A Travellerspoint blog

Puerto Rico

Porto Riko

San Juan

sunny 25 °C

San Juan'da 2004 yılında 3 ay kaldık ve hayatımızdaki ilk kasırga deneyimizi burada yaşadık. 15 Eylül 2004 günü Jeanne kasırgası Porto Riko üzerinden tropik fırtına ile birinci derece kasırga arası bir güç olarak geçti. Henüz güçsüz sayılan bu fırtınanın bıraktığı etkileri gördükten sonra daha büyük bir kasırganın neler yapabileceğini düşünmek bile istemedik. Kasırga sezonu Ağustos gibi başlayıp Kasım ayına kadar sürüyor. Bu süreçte Karayiplere tatil düşünenlerin hava durumunu yakından takip etmesini tavsiye ederiz.

Porto Riko, ABD yönetimine bağlı olduğundan Amerika vizesi gerekmektedir. Porto Riko'dan ayrılırken uçağa binmeden önce ABD vizenizi veya ABD’ye giriş ile ilgili dökümanlarınızı kontrol ediyorlar.

Porto Riko’nun başşehri San Juan. San Juan kale içi denilen bölge (eski San Juan), sahil bölgeleri ve iç kısıma doğru yayılıyor. Cruise gemisi ile geliyorsanız kale içinin yanındaki limana gemi yanaşıyor. Kale içindeki bölgede Morro kalesi ilk gezilecek yer olacaktır. Limandan kale ve kale içi bölgeler yürüyerek rahatlıkla gezilebilir. Şehrin zaten en canlı bölgesi kale içidir. Eğer kale içinden şehrin sahil kısımlarına gitmek isterseniz otobüs kullanabilirsiniz. Aklıma otobüs numarası gelmiyor ancak yakın olsun derseniz Condado bölgesine, biraz daha uzak olsun derseniz Isla Verde bölgesine gidebilirsiniz.

Limandan itibaren kuzey yönüne doğru olan ilk 2 – 3 sokakta güzel restoranlar bulabilirsiniz. Bu yazıyı 2010’da yazdığımız için fiyatları hatırlayamıyoruz ama rakamlar çok pahalı değildi.

Festival tarihlerini takip ederseniz, özellikle festival dönemindeki hafta sonu San Juan’a gelmenizi tavsiye ederiz. Festival döneminde San Juan kale içindeki neredeyse tüm sokaklar trafiğe kapatılıyor. Tüm restoranlar dışarıya masalarını atıyorlar, şehrin bir çok yerinde canlı müzik oluyor, küçüğünden büyüğüne herkes dans ediyor. İzlemesi bile ayrı keyifli ve inanılmaz güzellikte görüntüler ortaya çıkıyor.

Biz San Juan’daki ilk haftamızda Condado bölgesinde daha sonrada Isla Verde bölgesinde ev kiraladık. Bir hafta veya daha uzun süreli ev kiralamak otelden çok daha uygun oluyor. Evlerde güvenlik çok fazla, en az 2 – 3 ayrı kapıdan geçerek evinize ulaşıyorsunuz. Kaldığımız süre içerisinde güvenlikle ilgili hiç bir sorun yaşamadık.

Araba kiralamak isterseniz, havaalanından araba kiralama fiyatları şehir içindeki lokal kiralamacılara göre daha yüksekti. Ayrıca Porto Riko’da araba kullanırken Amerika’da değilde kendinizi İstanbul’da gibi hissedebilirsiniz. Kurallara pek uyan yoktu. (En azından 2004 yılında öyleydi.)

Elimizden geldiğince Porto Riko’da başka neler yapılabilir sorusuna yardımcı olmaya çalışacağız. Eğer hiç yağmur ormanını ziyaret etmediyseniz size tavsiyemiz El Yunque yağmur ormanlarına gitmeniz. Bol bol yürüyüş parkurları var, parkurlarda şelaleler, farklı hayvancıklar ile karşılaşacaksınız. Açık havada parkurlardan en yüksek yere çıkabilirseniz Porto Riko’dan Atlantik Okyanusuna doğru enfes bir manzara ile karşılaşabilirsiniz.

Eğer tüple dalmak, snorkel yapmak, ıssız bir adanın sahilinde dolaşmak isterseniz bir çok turizm firması özellikle kataramanlar ile tur düzenliyor. San Juan’da kaldığınız otelden sizi alıyor ve adanın doğusundaki Fajardo şehrinden kataraman ile açılıp Vieques ve Culebra adaları etrafına götürüyor. Havanın güzel olduğu dönemde kesinlikle tavsiye edebileceğimiz bir gezi olur.

Adanın güneyine inecek olursak Ponce şehri var. Ponce şehrinde Castillo Serralles görülecek yerlerin başında geliyor. Müthiş güzel bir malikane Ponce’ye yukarıdan bakıyor. Malikane bir rom içkisi üreticisinin evi ve şu anda müze olarak kullanılıyor. Cuzi bir rakam karşılığında evde tur alıyorsunuz. Rom üretim yerlerini, evi ve muhteşem bahçesini gezebiliyorsunuz. Evin arka tarafındaki kafeden rom veya kahvenizi alıp Ponce ve Karayip denizi manzarası eşliğinde yudumlayabilirsiniz. Ponce şehrinden çıkıp batı istikametinde sahilden devam ederseniz denizin hemen yanında bir çok balıkçı restoranı görebilirsiniz. Biz Pito’nun restoranında balık yedik. Beklentiniz Türkiye’de ki gibi olmasın. Biz o kadar beğenmedik, üstüne bal dökülmüş balık herhalde bir çoğunuza cazip gelmez.

Adanın batı tarafına doğru gelirsek sörfçüler için Rincon sahilleri tavsiyelerimiz arasına giriyor. Bu bölgedede bir çok sahilden deniz ve güneşlenmek için faydalanabilirsiniz. Biz tavsiye üzerine gittiğimiz bir kaç plajı çok beğenmedik ancak genel olarak plajlar fena değil.

Adanın kuzey bölgesine doğru Camuy mağaraları ve Arecibo teleskobu ziyaret edilebilir. Camuy mağaralarının dünyanın en büyük yeraltı mağara ve nehir sistemlerinden bir tanesi olduğunu öğrendik. Rehber eşliğinde mağaralara iniliyor. Arecibo teleskopu 3 tarafında varolan tepelerin arasına yapılmış ve dünyanın en büyük ve en hassas teleskopu (2004 yılı).

İlgisini çekenler için Bacardi fabrikası gezilecek yerler arasında sayılabilir. Fabrika içinde fotoğraf çekmek yasak ancak dışında çekebiliyorsunuz. Rehber eşliğinde tanıtım turu yapılıyor. Farklı Bacardi Rom’larından tadabileceğiniz bölümü gezdikten sonra fabrika satış mağazasından alış veriş yapma imkanınız var.

Starbucks’ların çoğunda Porto Riko kahveleri çekiliyor. Sade içildiği zaman damağınızda mükemmel bir lezzet bırakıyor, içtiğimiz en güzel kahve Condado’daki Starbucks’taydı....

https://www.facebook.com/pages/AyferOnur-Seyahatnamesi/

Posted by ayferonur 14:19 Archived in Puerto Rico Tagged living_abroad Comments (0)

(Entries 1 - 1 of 1) Page [1]