A Travellerspoint blog

Uruguay

Colonia Del Sacramento

sunny 23 °C

Deniz otobüsüyle Buneos Aires'e sadece 1 saat uzaklıkta olan küçük bir şehir. Buenos Aires'in kalabalığından sıyrılıp günü birlik dinlenmek, sakince dolaşmak için ideal.
DSC06351.jpg

Biz BsAs’de Cordoba Avenue’deki Buquebus acentesinden sabah 08:30 gidiş ve akşam üzeri 18:00 dönüş şeklinde biletlerimizi aldık. İspanyolca bilmiyorsanız, personel İngilizce biliyor ve anlaşmakta sorun yaşanmıyor. İlk önce danışmadan isim yazdırıp sıraya giriyorsunuz, sıranız geldiğinde yönlendirdiği kişiden istediğiniz bilgileri öğrenip, karar verdikten sonra gideceğiniz güne rezervasyonunuzu yaptırıyorsunuz. Daha sonra vezneye ödemeyi yapıp, biletinizi alıyorsunuz. Sabah terminale en az bir saat önce gelmeniz isteniyor. İlk önce alt katta check-in işlemini yaptırıyorsunuz. Biniş kartınızı aldıktan sonra üst kata çıkıyorsunuz. Güvenlikten geçtikten sonra, gümrük bölümüne geliyorsunuz. Colonia, Uruguay'da ama pasaport ve gümrük işlemleri Arjantin tarafında Buquebus terminalinde yapılıyor. Uruguay, Türk pasaportlulardan vize istemediği için giriş çıkış çok kolay. Pasaportunuzu Arjantin'li gümrük memuruna verdiğinizde o çıkış damgasını vurup Uruguaylı meslektaşına veriyor. O da girişi damgalayınca işlemler bitip gemiye doğru yöneliyorsunuz.

DSC06357.jpg
DSC06314.jpg

Gemide yiyecek içecek ve duty free var. Hızlı gemi ile gidiyorsanız bir saatlik sakin bir yolculuktan sonra Colonia'ya varıyorsunuz, eğer yavaş olanını seçmişseniz yolculuk üç saat sürüyor. Saatinizi bir saat ileriye almayı unutmayın. Uruguay, Arjantin'den bir saat ileride. Dönüşte de aynı işlemler Uruguay tarafında yapılıyor.
DSC06316.jpg

Colonia'nın eski şehri Unesco Dünya Mirası listesinde ve gerçekten ufak tefek kafeteryaları, taş sokakları ile hoş, dinlendirici bir şehir ancak beklentileriniz çok yüksek olmasın. Bir saatte şehir içini dolaşıyorsunuz. Portekizlilerden kalma sur ve tarihi binaların tanıtıldığı şehir turları var. Yaklaşık 5 km sahili var ama masmavi bir deniz beklemeyin, biraz su bulanık. Golf arabası tarzı araç, motor veya buggy kiralayarak şehri ve 5 km’lik sahil şeridini dolaşabilirsiniz. İlk saat 15 dolar daha sonra ki saatler 10 dolar. Buggy’de benzin dahil değil.

DSC06358.jpg

En çok ellerindeki termosları ile dolaşıp sürekli Mate içen insanlar dikkatinizi çekecektir. Bize Arjantin’de de çok yaygın olduğu söylenmişti ama nedense burada daha çok dikkatimizi çekti…

DSC06338.jpg

4 günlük BsAs koşturmacasından sonra bize Colonia dinlenmek, rahatlayıp önümüzdeki günlerin planını yapmak açısından çok güzel geldi.

Gemi ücreti : Ekonomik gidiş-dönüş 218 pezo.
Gidiş ekonomik dönüş first class 238 pezo ödedik.
First class’da gemiye binerken şampanya ikramı var, koltuklar daha rahat ve iki kişilik.

Recoleta-Puerto Madero (terminal) arası taksi 13 pezo.

Tavsiye : Eğer Arjantin tarafına geri dönecekseniz, saat farkını unutmayın. Uruguay, 1 saat ileri. Feribot olduğu bölgenin saatine göre kalkıyor.

Fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Colonia Del Sacramento Fotoğraflarımız

www.facebook.com/pages/AyferOnur-Seyahatnamesi

Posted by ayferonur 11:13 Archived in Uruguay Comments (0)

(Entries 1 - 1 of 1) Page [1]