A Travellerspoint blog

Bolivia

Copacabana

sunny 17 °C

Puno’dan yaklaşık 3,5 saatlik bir otobüs yolculuğu sonrasında Copocabana’ya varıyoruz. Bu süreye şu ana kadar ki en ilginç sınır geçişimizde dahil. Peru – Bolivya sınırına yaklaştığımızda sınırı kalabalıktan dolayı geçemeyeceğimizi düşündük. İnanılmaz bir kalabalık, otobüsün geçeceği yolun üzerinde kurulmuş pazar şemsiyeleri, satıcılar, yürüyenler, karşı yönden gelmeye çalışan arabalar, turistler vs. Her gün mü kuruluyor bilmiyoruz ama iki ülkenin sınırının her iki tarafında da oldukça büyük bir pazar kurulmuştu. Ev eşyası dahil olmak üzere aklınıza ne geliyorsa satılıyordu. O yüzden bu kalabalığı geçip gümrük kapısına ulaşmak kolay olmadı. Otobüsten inerken değerli eşyalarımızı yanımıza almamızı veya iyice korumamızı tavsiye ettiler. Bolivya tarafına geçmeden önce para bozdurmamız ve Bolivya tarafında bozdurmamamız için uyardılar. Büyük olasılıkla grubun dağılmaması ve vize parası ödemede bekleme yapmamak içindi. Tabi ki bütün açıklamalar İspanyolca yapıldı, otobüste İngilizce bilen turistler tercüme ettiler. Bolivya Türk pasaportu taşıyanlardan vize istemiyor. Peru tarafında çıkış ve Bolivya tarafında da giriş damgaları vuruluyor. Eğer kalacak yer ayarlamadıysanız otobüste otel, hostal tavsiye ediyorlar ve turların broşürlerini dağıtıyorlar.

DSC09456.jpg

Copacabana, Titicaca gölünün kenarında kurulmuş çok küçük bir kasaba. Sahile doğru inen ana caddenin sağında ve solunda kafeterya, restoran, market ve turizm firmaları var. Biz önce kalacağımız “ La Cupula” hostale gidiyoruz. Hostale çıkan yokuşta sırt çantaları ile yüksekliğin yaratmış olduğu zorlanmayı hissediyoruz. Restoranının akşam için dolu olduğunu öğrenince hostalden aldığımız tavsiye üzerine şehir içinde tavsiye edilen restoranda akşam yemeğimizi yemeye karar veriyoruz.

DSC09408.jpg

Titicaca gölündeki Güneş adasına (Isla del Sol) olan turumuz için sabah erkenden sahile geliyoruz. Güneş adasına iki tip tur yapılıyor. Birincisi sadece güney tarafına Yumani’ye gidiyor ve birkaç saat kalıp dönüyor. Bu turda açıkcası görülecek bir şey yok. İkinci tur ise; adanın kuzeyine Challapampa’ya gidiyor, İspanyolca rehber eşliğinde İnkaların güneşin doğduğuna inandıkları kayalık (Pumo) ve inka kalıntıları ziyaret ediliyor. Sonrasında iki seçenek sunuluyor. Ya 2-2,5 saat yürüyerek adanın güneyine gidip saat 15:30’da kalkacak tekneye binmek veya hemen kuzeyde teknenin olduğu yere gidip öğlen 13:30’da kalkan tekneyi yakalayarak adanın güneyine tekne ile gitmek.

DSC09378.jpg

Yürürken yol boyunca manzaralar tek kelime ile nefes kesici ve doğa tüm doğallığı ile korunmuş. Titicaca gölü kesinlikle kendisine hayran bıraktırıyor. Akşam üzeri Copacabanaya geri döndük. Tekne maalesef inanılmaz derecede yavaş ve teknenin içine yerleştirilmiş olan sandalyeler de rahatsızdı. Eğer adada kalmak isterseniz hostaller ve yerel halkın yanında kalmalı ayrıca turlar var.

DSC09349.jpg

Akşam güneşin batışını sahilden izliyoruz ve dinlenmek üzere hostalimize dönüyoruz. Ertesi sabah Puno’ya dönmek üzere sabah hostalden ayrılıyoruz. Bolivya tarafından sınırı yürüyerek geçiyoruz, pazar yeni kurulmaya başladığı için gelişteki gibi kalabalık değil.

DSC09441.jpg

DSC09461.jpg

Ulaşım ve Giriş Ücret Bilgileri:

Eylül 2010 Döviz Kuru : $1=2.77 Soles ve $1=7 Bolivianos
Copacabana’dan Puno üzerinden Cusco’ya günde 3 sefer var. İki ayrı firma gördük. İlk otobüs sabah 09:00 ‘da, son otobüs ise 18:00’da.
Copacabana-Puno arasi 30 Bolivianos (Puno tarafindan alırsanız aynı bilet 25 Soles, neredeyse iki katı fazla)
Copacabana-Isla Del Sol arası bot 20 Soles (Puno’da turu ayarladığımız için Bolivya’ daki fiyatını bilmiyoruz.)

