A Travellerspoint blog

Hong Kong

Hong Kong

sunny 30 °C

Katlı şehir ismini verdiğimiz Hong Kong’a, Şangay’dan China Eastern havayolları ile uçtuk. Uçuş yaklaşık 2,5 saat sürdü ve yolculuğumuz rahat geçti.

Ağustos 2011 Döviz Kuru : $1= 7.60 HK doları

Hong Kong Havaalanı: Giriş işlemleri kalabalıktan dolayı neredeyse bir saat kadar sürdü. Hong Kong, Türk pasaportlulardan vize istemiyor. Sadece ne kadar kalacağımızı sordular.
Havalanından otellere ücretli otobüs servisleri var. Havaalanı – Hong Kong adası otele kadar kişi başı 140 HK doları. Otobüslerin kalktığı yeri gümrük kapısından çıktıktan sonra “Hotel Shuttle” tabelalarını takip ederseniz kolayca bulursunuz.

Havalanından şehire gitmek için diğer kolay bir yol ise “Airport Express” trenini kullanmak. Şehir içine tren ile gelip metro sistemine geçerek kolayca gitmek istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Tren bileti kişi başı 100 HK doları. Airport Express kullanımının da dahil olduğu (paket yapmışlar) Octopus kartı satın alabilirsiniz. Ayrıca Airport Express tren sistemini kullanıyorsanız, trenin şehir içi kalktığı istasyon ile bir çok otel arasında ücretsiz otobüs servislerinin de olduğunu daha sonra öğrendik. Örneğin bizim kaldığımız BP İnternational otelin hemen yan sokağından K4 numaralı otobüs kalkıyor. Tren sabah saat 05:50’den gece yarısı 12:48’e kadar çalışıyor.

Hong Kong’dan, Bangkok’a Air Asia ile uçuşumuzu gerçekleştirdik. Check-in işlemleri yaklaşık 15 dakika sürdü. Aynı katta (level 5) Starbucks var. Kahvaltımızı Starbucks’da yaptıktan sonra gümrüğe geçtik. Gümrük geçişi çok rahat. Gümrükten geçtikten sonra duty free, kafeler ve restoranlar var.

IMG_5478.jpg

İlk dikkatimizi çekenler :

Trafik ters yönde olduğu için çok dikkat etmekte fayda var. Genelde caddelerde ve sokaklarda yaya kaldırımına inmeden sola veya sağa bakın diye uyarılar var.

Kuyruk alışkanlıkları Çin’de olduğu gibi burada da yok. Arkanızdan birileri para uzatır sizden önce bir şeyler almaya çalışırsa hiç yadırgamayın. Biz bu konuda Çin’den tecrübeli geldiğimiz için hiç zorlanmadık.

Şangay’dan geldiğimiz için olabilir ama Hong Kong’u çok beğenmedik. Trenimizi ayarlayamadığımız için 4 gün kaldık ve fazla geldi. Mutlaka göreceğim diye düşünüyorsanız 3 gün yeterli olur. Elbette hepimizin beklentilerinin farklı olduğunu unutmayalım bu bizim düşüncemiz. Mesela alış-verişi seviyorsanız belki bir hafta bile yetersiz kalabilir. Biz Amerika’ya göre karşılaştırma yaptığımız için genelde fiyatlar bize yüksek geldi. Ayrıca mağazalar ve alış-veriş mekanları çok kalabalık. Şehir çok temiz değil, havası bize kirli geldi ve yer yer özellikle yağmurdan sonra pis bir koku yayılıyor.

Şehir tabi ki gece ışıltılı hali ile çok güzel oluyor. Güvenlik ile ilgili hiç bir sorun yaşamadık.

Ulaşım :

Metro ve deniz ulaşımı gayet kolay. Metro, tramvay ve deniz ulaşımında kullanılabilen Octopus kartı almanızı tavsiye ederiz. Kartı alırken 150 HK doları ödüyorsunuz, bunun 100 HK doları kullanım için 50 HK dolarını ise depozit olarak alıyorlar. Kartı 3 aydan önce geri verirseniz; sadece 7 HK dolarını kesip 43 HK dolarını ve kartınızda kullanmadığınız miktarı iade ediyorlar. Metrolarda bilet için sıraya girmek durumunda kalmıyorsunuz. Octopus kartlarını, metro gişeleri dışında 7/11 veya Wellcome marketlerinden doldurabilirsiniz. Ayrıca bu marketlerde alış-veriş yaparken de kartınızı kullanabiliyorsunuz.

Bazı metro istasyonlarında ücretsiz internete ulaşım var.

