A Travellerspoint blog

Lima

overcast 16 °C

Başkent Lima’nın nüfusu yaklaşık 9 milyon olup, özellikle 1980’den sonra göç almaya başlamış. Peru maalesef Türk pasaportuna vize istiyor ve vize işlemleri İtalya’da yapılıyormuş. Biz Amerika’da yaşadığımız için buradaki Peru konsolosluğundan vizemizi aldık. Evraklarınız tam ve 30 dolar vize harcını ödedikten sonra iki saat içinde vizeyi alıp çıkıyorsunuz.

Düzeltme: Peru Büyükelçiliği Ankara da açılmış. Vizeler Ankara'dan alınabiliyormuş.

Eylül 2010 Döviz Kuru : $1=2.77 Soles (Havaalaninda biraz daha düşük ama çok fark yok.)

DSC07575.jpg

Miami’den Amerikan Havayolları ile Lima’ya gittik ve sabah gün ağırmadan Lima’ya varmıştık. Uçakta iki form veriyorlar, biri aile başına gümrük formu (her aile için bir tane) diğeri ise bilgi formu. Bilgi formunun bir parçasını ülkeye girerken alıyorlar diğer parçasını pasaportunuzun arasına koyup geri veriyorlar, aman dikkatli olun seyahatiniz boyunca kaybetmeyin. Ülkeden ayrılırken geri alınıyor. Giriş işlemleri gayet kolay, kaç gün kalacağınızı soruyorlar ve ona göre kalış süresini yazıyorlar. Gümrük formları ise bavulları aldıktan sonra çıkarken görevli tarafından toplanıyor. Bavulunuzu alırken eğer bavulların geldiği bantta göremezseniz telaşlanmayın, bavullar çoğaldıkça görevliler bazılarını alıp yan tarafta yere koyuyorlar, onları da kontrol etmeyi unutmayın, bir önceki uçaktan diye düşünmeyin.

Havaalanı umduğumuzdan çok daha büyük, temiz ve güzel geldi gözümüze. Bizim gibi sabahın erken saatlerinde geldiyseniz ve bavullarla hemen şehre gitmenin anlamı yok diyorsanız, kahvaltı edebileceğiniz ve birşeyler içip oturabileceğiniz yer alternatifi fazla, kafelerde ücretsiz Wi-Fi var. Tek yapmanız, bavullarınızı aldıktan sonra üst kata çıkmak. Havaalanının içinde turizm ofisi var, isterseniz bilgi ve harita alabilirsiniz. Biz Starbucks’ta oturduk ve bir küçük boy kahve 6,50 soles... Havaalanı- şehir merkezi arasında yeşil taksiler resmi olarak hizmet veriyor. Havaalanından çıkarken zaten taksiciler hemen etrafınızı çeviriyor, taksi şöferlerinin boyunlarında asılı yeşil kartları var, havaalanının içine bir tek onların girmesine izin veriliyor. Dışarıda ayrıca daha ucuz olan özel arabaları ile kaçak çalışan ve diğer resmi olmayan turistler için daha az güvenli olduğu söylenen taksiciler bekliyor.

İlk dikkatimizi çekenler : İnsanları güler yüzlü ve sıcak kanlı. Turizm açısından çok daha gelişmiş olan Güney Amerika ülkerine göre İngilizce veya ikinci bir dil bileni daha fazla . Ama rehberlerin bile İngilizcesini anlamak kolay olmuyor. Gelir dağılımı maalesef inanılmaz bozuk. Müstakil evler, bahçe duvarlarının üzerinde ayrıca elektrik verilmiş teller ile örülerek koruma altına alınmış. Maalesef Lima’nin bir çok bölgesi için güvenli olmadığı söylendi. Turistik bölgelerde güvenlik daha iyi sağlanmış. Özellikle Miraflores kalmak için en ideal bölge. Trafik özellikle mesai saatlerinde İstanbul trafiğini aratmıyor. Bizdeki gibi korno ile sorun çözülmeye çalışılıyor. Yeni yapılanma başlamış bölgeler dışında fazla yüksek bina yok. Elit tabakanın oturduğu bölgelerin dışında, genelde evler derme çatma, burada oturan var mı diye düşüneceğiniz tarzda. Döviz büroları ve bankalar dışında sokaklarda üstlerindeki yazılı yelekleri ve boyunlarındaki kartlardan resmi görevli olduklarını anladığınız seyyar döviz işlemcileri bize oldukça ilginç geldi. Akşam döviz büroları kapandıktan sonra da bu görevliler çalışmaya devam ediyor. Arabaları ile önlerinde durup ve arabadan inmeden para bozduran veya alanlar daha da ilginçti. Beyaz taksi diye adlandırılan taksilerin genellikle şöför bölgesinin demir parmaklıklı bir kafesle yolcu bölümünden ayrılmasının mantığını pek anlayamadık.

DSC07554.jpg

Ulaşım: Toplu taşımacılık sistemi oldukça yaygın ama kullanacak kadar uzun kalmadık. Havaalanı ile kaldığımız bölge Miraflores’e bildiğimiz kadarıyla tek vasıta ile gelinemiyor, o yüzden tek alternatif taksi. Miraflores’ten şehir merkezine kadar metroüs hattı var. Avenue Paseo de la Republica metrobüslerin çalıştığı anayolun adı. Taksilerde taksimetre yok, sabit ücret çalışıyorlar, pazarlık yapabilirsiniz.

