ve hafif. Bildiğimiz ve arkadaşlarımız tarafından daha once denenmiş olduğu için başka bir yer aramadık ve akşam yemeklerimizi burada yedik.

Siam Square’de Siam Center’ın en üst katında alternatif restoranlar bulabilirsiniz. Özellikle birkaç tanesi güzel duruyordu, denemek için vaktimiz kalmamıştı.

Kaldığımız Otel hakkındaki düşüncelerimiz :

Park Plaza Sukhumvit Oteli: Gecesi vergi dahil iki kişi yaklaşık 90 dolardan kaldık. Otelin hemen karşısındaki Exchange Tower binasının içinde Starbucks var. Kahvaltılık bir şeyler bulabilirsiniz. Bölgede çok yapacak bir şey yok. Diğer bölgeleri gezdikten sonra buradaki otel fiyatlarının biraz yüksek olduğunu fark ettik. Tabi ki diğer otellerin içlerini görmedik, oda kaliteleri nasıldır bilmiyoruz. Yiyecek konusunda Sky tren ile Siam Meydanı’na gitmenizi tavsiye ederiz, bu bölgede çok fazla çeşit bulabilirsiniz. Check-in sırasında depozit istiyorlar biz kredi kartımız yerine dolar olarak nakit verdik. Check-out esnasında verdiğimiz depoziti iade ettiler.

Kötü tarafları : Otelin herhangi bir kötü tarafı yok. Sadece bazı servislerini biraz daha iyi yapsalar gelenlere daha fazla yardımcı olurlar. Mesela ulaşım konusunda taksiden başka hiç bir yardımları yok. Herhangi bir yere nasıl gidebilirim diye sorduğunuzda daha güvenilir diyerek taksiye yönlendiriyorlar. Bangkok’dan bir saat uzaktaki eski başkent Ayutthaya’ya nasıl gideriz diye sorduğumuzda aldığımız cevap; size hemen taksi ayarlayalım oldu. Lokal insanların kulandığı minibüsleri sorduğumuzda rahat edemezsiniz dediler. Ancak gidişimizi minibüs ile yaptık ve gayet memnun kaldık. Anlaşmalı bir taksi ile de çalışmadıkları için herhangi bir yere giderken pazarlık yine size düşüyor. Havaalanı ulaşım bölümünde bu konu ile ilgili detayı okuyabilirsiniz. Geceleri çok elektrik kesintisi oluyor. Sabah için odadaki saati kurduysanız dikkatli olun.

İyi tarafları : Otelin odası geniş ve çok temiz. Banyosu da büyük ve çok temizdi. Oda da emanet kutusu var. Odalarda kablosuz internet erişimi ücretsiz. Günde iki kez odaya temizlik için uğruyorlar. Oda içinde buzdolabının dışında her gün iki adet ücretsiz su bırakıyorlar. Mini bar var ve fiyatlar makul. Otel Sukhumvit metro istasyonu ile Ashok hava treni istasyonlarına yürüyerek 5 dakika mesafede. Her iki istasyonun yeri aynı.

Fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Bangkok Fotoğraflarımız

www.facebook.com/pages/AyferOnur-Seyahatnamesi

www.ayferonurseyahatnamesi.com

Tavsiyeler:

  • Tapınak girişlerinde özellikle dua edilen bölümlerin önünde ayakkabılar çıkarılıyor.
  • Grand Palace ve bazı tapınaklarda bayanlar için pantalon veya uzun etek ve uzun kollu giyecek, erkeklerin de uzun pantalon giyinmelerini istiyorlar. Yanınızda yoksa girişte bacakları, kolları kapatacak şekilde örtülerden kiralayabiliyorsunuz.
  • Ayutthaya’ya mutlaka gidip bir gününüzü geçirin, kesinlikle memnun kalacaksınız. Detaylı bilgi için Ayutthaya yazımızı okuyabilirsiniz. Tren, minibüs veya turla gidebilirsiniz.
  • Bankalar hafta içi genelde saat 18:00 gibi kapanıyor ancak 20:00’e kadar açık bankalar da var. National Stadium BTS istasyonunda para bozdurma bürosu var. Hard Rock Café’ye hemen dik gelen caddede bir banka akşam saat 20:00’e kadar açık.
  • “Boots Pharmacy” genelde her yerde var ve her türlü eczane ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Posted by ayferonur 17:09 Archived in Thailand Comments (4)

(Entries 1 - 2 of 2) Page [1]