A Travellerspoint blog

Cayman Islands

Grand Cayman

sunny 25 °C

İngiltere Krallığı’na bağlı olan Cayman Adalarının en büyük adası Grand Cayman’a, Royal Caribbean International’in “Freedom of the Seas” adlı gemisi ile yaptığımız gezi sırasında uğradık ve bir günümüzü geçirdik. Gemi turu ile gidiyorsanız vize istenmiyor, normalde maalesef Türk pasaportu ile gidenlerden vize isteniyor. Gemi koyun açıklarında demir atıyor ve tekneler ile limana ulaşılıyor. İster gemide satın aldığınız turlara katılabilirsiniz isterseniz kendi isteğinize göre dolaşabilir veya limanda turlar ayarlayabilirsiniz. Biz turumuzu gemide ayarladık ve Stingray City Sandbar’da stingraylerle yüzme ve Seven Mile Beach turuna katıldık. Limandan minibüslerle Stingray City’e gitmek üzere yolculuk başlıyor North Sound’a kadar minibüs ile gittikten sonra Stingray City Sandbar’a tekne ile ulaşıyoruz. İnanılmaz bir mavilik, yolculuk hiç bitmesin istiyoruz. İlk şok suya girdiğimiz zaman suyun seviyesi karşısında oluyor. Açıkcası okyanusun ortasında 1 metrelik bir bölge beklemiyorduk. İkinci şok ise rehberimizin stingraylerin doğal ortamlarında olduğumuzu ve turistlerin sürekli gelmesinden insanlara alışkın olduklarını söylemesi oluyor. Özellikle kuyruklarına dikkat etmemiz ve üstlerine basmamamız için bizi uyarıyor. İlk başta özellikle bayanlarda bir çekingenlik oldu ama zamanla alışılıyor. Onların yumuşacık bedenlerinden bir zarar gelebileciğini düşünmüyorsunuz. Elinizden yemeklerini yedirmek, onlara sarılıp öpmek inanılmaz keyifli. Hele rehber masaj yaptırabileceğimizi söylediğinde daha da şaşırıyoruz. Omuzlarınızda gezinmeleri ve gerçekten masaj etkisini hissetmeniz ise ayrı keyifliydi. Dönüş vaktimizin geldiğini söylediklerinde hiç birimizin dönmek içinden gelmedi. Seven Mile Beach’e geldiğimizde ise inanılmaz muhteşem deniz karşısında kendimizi suda bulduk. Yağmur ise günün eğlencesi oldu.

Dönüşte adanın başkenti olan George Town’ı gezmek için biraz daha vaktimiz kaldı. Yağmurda elverdiği kadar şehirde biraz yürüyüş yapıp hediyelik eşya alma fırsatımız oldu. Finans ve turizm cenneti olan Grand Cayman’da hayat standartı oldukça yüksek. 2004 yılında adayı vuran Ivan kasırgası neredeyse binaların %70’ine hasar vermiş ama toparlanma süreci kısa sürmüş ve iki yıl içinde her şey eskisi gibi olmuş.

Cayman Adalarının para birimi Cayman Islands dollar (KYD). Bir çok yerde Amerikan doları, kredi kartı ve seyahat çekleri geçiyor.

Posted by ayferonur 21:08 Archived in Cayman Islands Tagged cruises Comments (0)

(Entries 1 - 1 of 1) Page [1]