Metrobüs ücreti : 1,5 Soles
Havaalanı-Miraflores arası taksi ücreti : 55 Soles (Resmi taksilerle)
Miraflores(otelden)-Havaalanı taksi ücreti : 60 Soles (otelden ayarladılar)
Miraflores-Plaza de Armas taksi ücreti : 12 Soles
Museum of Art in Lima- Larcomar taksi ücreti : 10 Soles

Gittiğimiz restoran, kafe ve şovlar:

Genel olarak bahşiş %10, yerine göre bekliyorlar. Lima’da fiyatlara ekstra %19 vergi ve %10 servis bedeli ekliyorlar, çoğunlukla fiyatların içinde.
En yaygın içkileri Pisco Sour : Brandy tarzı bir kokteyl. Üstüne yumurta beyazı köpürtülüp konuluyor, açıkcası içkinin tadını bozuyor. Yumurtasız içilmesini tavsiye ederiz.
Peru birası olarak Cusquena’yı denedik, içimi hafif.
Museum of Art in Lima’nın kafesi : (03/Eylül/2010)
Müzeyi gezerken öğle yemeği veya öğleden sonra birşeyler atıştırıp, içilebilir.
Tost 12 soles, çay 3,5 soles
Mango Rest&Café : (03/Eyül/2010)
Larcomar’ın içinde hem içeride hem de dışarıda servisleri olan Pasifik Okyanusuna nazır yemeğinizi yiyebileceğiniz hoş bir mekan duruyor. Özellikle balık ürünleri lezzetli, fiyatlar makul. Balık, et, tavuk, sandöviç, tatlı çeşitleri vs. ile oldukça geniş bir menüye sahip. Garsonlar ilgili, güler yüzlü. Temizlik konusunda pek emin olamadık, ortam temiz ama geri plan pek öyle durmuyordu.
Burada akşam yemeğimizi yedik. Balık tabağı, acılı tavuklu sandöviç, bir kadeh pisco sour (ikinci kadeh ücretsizdi), bir bira ve iki sütlü kahveye bahşiş hariç, 95 soles ödedik.
Pisco Sour 14 soles, bira 8,5 soles, sütlü kahve 5,5 soles, balık tabağı 48 soles.
Burger King : (11/Eylül/2010)
Burger King, Mc Donald’s tarzı yerler yaygın. Etleri lezzetli, mekan temizdi.
Whoper menu 13.90 soles.
Özellikle turistlerden para istemek için dilenciler içeriye girebiliyor ama görevliler sizin rahatsız olmanız halinde müdahale ediyor.
La Dama Juana : (11/Eylül/2010)
Larcomar’ın içinde, hem geleneksel danslarının sergilendiği hem de Peru mutfağının tanıtıldığı Pasifik Okyanus manzaralı turistik bir restoran. Hem öğlen hem de akşam açık büfeleri mevcut, istenirse akşam sadece şov izlenebiliyor, açık büfe yerine menüden istediğinizi seçebilirsiniz. Peru mutfağının bizim damak tadımıza pek uyduğunu söyleyemeyeceğiz. Ama şov ilginç gelebilir, fazla turistik dursa da oralara kadar gitmişken izlenmeye değer diye düşünüyoruz. Açık büfe yerine ya menüden seçebilirsiniz ya da Larcomar’ın içinde alternatif fazla, yemeğinizi yedikten sonra sadece şovu izlemeye gidebilirsiniz.
Öğle yemeği saati : 12:30 p.m. (Pazartesi-Pazar)
Akşam yemeği saati : 7:30 p.m. (Pazartesi-Cumartesi)
Şov saati : 8:30 p.m. (Pazartesi-Cumartesi)
Pazar günü şov : 2:30 p.m.
Web sayfaları : www.ladamajuana.com
Yemekli şov fiyatı kişi başı 100 soles. (1 kadeh pisco sour dahil, diğer içecekler ekstra)
Sırf şov fiyatı kişi başi 50 soles.
Rezervasyon sırasında veya masaya oturmadan önce hangi ülkeden olduğunuzu soruyorlar ve ona göre masalara ülke bayrakları konuluyor. Hoş bir süpriz…
Havanna Café : Larcomar’ın içinde, Pasifik Okyanus manzaralı hem dışarıda hem de içeride oturma şansınızın olabileceği, aslında Arjantin’in kafe zincirlerinden olan hoş bir kafe.
Kahveyi çikolata veya çikolata kaplı gofletleriyle servis etmeleri ise daha Avrupayi duruyor.
Starbucks : Larcomar’ın içinde ve Miraflores’te yerleri var. Küçük kahve 6,5 soles.