Adanın kuzey kısmındaki müze ve kalıntıların olduğu bölüme giriş ücreti 10 Bolivianos , güney kısmına giriş ücreti 5 Bolivianos.

Gittiğimiz restoran ve kafe :

La Orilla Restaurant (8-9/Eylül/2010): İki akşam yemeğimizi burada yedik. Kaldığımız hostal tavsiye ettiği için denedik, yemekleri fena olmayınca yeni yer denemek yerine ikinci akşam da aynı yeri seçtik. Her çeşit yemek var. Restoran, göle doğru inen Av. 6 de Agosto caddesi üzerinde sağ tarafta kalıyor.
Küçük pizza 15, sandöviç 8, çay 5, patates 6 ve 3/4 lt. bira 14 Bolivianos. Denediğimiz Bolivya bira markası Pacena Pilsener fena değildi.
Sabah kahvaltı ettiğimiz kafenin adını hatırlamıyoruz ama botlara doğru giderken sol tarafta kalıyordu, dışarıda da oturulacak yerleri olan hoş bir yere benziyordu. Ama dıştan öyle duruyor, pis bir yer ve kahvaltı ettiğimize pişman olduk. Daha sonra birçok kişinin midesini bozmamak için ekmek ve muz yediğini gördük. Marketlerde kraker, çikolata ve içecekler satılıyor, en iyisi onlarla idare etmek. Yerine göre su 2-5 Bolivianos. Kahvaltı ettiğimiz yerde sandöviç 15, çay 8 Bolivianos.


Kaldığımız Hostal La Cupula hakkındaki düşüncelerimiz :

www.hotelcupula.com Gecesi iki kişi 26 dolar (oda fiyatı) ödedik.

Kötü tarafları : Web sayfalarından rezarvasyonumuzu yaptırdık ve anlaşmış olduğumuz fiyatın üstünde rakam çıkardılar. Resepsiyondaki kişi ile de dil problemi yüzünden anlaşamadık. Rakam zaten uygundu ama yine de döndükten sonra e-mail ile durumu anlatmak istedik, maalesef cevap verme gereği duymadılar. Odanın tuvaleti kokuyordu, restoranının manzarası çok güzel ama maalesef pisti.

İyi tarafları : Gölü gören güzel bir manzarası var, şehire yakın ama yolu biraz yokuşlu. Zaten şehir büyük değil. Televizyonlu genel oturma alanı, bahçesinde hamaklı bir bölge, ortak kullanılan bir mutfak ve odalarda elektrikli ısıtıcı var.

İlk dikkatimizi çekenler : Puno-Copacabana arası boyunca evlerin tuvaletleri hep dışarıda ve mavi ya da yeşil boyalıydı. Restoran veya genel kullanım alanlarındaki tuvaletlerde klozet kapakları, sabun, tuvalet kağıdı yok. Trafik polisi gezimiz boyunca hiç görmedik. Gölün Bolivya tarafı kesinlikle çok daha güzel, ama turizm yeteri kadar gelişmemiş, ikinci dil bilen sayısı az. Puno şehir olarak daha büyük ve güzel ama Copacabana’nın havası çok daha etkileyici.

Fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Copacabana Fotoğraflarımız

www.facebook.com/pages/AyferOnur-Seyahatnamesi

Tavsiye : Adaya giderken çocuklara dağıtmak için yanınıza şeker vs. alabilirsiniz. Adadaki marketlerde fazla bir şey yok. Biz giderken yanımıza bol bol şeker aldık ve çocuklara dağıttık. O küçücük şekerler bile onları o kadar mutlu etti ki, keşke başka şeyler de yanımızda olsaydı ve dağıtabilseydik. Yanınızda sivrisinek kovucu, soğuk algınlığı ilacı, tuvalet kağıdı, böcek sokması sonrası krem, el kremi, atıştırmak için kuruyemiş, yeriniz varsa hostaller için çarşaf olabilir. Gündüz ısı iyi oluyor ama geceleri inanılmaz soğuktu. Yemek konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz, özellikle sabah kahvaltısı için erken saatlerde açık yer sayısı az. Su konusunda hassas davranın, kaldığımız hostalde musluktan akan su yerine şişe suyu ile dişlerinizi fırçalayın diye uyarı yazısı vardı. Hediyelik eşyalar Peru’ya nazaran Bolivya tarafında yarı yarıya daha ucuz ama alternatif fazla yok.

Bolivya Peru’dan bir saat ileri, eğer iki ülke arasında seyahat edecekseniz dikkatli olun.
Bolivya gümrüğü 08:30-19:30 arası açık (Kendi saatlerine göre)
Peru gümrüğü 07:30-18:30 arası açık (Kendi saatlerine göre)

Posted by ayferonur 17:07 Archived in Bolivia Comments (0)

(Entries 1 - 1 of 1) Page [1]