Tabi ki ulaşım için taksiyi de kullanabilirsiniz ama gündüz trafiğin yoğunluğundan tercih etmedik. Taksiyi otelden (Kowloon yarım adası) havalanına sabah erken saatte giderken kullandık. Taksiciye 225HK doları ve 45 HK doları köprü için toplam 270 HK doları verdik. Sabah trafik rahattı ve yol 25 dakika sürdü.

IMG_5137.jpg

Gittiğimiz restoran, kafe ve marketler :

Starbucks: Hemen hemen her yerde Starbucks var. İçeceklerinin yanında sandöviç çeşitleri ile de öğle yemeklerimizin vazgeçilmez mekanlarından oldu. Starbucks’larda 20 dakika ücretsiz kablosuz internete bağlanabiliyorsunuz.

Burger King: Tavuk menüsü 44 HK doları. Aç halimizle bize tavuk inanılmaz lezzetli geldi.

İstanbul Restoran: 2 kola, 1 çay, 2 döner ekmek için 169 HK doları ödedik. Personeli Türk değildi. Seul’de yediğimiz döner kesinlikle çok daha lezzetliydi. Çok aç olduğumuz halde dönerini beğenmedik. Yeri LockHart sokağı (MTR island hattında Wan Chai istasyonu). Kowloon Parkı’nın olduğu bölgede de şubeleri varmış ama biz gidip orada yemeğe gerek duymadık.

Cicada Restaurant: Öğlen yemeği yedik. İki kişi vergisi ile beraber 194 HK doları ödedik. Mekan çok güzel ancak yemekler beklediğimiz kadar lezzetli değildi. Restoran, Central’da SOHO bölgesinde. Adresi 4 Shelly street SOHO. Dünyanın üstü kapalı en uzun yürüyen merdivenlerinin olduğu sokak.

Harbour City: Kowloon yarım adasında limanda çok büyük kapalı bir alış-veriş merkezi. Biz alış-veriş merkezinin yiyecek bölümündeki bir pastaneden iki gece akşam yemeği olarak farklı çeşitlerde hamur işlerinden aldık. Aldıklarımızı alış-veriş merkezinin balkonundan gün batımını izleyerek yedik. 6 parça yaklaşık 110 HK doları tutuyor.

Gezilecek Yerler:

Tsim Sha Shi: Nathan caddesini merkez bir cadde olarak düşünebilirsiniz. Alış-veriş merkezleri, her çeşit mağaza, restoranlar, oteller, kafeler aklınıza gelebilecek her şeyi bu cadde ve yan sokakları üzerinde bulabilirsiniz.

Temple Night Market: Her akşam saat 6’dan sonra kurulmaya başlıyor. Bizim Salı pazarının daha alt seviyede benzeri diyebiliriz. Akşam turist akınına uğruyor. Yerel yemeklerinden de denemek isterseniz restoranlar mevcut ama temizlik ve görsellik için yorum yapamayacağız. Alış-verişlerinizde pazarlık yapmayı unutmayın. (Jordan veya Yau Ma Tei metro istasyonlarından kolayca marketin kurulduğu sokağa ulaşabilirsiniz)
IMG_5599.jpg

Büyük Buda Heykeli (Giant Buddha): Mutlaka bir gününüzü bu bölgede harcayın diyoruz. Eğer gitmeden detaylı incelerseniz Buda heykeli dahil olmak üzere yakındaki bir balıkçı köyüne de turlar var. Günübirlik güzel bir tur yapılabilir. Biz Buda heykelini ve Ngong Ping köyünü ziyaret ettik. Metro ile Tung Chung istasyonuna ve oradanda kolayca teleferiğin kalktığı yere ulaşabilirsiniz. Metronun içinde ve dışarıda teleferiğin olduğu yeri gösteren işaretler var. Teleferik için çıkışta çok fazla sıra oluyor. Planınızı ya erken gelecek şekilde yapmanızı ya da imkanınız varsa biletinizi internetten almanızı tavsiye ederiz. Biz teleferik için yaklaşık 1,5 saat sıra bekledik. Teleferik ile çıkış yaklaşık 20-25 dakika kadar sürüyor ve manzara muhteşem.
IMG_5402.jpg

Çift yön standart kabin 115 HK doları eğer kabinin altı cam olanı tercih ederseniz 165 HK doları. Biz cam olanına bindik ancak tavsiye etmiyoruz. Birinci sebebi bu vagonlar az olduğu için bekleme süreniz uzuyor, ikincisi manzara zaten yan camlardan izleniyor ve alt camlardan sadece ormanı seyrediyorsunuz. Teleferik ile Ngong Ping köyüne ulaşıyorsunuz. Köyde Starbucks dahil olmak üzere bir çok kafe ve restoran ve hediyelik alış-veriş mağazaları var.
IMG_5273.jpg