Gezilecek Yerler:

Mirabus’ın organize ettiği turlara katılınabilir. Miraflores’teki Kennedy Park’ın yanında yerleri var ve sabah 9’da açılıyor. Web sayfalari www.mirabusperu.com

Plaza de Armas or Main Square: Genel olarak bütün şehirlerde aynı isim verilmiş olan Ana Meydan’da önemli dini, askeri ve yönetimsel binalar yer alıyor. Lima Katedrali, Lima Başpiskoposu Katedrali, Lima Belediye Sarayı, Lima Başkanlık Sarayı ve San Francisco Manastırı ve Müzesi burada.

Baskanlik_Sarayi-5.jpg

Başkanlık Sarayının bahçesinde öğlen saat 12:00’de sarayı koruyan askerlerin nöbet değişim törenini izliyebilirsiniz. Lima Katedrali önemli yapılar arasında ve Francisco Pizarro’nun kabrini görebilirsiniz. Giriş ücreti 10 soles. Hemen yanında bulunan Palacio Arzobizpal de Lima (Lima Başpiskoposu Katedrali) rehber eşliğinde gezilen bir müze ve açıkcası çok ilgi çekici değil. Hele Hırıstiyan dini ile hiç yakınlığınız yoksa sadece zaman kaybı. Giriş ücreti 30 soles. Museo San Francisco (San Francisco Manastırı ve Müzesi) giriş ücreti 7 soles ve çok daha ilgi çekici. Lima’daki ilk genel mezarlık ve 25.000 kadar müridin mezarları burada ve bir kısmının kemiklerini görmek mümkün. İlk İspanyolca sözlüğün de yer aldığı kütüphane bölümü 25.000 üzeri farklı dillerde kitaba sahip. En eski kitap 1480 yılından kalma.
Lima_San_F..uzesi-1.jpg

DSC07449.jpg

Museo de Arte de Lima : Özellikle öğrencilerin takıldığı bir parkın içinde yer alan bir sanat müzesi. Okuduğumuz seyahat yazılarının birinde müzede Nasca çizgilerinin, bölgenin dev bir maketi üzerinde sergilendiği yazıyordu ve onun için özellikle bu müzeyi ziyaret etmek istemiştik. Ama maalesef artık sergilenmiyor. Müzenin hoş bir kafesi var, ayrıca konser veya sergilerden birine denk gelebilirsiniz.

Santuario de Pachacamac : Şehrin hemen dışında İnka öncesi inanç merkezi. Şehir kurulduğu dönemde İnkaların en önemli sahil şehriymiş. Oldukça büyük bir alana yayılmış olan arkeolojik bölgeyi görmek için tur almanızı tavsiye ederiz. Yürümek için biraz büyük ve dolaşılan bölge tozlu, topraklı. Biz Mirabus’un turunu aldık. Hem ufak bir şehir turu yapıyorsunuz hem de buraya gelmeden önce Lima nın tek ekolojik yeri olan Pantanos de Villa Reserved Zone bölgesine uğruyor. Tur yaklaşık 3,5 saat ve 55 soles, Miraflores’ten bileti aldık. Pachacamac’a giriş ücreti 20 soles ve tura dahil. Pachacamac müzesi küçük ve İngilizce bilgiler yetersiz. Arkeolojik alanda 16 adet piramit bulunmakta. Temple of Pachacamac, Pizarro tarafından şehirde altın ve gümüş bulamadıkları için yakılmış. Pachacamac tanrısı üç bölümden oluşmakta; en üst bölümünde iki yüz bulunmakta yüzlerden biri geçmişi diğeri geleceği, orta bölümü mistik gücü olan din adamları ve alt bölümü de halkı temsil etmektedir.

DSC09527.jpg

DSC09550.jpg

Miraflores : Gelir düzeyi yüksek kesimin yaşadığı ve Lima’nın kalmak için en güvenli bölgesi. Haftasonlarında özellikle Lima gençlerinin takıldığı parkları, sinema, tiyatro, sanat galerisi, restoran, kafe, bar ve mağazaları ile en hareketli merkezi. Larcomar, Chorrillos uçurumlarının üzerinde kurulmuş, içerisinde mağazalar kadar Pasifik manzaralı kafe, restoran ve barları ile gidilecek en güzel yer. Buradan gün batımını izlemek ayrı keyifliydi.

Parque del Amor (Aşk Parkı) ise 1993 yılında sevgililer gününde açılmış küçük bir park. Özelliği parkın ortasında büyükçe öpüşen bir çift heykeli ve parkı çevreleyen duvarlarda mozaik resimler ve aşk sözcüklerinin bulunması. Her 14 Şubatta parkta öpüşme yarışması yapılıyormuş.
Paragliding en popular aktivitelerden biri. Hava şartlarına göre denenebilir. Miraflores sörfcüler için ise ideal yerlerden biri.

Parque de la Reserva : Hava karardıktan sonra başlayan ışıklı su şovlarını ve suların altında kendini kaybetmiş çocukları izlemek isterseniz bu parka gidebilirsiniz. Bizim izleme şansımız olmadı.

Maalesef kaldığımız süre kısıtlı olduğu için bazı tavsiye edilen müzeleri gezemedik. Bunların arasında Museo Larco ve Antropoloji müzeleri vardı. Ayrıca Huaca Pucllane, Miraflores’e yakın her şeyin kerpiçten olduğu arkeolojik bölge.

Kaldığımız Casa Andina Classic - Miraflores Centro hotel hakkındaki düşüncelerimiz :
Gecesi iki kişi %10 servis dahil 88 dolar (oda fiyatı) ödedik.

Kötü tarafları : Odalarının kalitesinin farklı olması. Peru gezimize başladığımız ilk gece ve ülkeden ayrılmadan önce tekrar bu otelde kaldık ve maalesef ilk kaldığımız odamız kötüydü. Eğer o odalara denk gelirseniz tavsiye etmeyiz, otelin arka tarafında ama ön tarafındaki odalara denk gelirseniz daha iyiydi. Odalarda, geceleri sert geçmesine rağmen ısıtıcı yok, sadece yaz için klima düşünülmüş. İsterseniz ekstra battaniye veriyorlar.

İyi tarafları : Konumu iyi, güvenli, etrafında birçok hediyelik eşya mağazası var, sabah kahvaltısı dahil ve güzel. Otelden istediğiniz zaman taksi ayarlıyorlar, havaalanına ücretleri 60 soles biraz pahalı ama sabah çok erken saatlerde gidecekseniz güvenli. Diğer bölgelere giderken yoldan taksi çeviriyorlar ve İspanyolca bilmiyorsanız sizin adınıza taksi şöförü ile pazarlık yapıyorlar. Metrobüs yakın, otelden çıktığınızda sola dönüp Ricardo Palma caddesinden tekrar sola dönüp yaklaşık 5 dakika yürüdükten sonra Avenue Republica’ya geliyorsunuz ve metrobüs istasyonunu karşınızda göreceksiniz.

Alternatif otel web sayfası www.suites-eucaliptus.com Miraflores’te butik otel, gecesi iki kişilik oda 60 dolar. Miraflores’te hostal alternatifi fazla yer sorunu yaşamazsınız.

Lima hızla gelismekte olan bir şehir ve önümüzdeki yıllarda çok daha farklı yapılacak alternatifleri olacağından eminiz. Bütün sahil şeridini yapılanma içine almışlar ve yaz turizmin çok daha hareketli olacağını düşünüyoruz.

Fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Lima Fotoğraflarımız

https://www.facebook.com/pages/AyferOnur-Seyahatnamesi

Posted by ayferonur 15:38 Archived in Peru Comments (0)

Machu Picchu

overcast 16 °C

Senelerdir hayalini kurduğumuz MachuPicchu ziyareti için Cuzco’ya 4 Eylül günü Lima’dan LAN Peru ile geldik. Poroy - Aguas Calientes arası gidiş-dönüş için Vistadome trenini seçtik ve biletlerimizi Peru Rail’in internet sayfasından aldık. 5 Eylül sabahı 06:53’de Poroy’dan hareket edecek trenimiz için erkenden tren istasyonuna taksi ile geliyoruz. Trende ücretsiz sabah kahvaltı ve içecek servisi yapılıyor, fena değildi. Başka ikramları olmadığı için yanınızda su bulundurusanız iyi olur. Kahvaltıdan sonra yüzünde maske ve yerel kıyafetler içinde olan bir kişinin otantik dans gösterisi oluyor, açıkcası çok ilgi çekici değildi. Daha sonra Alpaca yününden yapılmış bay bayan giysi ürünlerinin çalışan personel tarafından sunulduğu defile yapılıyor ve elbette akabinde satış yapıldı. Bu tarz kazakları Peru’nun bir çok yerinde çok daha uygun fiyata alabilirsiniz, hemen almamanızı tavsiye ederiz. Biz trende satılan bir tane kazak fiyatına Cuzco’dan Puno’ya giderken 3 adet aldık. Urubamba Vadisinin ve nehrinin eşsiz manzaraları eşliğinde yaklaşık 3,5 saat süren bir yolculuktan sonra Aguas Calientes kasabasına geldik. Bu kasaba MachuPicchu için son durak. Trende ABD’li bir çift ile karşılıklı seyahat ettik ve güzel bir sohbet ayrıca müthiş manzaralar eşliğinde yolculuğun nasıl geçtiğini anlamadık. Trende MachuPicchu’ya doğru giderken sol tarafta oturursanız manzaraları çok daha güzel izleyebilirsiniz.
DSC09258.jpg

Hostalimize gidip çantalarımızı bırakıp, yanımızdaki sandöviçleri öğlen yemeği olarak yedikten sonra hedefe ulaşmak için kendimizi hostalden dışarı attık. Kasaba zaten çok küçük, merkezindeki turizm ofisinden MachuPicchu biletlerimizi alıp hemen otobüs durağına gittik. Otobüs biletlerini hemen durağın yanındaki gişeden temin edebilirsiniz. Aguas Calientes kasabasından MachuPicchu girişine yaklaşık 30 kişilik mini otobüsler ile çıkılıyor. Otobüsler yaklaşık dolunca kalkıyor ve yolculuk 25 dakika kadar sürüyor. Otobüs ile MachuPicchu girişine doğru çıkarken MachuPicchu’nun bulunmasının neden bu kadar zor olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.