Buda heykeline yürümek yaklaşık 5 dakika sürüyor ama yukarıya epey bir basamak ile çıkıyorsunuz. 2007 yılı itibari ile dünyadaki bronz, oturan ve bir bina dışında yer alan en büyük Buda’ymış. Buda’nın üst tarafına çıkmak ücretsiz ancak içindeki müzeyi gezmek isterseniz 23 HK doları.
Bu bölgede yapılacak aktiviteler için detaylı bilgiyi web sayfalarından inceleyebilirsiniz. http://www.np360.com.hk/html/eng/front/index.asp
Hafta içi saat 10:00 ile 18:00 arası, hafta sonu ve tail günlerinde 09:00 ile 18:30 arası açık.
Hong Kong’un bunaltıcı kalabalığından günübirlik uzaklaşmak, rahatlayıp, sakinleşmek için kesinlikle bu bölgeye gitmenizi tavsiye ederiz.
IMG_5366.jpg

Gece Işık Gösterisi: Her akşam saat 8’de Hong Kong limanında hem Hong Kong adası hem de Kowloon yarım adasının üzerindeki bir çok yüksek binanın katılımı ile ışık gösterisi oluyor. Gösteri 15 dakika sürüyor. Bir kez izlenmeye değer ama muhteşem bir gösteri beklentiniz olmasın. Işık gösterisi özellikle Kowloon’daki limandan çok güzel izleniyor.

The Peak (Victoria Tepesi): Hong Kong’da mutlaka yapılması gereken aktivitelerden. Biz tepeye tarihi tramway ile çıktık. Tram ücreti tek yön 28 HK doları, çift yön 40 HK doları, tepede gözlem bölümüne giriş 30 HK doları. Eğer topluca çift yön ve gözlem kulesi girişi alırsanız 65 HK doları. Octopus kartınızı kullanabiliyorsunuz ancak biletsiz geçişte indirimden yararlanamıyorsunuz. Özellikle gün batımından önce çıkıp hem gündüzünü hem güneşin batışını, hem de gecesini görmek çok güzel. Biz çıkış için hafta içi olmasına rağmen yaklaşık 1 saat bekledik. Sırada kargaşa inanılmaz, omuz atmak, ittirmek gayet doğal sayılan davranışlar. Yanlış hatırlamıyorsak saat 4 civarı tram’in kalktığı yere gelmiştik. Hafta sonu yukarı tram ile çıkış inanılmaz kalabalık oluyor. Özellikle akşam üzeri gidecekseniz bekleme süresini de düşünerek plan yapmanızı öneririz. Bu arada taksi veya otobüs ile de ulaşım imkanı var.
IMG_5419.jpg

Tepeye çıkıldığında “Sky Terrace” dedikleri gözlem terası var. Bu terastan hem deniz tarafı, hem Hong Kong adasının limana bakan bölümü hem de Kowloon yarımadası izlenebiliyor. Tepeye ulaştığınızda her türlü yiyecek imkanı var.

Star Ferry: İstanbul’daki vapurlar gibi çalışıyorlar. Vapura alışık olduğumuz için bize o kadar enterasan gelmedi. Sıcak havada, denizden gelen serin esinti çok rahatlatıcı. Bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Botanik Park: Hong Kong adasında yüksek binaların arasında kalmış park çok rahatlatıcı ve dinlendirici. Hayvanat bahçesi var ve çeşitli bitkileri barındıran botanik bir park. Giriş ücretsiz.

Kowloon Yarımadası liman bölgesi: Star Ferry’nin bulunduğu iskele ve yıldızlar caddesi (Avenue Of The Stars) fotoğraf çekmek için çok ideal bir bölge. Uzay Müzesi ve Art Müzesi var. Akşam ışık gösterisini buradan izleyebilirsiniz.

Kowloon Parkı: Gayet rahatlatıcı ve dinlendirici bir park. Özellikle sıcak havalarda birazda olsun serinlemek için ideal. Yerel halkın vazgeçilmez parkı, havuz dahil çeşitli aktiviteler var.

SOHO Bölgesi: Restoran, kafe ve barları ile çok canlı bir bölge. Batı mutfaklarının hemen hemen hepsini burada bulabilirsiniz. Özellikle akşam yemeği için ideal bir bölge.

Disneyland Resort: Biz gitmedik ancak web sayfalarından fiyatlarına bakabilirsiniz. Havalanına yakın ve metro ile ulaşım var.
http://park.hongkongdisneyland.com/hkdl/en_US/home/home?name=HomePage

Wan Chai Bölgesi: Bu bölgedeki LockHart sokağı kafe, bar ve restoranlar ile dolu. Genelde İngiliz tarzı publar var. İstanbul Restoranın gittiğimiz şubesi bu cadde üzerindeydi.