DSC07948.jpg

DSC08039.jpg

Giriş kapısına yaklaştığınızda etrafınızı yerel rehberler sarıyor. Biz rehber almadık çünkü içeride bir çok grubun rehberine denk gelinebiliyor ve anlattıklarını dinleyebiliyorsunuz. Ayrıca MachuPicchu ile ilgili araştırma yapar, yazılanların bir kopyasını yanınıza alırsanız rehberlerin de çok farklı anlatmadıklarını görüyorsunuz. Bu arada genelde rehberlerin İngilizceleri çok iyi değil, İspanyolca rehber eşliğinde gezecekseniz ayrı. Biz şehrin girişinde hemen sol taraftan yukarıya doğru yürüdük, 5-10 dakikalık bir tırmanıştan sonra gözlerimiz yukarıda ilk MachuPicchu ziyafetini yaşıyor. Hava güneşli ve açık, karşımızdaki manzara inanılmaz etkileyici. Sanki zaman duruyor o anda ve kendinizle başbaşa kalıyorsunuz, gözünüz manzara harici hiç bir şeyi görmez oluyor ve sizi yaşamadığınız o yıllara götürüyor. Hemen bir kaç fotoğraf çekiyoruz ve biraz daha yukarıda gördüğümüz Guardian House denilen bölüme çıkıyoruz. Hemen bu bölgenin sol tarafında herkesin hoplayıp zıplayıp fotoğraflar çektiğini görüyoruz. Burası herkesin aşina olduğu MachuPicchu fotoğraflarının çekildiği yer anladığımız kadarıyla… Biz de onlarca kez deklanşörümüze basıyor ve anın tadını çıkarıyoruz… Daha sonra hemen aşağıdaki teraslarda çimlerin üzerine yayılıp müthiş manzarayı izliyoruz. Günün devamında tapınakları, terasları, şehrin her yerini arşınlıyor, bol bol fotoğraf cekiyor ve ara sıra rehberlere kulak uzatıyoruz. Akşama doğru ayrılıyoruz ve bir hayalimiz daha gerçekleştirmenin verdiği keyif ile girişteki kafede biramızı yudumluyoruz. Daha sonra otobüs ile şehre inip ertesi günün biletlerini aldık. Maalesef biletler günlük ama bir gün önceden alabiliyorsunuz. MachuPicchu ile ilgili tüm detaylar Vikipedia’da olduğundan şehir ile ilgili ne zaman kurulmuş, neden kurulmuş, kim bulmuş gibi detayları yazmaya gerek durmuyoruz. Şehirde inanılmaz mistik bir güç var ve şehre bakarken, dolaşırken bunu hissedebiliyorsunuz. Belki de çok uzun bir yol gelmenin, bir dünya harikasını görmenin vermiş olduğu heyecan da diyebilirsiniz ancak kesinlikle görülmesi gereken bir yer olduğunu bir kez daha vurgulamak isteriz.

DSC08007.jpg

Ertesi günü amacımız Wayna Picchu’ya çıkmak, ilk 400 kişiye izin verildiği için Aguas Calientes’deki otobüs durağında sabah 4:30 civarı sıraya girmek gerektiği konusunda öneride bulunuyorlar. Bu arada MachuPicchu saat 06:00 da açılıyor ve ilk otobüs 05:30 gibi hareket ediyor. MachuPicchu’nun girişinde yeniden sıraya girilip ilk 400 kişiye numara veriliyor. Wayna Picchu’ya 200 kişilik iki grup halinde saat 07:00 ve 10:00 da çıkılıyor ve saat 13:00 de kapanıyor. Biz de sabah 3:45 de uyanıyoruz ancak bir süpriz ile karşılaşıyoruz. Dışarıda inanılmaz bir yağmur var, yedek giysi ve ayakkabımız olmadığı için isteksiz olarak tekrar yatıyoruz. Sabah kalktığımızda hala yağmur devam ediyor, kahvaltımızı ettikten sonra otobüs durağına gidiyoruz ve ikinci çıkışımızı gerçekleştiriyoruz. Şehirde biraz gezdikten ve dinlendikten sonra Intipunku’ya (sungate) yürüyoruz. Yürüyüş boyunca manzara inanılmaz güzel. Daha sonra İnka köprüsüne doğru devam ediyoruz ancak aklımıza ögleden sonra kalkacak trenimiz geliyor. Saati ögrendiğimizde ise yürüyüşümüze devam etmemizin riskli olacağına karar verip İnka köprüsünü göremeden geri dönüşe geçiyoruz.

DSC07908.jpg

DSC07875.jpg

DSC07877.jpg

Tren istasyonuna geldiğimizde ise trenin bizim biletimizdeki saatten bir saat sonra kalkacağını öğrenince başımıza kaynar sular dökülüyor. Acelecilik yapıp bileti iki ay önceden aldığımız için tren saatinin değişmiş olduğundan haberimiz yok. Bizim aklımıza tren saatini kontrol etmek gelmedi, Peru Rail’de herhangi bir bilgi göndermediği icin erkenden tren istasyonuna gelmiş olduk. Kahve içip, yanımızdaki krakerleri yiyoruz ve MachuPicchu hakkında sohbet ediyoruz. Etrafımızda ıslak, hapşıran, burnunu çeken insanları gördükçe sabah Wayna Picchu’ya çıkmama kararımızın ne kadar doğru bir karar olduğunu düşünüyoruz. Daha gezimiz bitmedi ve hastalıkla gezimizi berbat etmeye hiç niyetimiz yok, zaten sayılı günler… Trenle dönüş yolumuzda Brezilyalı bir çiftle karşılıklı oturuyoruz. Bilete dahil olan yemek servisi yapılıyor, basit ama lezzetli, isterseniz yanında ekstra ödeyerek alkollü veya gazlı içeceklerden alabiliyorsunuz. Küçük şişe şarap 30 soles. Brezilya çift ile futbol, ekonomi, MachuPicchu ve Peru üzerine sohbet ederken, trenimiz anlamsız bir şekilde duruyor. Yarım saat sonra toprak kayması olduğunu ögreniyoruz. Yaklaşık 2,5 saat kadar trende yolun açılmasını bekliyoruz, dışarısı zifiri karanlık, maalesef bu sürede ne içecek ne de yiyecek ikramı yapılıyor. Bir süre sonra trende para ile bile alacağımız içecek kalmadı, neyse ki yanımızda yeterli suyumuz var. Biraz uyuklama biraz sohbet şeklinde vaktimizi geçiriyoruz. Trenimiz çok yavaş bir şekilde hareket etmeye başlıyor, toprak kaymasının olduğu yerden geçerken trende hepimizin sol tarafa geçmesini istiyorlar. Çok ağır bir şekilde bu bölgeyi sorunsuz geçiyoruz. Bu sırada Peru Rail’in çalışanlarını görüyoruz. Trende herkes ekibi alkışlıyor, büyük bir özveri ile yolu açtıklarını etrafı görünce anlıyoruz. Geç de olsa Poroy istasyonuna geliyoruz ve aklımız MachuPicchu’da taksi ile Cuzco’daki otelimize gidiyoruz.

Fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Machu Picchu Fotoğraflarımız

www.facebook.com/pages/AyferOnur-Seyahatnamesi

Giriş bilgileri, ulaşım ve tavsiyeler :

- Poroy - Aguas Calientes arası Vistadome tren kişi başı gidiş–dönüş 142 dolar
- Cuzco otel – Poroy arası gidis-dönüş kişi başı 10 dolar (30 Soles)
- MachuPicchu giriş bileti 126 Soles (yaklaşık 40 dolar – bir günlük fiyat)
- Aguas Calientes ile MachuPicchu arası gidiş-dönüş otobüs ücreti 14 dolar (yaklasik 40 Soles)
- MachuPicchu Saatleri 06:00 – 18:00
- MachuPicchu girişinde bilet satılmıyor, bileti mutlaka Aguas Calientes kasabasının merkezindeki turizm bürosundan almak gerekiyor.
- MachuPicchu’da girişten önce ve sonra çantaları bırakabileceğiniz yerler var. Girişten öncekine bırakırsanız 5 Soles, girişten sonrakine bırakırsanız 3 Soles.
- MachuPicchu için en iyi dönemin Mayıs – Ağustos arası (yağmur dönemi değil) olduğunu öğrendik.
- Yağmur olasılığına karşın yağmurluk, yedek kıyafet ve ayakkabı götürmekte fayda var.
- Günes kremi ve sivrisinek kovucu yanınızda bulundurarsınız iyi olur. Kapalı havada bile nasıl yandığınızı farketmiyorsunuz.
- MachuPicchu’ya girişten önce tuvaletler var. Girişi 1 Soles. Tuvaletlerde, tuvalet kağıdı yok ama parayı ödediğiniz yerde var ve koparıp yanınıza alabiliyorsunuz.
- MachuPicchu’nun içinde su, yiyecek vs. hiç bir şey yok, aklınızda olsun girmeden önce bütün ihtiyaçlarınızı gideriniz. Yanınıza yiyecek ve içecek alabilirsiniz. MacchuPicchu’nun tek oteli olan MachuPicchu Sanctuary Lodge’de yemek yiyebilirsiniz.

Posted by ayferonur 11:56 Archived in Peru Comments (0)

Aguas Calientes

semi-overcast 15 °C

Küçük bir kasaba, backpacker kasabası diyebiliriz. MachuPicchu için geçiş noktası olması nedeni ile talep görüyor. Kasaba termal kaplıcalarıyla ünlü, kaplıcaların girişi uygun ancak biz denemedik. Kasaba neredeyse hostal, otel ve restoranlardan oluşmuş.

DSC07770.jpg

DSC07955.jpg

Hostallerin çok iyi oldukları söylenemez ve pahalı bulduk. Ancak kasabadaki otel fiyatlarını öğrenince neden hostal rakamlarının yüksek olduğunu anladık. Pirwa Hostal’de ayrı banyosu olan odada gecesi 37.5 dolara iki kişi kaldık. Odalarda ısıtıcı yok, gece özellikle soğuk oluyor. Kasabadaki biraz eli yüzü düzgün otellerin gecesi 250 dolardan 600 dolara kadar çıkıyor.