Sheung Wan ve Batı Bölgesi: Bu bölgede Western market var ama bize hitap eden pek bir şey yoktu. Man Mo tapınağına uğradık. Küçük bir Budist tapınağı. Bölgede çok fazla bir şey yoktu, ekstra vaktiniz varsa dolaşılabilir. SOHO bölgesine yakın.

Hong Kong adasındaki limandan Hong Kong etrafındaki bazı adalara feribot seferleri var, günlük gezi için gidilebilir. Biz önceden böyle bir araştırma yapmadığımız için herhangi bir yere gitmeyi düşünmedik. Günü birlik Macau’ya gitmeyi düşünmüştük ancak ondan da vazgeçtik. Döndükten sonra bir gezginin bloğunda deniz kıyısında “Stanley” kasabasını tavsiye ettiğini okuduk. Exchange Square’deki otobüs terminalinden gidilebiliyormuş.
Hong Kong’un en uzun binasının 100. katında 360 derecelik bir gözetleme yeri yapılmış. Bizim olduğumuz dönemde indirim vardı ve bir kişi fiyatını 150 HK dolarından 120 HK dolarına indirmişlerdi. Çıkmadığımız için her hangi bir fikrimiz yok. Web sayfasını incelemek isterseniz; www.sky100.com.hk

Kaldığımız Oteller hakkındaki düşüncelerimiz :

Harbour Plaza North Point Oteli:
Gecesi vergi dahil iki kişi 107 dolar ödedik. Şangay – Hong Kong trenini ayarlayamadığımız için bir gün erken gelmek zorunda kaldık ve bu oteli bir geceliğine ayarladık. Hong Kong adası hattında Quarry Bay istasyonundan çıktığınızda oteli karşınızda göreceksiniz.

Kötü tarafları : Otelin yeri ters. Otel Hong Kong adasında ancak merkeze uzak.

İyi tarafları : Metro istasyonuna çok yakın. Metrodan çıkınca oteli görebiliyorsunuz. Eğer havaalanından metro sistemini kulanarak gelirseniz çok rahat bulursunuz. Bize en üst katta çok geniş bir oda verdiler. Otel odasından çok 1 odalı ev gibiydi. Sanırsak club odası diyorlarmış. Oda gayet rahat ve temizdi.

BP İnternational Oteli:
Oteli Amerikan Havayollarından kazanmış olduğumuz miller ile ayarladık. 3 gece kaldık. Otel aslında büyük bir hostel diyebiliriz.

Kötü tarafları : Oda çok büyük değil, banyosu özellikle çok küçüktü. Yan odalardaki çeşme açıldığında sesi geliyordu. Yani yalıtım iyi olmadığı için biraz gürültülüydü. Kablosuz internet odalarda ücretliydi. Yataklar ise ekstra küçüktü.

İyi tarafları : Otelin yeri Kowloon adasında ve çok merkezi. Metroya çok yakın. Metro istasyonun içinde trenin kalktığı yere kadar biraz yürünüyor. Akşam marketine yürüyerek gidebilirsiniz. Alış-veriş merkezlerine ve Macau’ya giden feribotların kalktığı deniz otobüsü terminaline çok yakın.

Fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Hong Kong Fotoğraflarımız

www.facebook.com/pages/AyferOnur-Seyahatnamesi

Tavsiyeler :

  • Otelde para bozdurmayın, döviz büroları çok daha iyi oranlara para bozuyorlar. Otelde yaklaşık 1 doları 7.16 HK dolarına bozuyorlar, dışarıda 7.6 HK dolarına bozdurabilirsiniz.
  • Bir çok yerde ‘PCCW’ isimli kablosuz internet ağına 24 saat ücretsiz ulaşabiliyorsunuz. *166# yapınca wi-fi şifresi gönderiyorlar.
  • Kalmak için kesinlikle tavsiyemiz Kowloon bölgesi. Nathan caddesinin limana yakın yerleri en canlı bölgeler. 24 saat canlı ve her yere yakınsınız.
  • Eğer alış-verişe gidiyorsanız cennete geldiniz demek. İnanılmaz büyük alış-veriş merkezleri var.
  • Kapalı mekanlarda ve metroda klimalar inanılmaz derecede soğuk üflüyor. Dışarıda terleyip, içeride soğuğa maruz kalıp rahatça hasta olunabilir. Yanınızda gidiceğiniz yerin kapalı olup olmamasına göre kıyafet bulundurun.
  • Umumi tuvaletler maalesef çok pis.

Posted by ayferonur 17:47 Archived in Hong Kong Comments (2)

(Entries 1 - 1 of 1) Page [1]