DSC07949.jpg

Yemek için alternatif çok fazla ancak pek temiz durmuyorlar. Bizim gözümüze güzel gelen Inka Wasa adlı restoran oldu ama denemedik. Cuzco’daki otel personeli buradaki restoranlar hakkında uyardığı için biraz ön yargılı davranmış olabiliriz. Bize Inkaterra Cafe’yi önermişlerdi ama kapalı olduğu için deneyemedik. El Mapı Hotel kasabanın içinde, restoran, bar ve bahçesi ile güzel bir yer. Otelde kalmasanız bile açık büfe kahvaltısına katılabilirsiniz, bahçesinde çay-kahve içip dinlenebileceğiniz bir mekan. Oda fiyatları 660 solesden başlıyor, kahvaltı 28 soles ve çay-kahve 6 soles.

DSC07966.jpg

ABD’li tanıştığımız bir çift, sahibi Amerikalı olan “Gringo Bill’s Hotel’de” kaldılar. Web sayfaları; www.gringobills.com. Otel fenaya benzemiyor. Hostalde kalmak istemeyen ancak otel rakamlarını çok yüksek bulanlar için iyi bir alternatif olabilir diye not aldık.

DSC07763.jpg

MachuPicchu giriş biletlerini kasabanın merkezindeki turizm bürosundan almak gerekiyor. Aguas Calientes ile MachuPicchu arasnda yaklaşık 25 dakika süren otobüs seferleri var. Fiyatı gidiş dönüş 14 dolar (yaklaşık 40 Soles) Daha detaylı bilgi için MachuPicchu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

DSC07948.jpg

Kamp kurmak isteyenler için kamp alanı var ama kalma şartları hakkında bilgimiz yok. Amaç MachuPicchu olunca her şartta Aguas Calientes’te bir gece kalmaya değer.

www.facebook.com/pages/AyferOnur-Seyahatnamesi

Posted by ayferonur 20:05 Archived in Peru Comments (0)

Foz de Iguacu

sunny 30 °C

Brezilya-Arjantin-Paraguay sınırlarının arasında kalan şelaleleri ilk Brezilya tarafından gezmeye başladık. Rio de Janeiro’dan TAM havayolu ile tek kişi ve tek yön 256 dolara geldik. Otobüs çok daha ekonomik, zamanınız varsa denenebilir, yaklaşık 18 saat sürüyormuş.

Havaalanının içinde turizm ofisi var. Soru sormanız halinde harita üzerinde gerekli açıklamaları yaparak yardımcı oluyorlar. Şehir merkezine gitmek için taksi ve otobüs seçeneği var. Otobüsü tercih ederseniz havaalanından çıktıktan sonra ikinci caddeye inmeniz gerekiyor ve 20-25 dakikada bir geçiyor.

DSC06140.jpg
DSC07808.jpg
DSC06186.jpg

Ulaşım:
Otobüs 2.20 Real (Havaalanı-şehir merkezi ve şehir merkezi- Şelaler aynı fiyat)
Havaalanı-otel taksi ile 35-37 Real
Otobüs terminali-Paraguay 3.30 Real
Otobüs terminali-Arjantin tarafı 3 Real

Giriş ücretleri : Şelalerin girişi 15 Real ve parkın içindeki otobüs 6.5 Real
Dolar ile ödeme yapabiliyorsunuz, kişi başı 12 dolar.
Park pazartesi günleri öğlen saat 1'e kadar kapalı. Yazın saat 8:00-19:00 arası, diğer mevsimler 17:00'a kadar açık.

Parka ilk adım attığınızdan itibaren her bir parkuru ayrı bir muhteşem manzara ile sizi bekliyor olacak. Bot turundan, safariye kadar birçok aktivite var ama mevsimsel olarak değişiklik gösteriyor ve genelde yaz döneminde yapıyorlar. Fiyatlar, detaylı bilgi ve saatler için http://macucosafari.com.br/ web sayfasından inceleyebilirsiniz.

DSC06197.jpg
DSC06141.jpg

Kaldığımız Grand Mercury International Otel hakkındaki düşüncelerimiz:

Gecesi iki kişi oda-kahvaltı fiyatı 117 dolardı. (Vergi dahil)

Kötü tarafları : Odalar biraz eski, ama büyük. Wi-Fi ücretli.

İyi tarafları : Lokasyonu iyi, yakınında restoran, internet kafe, alışveriş yerleri var. Otobüs terminali yakın, yürüme masafesinde.
18. katta restoranı var, biraz pahalı, sadece birşeyler de içmeniz mümkün, manzarası güzel. Lobideki kafe ve restoran daha uygun, Amerikan hamburger 18 Real.

Otel civarında temiz yemek yenilebilecek fazla alternatif yok. Gezip sonunda otelde yemeye karar verdik ve lobideki kafeyi tercih ettik. 18.kattaki restoranda ise manzaraya karşı içkilerimizi yudumlayıp yorgunluğumuzu attık.

Otelden çıkıp 2 blok düz gittikten sonra Ave. Jusceline Kubitchnek'den sola dönüp 4 blok sonra sağda otobüs durağı var. Şelalere giderken otobüsün üstündeki "Nacianol Park" tabelasına dikkat etmeniz yeterli.

Paraguay tarafını merak edip gitmek isterseniz, otobüs terminalin karşısındaki duraktan Paraguay otobüsleri gidiyor. Hiçbir şey yok, bizim için sadece zaman kaybı oldu, girişte trafik kötü. Otobüsten inip bir işlem yaptırmanız gerekmiyor. Dönüşte Brezilya gümrük görevlileri tarafından otobüste kontrol yapılıyor. Brezilyalı halk özellikle elektronik eşya satın alıyor ama onlarda dandik Çin ürünleri çıkıyormuş. (Rio'da kaldığımız Guest House'ın sahibinin söylediğine göre)

Arjantin tarafına geçmek için otobüsü kullanabilirsiniz, otobüs terminalinden kalkıyor.

Brezilya tarafından çıkarken eğer geri dönmeyecekseniz ve bavullarınız varsa otobüsten bavullar ile inmeniz gerekiyor ve gümrükte pasaportunuzla çıkış işleminizi yaptırıyorsunuz. Otobüsten inerken şöför diğer otobüse binebilmeniz için bir fiş veriyor ve onu kullanarak ikinci otobüse ücret vermeden binebiliyorsunuz. Etraftaki görevliler taksiye binmeniz için sizi ikna etmeye çalişabilirler, biz otobüs bekleyip onunla geçtik. Arjantin tarafına geçtiğinizde ülkeye giriş yapmak için otobüsten iniyorsunuz. Otobüs gümrükten çıktıktan sonra sizi bekliyor oluyor. Şöför Portekizce bavullarımızı otobüste bırakmamızı anlatmaya çalıştı, ama bizi bekleyeceğini bilmediğimiz ve anlayamadığımız için bavullar ile indik. Bavullari X-Rayden geçiriyorlar ve tekrar otobüse biniyorsunuz. (Eğer şöförle anlaşabilirseniz bavullarınız otobüste kalabilir ve X-Rayden geçirme işleminden kurtulabilirsiniz.) Bavulları indirip bindirme kısmı zahmetli, otobüse binerken turnike koymuşlar ve onun üzerinden atlatmak gerekiyor, onun dışında bütün işlemler kısa sürüyor ve rahat. Arjantin’de Türklerden vize istemediği için bir ülkeye daha vizesiz girmenin zevkini yaşıyorsunuz.

En ilginç olay, dolaşırken bir spor mağazasının vitrininde Türk futbol formasını görmemizdi. Ülke özleminden mi yoksa Onur'un futbol tutkusundan mı bilmem ilk işimiz fotoğrafını çekmek oldu. Büyük olasılıkla sahibi Türktü. İki tane de Türk restoranına denk geldik, biri kapalıydı diğerinde ise çalışanlar Türk değildi. İkisi de salaş kebap salonuydu. Arap nüfusunun fazlalığı ve ticarette söz sahibi olmaları dikkatimizi çekti. Kaldığımız otelde çok fazla Arap vardı.
DSC07823.jpg

Fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. İguacu Şelaleleri Fotoğraflarımız

www.facebook.com/pages/AyferOnur-Seyahatnamesi

Tavsiyeler:

  • Şelalelere gidildiği zaman kesinlikle sivrinek kovucusu sürülmeli. Çok fazla böcek ve sivrisinek var. Uzun pantolon giymekte fayda var.
  • Islanmaya karşı da önlem alınmalı veya yedek kıyafet yanınızda bulundurunuz. Elektronik eşyalarınızı da korumaya almayı unutmayın.
  • Kambiyolarda para bozdururken yanınızda pasaportunuz olmalı.
  • En güzel fotoğrafları Brezilya tarafından çekebilirsiniz ama Arjantin tarafının parkı çok daha güzel ve aktivete daha fazla. Zaman sorununuz yoksa her iki taraftan da görülmeye değer….

Posted by ayferonur 08:37 Archived in Brazil Comments (0)

Freeport

overcast 17 °C

Freeport, Bahamalar'ın ikinci büyük şehri olup, serbest ticaret bölgesidir. Aynı zamanda su sporları, golf merkezleri ve kumarhaneleri ile ilgi çeken bir tatil merkezidir.

The Royal Oasis Casino adanın en büyük kumarhanesi ve Bahamalar'ın en büyük kumarhanelerinden birisidir. Sabah 10:00’dan gece 02:00’e kadar açık.

Port Lucaya Marketplace’de: restoranlar, barlar, hediyelik eşya satan mağazalar, duty-free mağazaları, kuyumcular var. Hem alış veriş yapıp hem de bir şeyler yiyip içmek için ideal bir yer. Yakınında Radison otel ve plaj var, istenirse plaja ücretli girilebiliyor. Hava güzelse denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Ulaşım :
Liman-şehir içi Port Lucaya alış veriş bölgesine toplu taksi (bizdeki minibus gibi) kişi başı tek yön 5 dolar.

Bahama birası KALIK’i burada denedik…

Cruise gemilerinin yanaştığı liman bölgesinde de hediyelik eşya satan mağazalar var ve akşam saatlerinde festivaller, çeşitli eğlenceler oluyor. Ama bizim geminin kalkış saatine denk geldiği için görme şansımız olmadı.

Posted by ayferonur 11:47 Archived in Bahamas Tagged cruises Comments (0)

(Entries 41 - 45 of 58) « Page .. 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 »